KOMPLETNÍ POPIS VŠECH ČÁSTÍ BŘITVY

Zamčeno
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

KOMPLETNÍ POPIS VŠECH ČÁSTÍ BŘITVY

Příspěvek od PetrS »

KOMPLETNÍ POPIS VŠECH ČÁSTÍ BŘITVY
TATO ČÁST JE ZKUŠEBNÍ č.1

Toto téma je ve výstavbě - prosím o trpělivost

Zde najdete souhrn všech informací spojených s používáním Břitvy. Zde budou uváděny pouze konkrétní informace, bez možnosti přidávání diskuzních příspěvků a to z důvodu zachování dobré přehlednosti uvedených informací. Také zde budou odkazy na konrétní rozsáhlejší diskuse a příspěvky, aby zde byla zachována přehlednost. Dotazy k jednotlivým informacím, můžete přidávat na konkrétní jednotlivá témata a stačí uvést číslo informace, ke které se dotaz vztahuje. Připomínky mi pošlete na moje SZ.

DALŠÍ INFORMACE POKRAČUJÍ DOLE
Níže uvedené příspěvky jsem si zde dovolil uvést s laskavým svolením autorů.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: KOMPLETNÍ POPIS VŠECH ČÁSTÍ BŘITVY

Příspěvek od PetrS »

téma 01
POPIS VŠECH SOUČÁSTÍ BŘITVY. TYPY VÝBRUSŮ, VELIKOSTI A TVARY ČEPELÍ, POPIS MATERIÁLŮ NA STŘENKY A VŠEOBECNÝ POPIS.

POPIS VŠECH SOUČÁSTÍ BŘITVY:
Diskuse - http://rybina.ovfree.net/viewtopic.php? ... &sk=t&sd=a
Popis celé Břitvy.jpg
POPIS ŠÍŘE BŘITEV:
označení šíře břitev.JPG
ŠÍŘE BŘITEV
autor: Baron
Nejběžnější jsou s rozměry 3/8 až 5/8. Větší 6/8 a více jsou už méně obvyklé. Můj oblíbený rozměr je 5/8, který mi naprosto vyhovuje a tak nějak mi přirostl k srdci. Samozřejmě že rozdíly v šíři břitev nejsou jen tak pro parádu, ale má to svou logiku.
Ty úzké jsou lehčí a mnohem obratnější, lépe se s nimi holí hůře dostupná místa a je v tom více jistoty, protože ruka je blíže k tváři. Nevydrží ale tolik let jako ty široké, u nichž vůbec nevadí, že břit po 10 letech "ustoupil" o 1 mm. S hodně širokou břitvou může být zase potíž oholit se pod nosem.

STABILIZÁTORY ČEPELE BŘITEV

Anglická terminologie: Single stabilizer - jednoduchý stabilizátor, Double stabilizer - dvojitý stabilizátor, Shoulderless - bez ramene a stabilizátoru.

Široké čepele s hlubokým výbrusem jsou stabilizovány podélným stabilizátorem, kterým je vlastně podélná tlustější část čepele obvykle těsně nad břitem. Na obrázku s výbrusy čepelí je tovidět na prvním profilu čepele těsně nad břitem.
Razor_shoulders.png
TVARY ŠPIČEK BŘITEV

Anglická terminologie: Round point - oblá špička, Spike - rohový brus, Square - zaoblený roh, Spanish - španělská špička, French - francouzská špička, Barber's notch - "holičova špička" s vrubem pro snadné otevírání prstem.
Razor_points.png
Tvary špiček Břitev-1.JPG
Tvary špiček Břitev-2.jpg
]TVARY ŠPIČEK BŘITEV
autor: Dark
Všechny břitvy by se měly dát podle tvaru špičky zařadit do následujících čtyř kategorií.
Spike point – rohový brus – špička
Half Round point –částečně zaoblená špička
Round point – zaoblená špička
Obligue point – šikmá špička
Je ale pravda že dnes kdy není nabídka břitev tak velká má prodejce obvykle pouze dvě kategorie které pokryjí všechny druhy a to je :
1.Spanish point – což je modifikovaný Half Round point
2.French point – což je vlastně Round point.
Z těchto důvodu uvidíme břitvy se španělským výbrusem spolu s břitvami s rohovým brusem a v kategorii francouzského výbrusu jsou břitvy s šikmým výbrusem. Hovoříme stále o tvaru špičky [/color]

TYPY VÝBRUSŮ:
Diskuse - http://rybina.ovfree.net/viewtopic.php? ... a&start=20

TYPY VÝBRUSŮ

Anglická terminologie: Bellied hollow - velmi dutý výbrus "s břichem", Full hollow - plnodutý výbrus, Half hollow - polodutý výbrus, Wedge - klínek
SRP_GrindForm.GIF
další část - autor: Baron
Šíře břitvy a výbrus spolu souvisí. Nenajdete břitvu 3/8 s dutým výbrusem a naopak břitva 7/8 nemůže mít výbrus čtvrtdutý!
Jednoduše řečeno čtvrtduté broušení je doménou úzkých břitev, poloduté broušení je typické pro pološiroké břitvy a duté broušení mají většinou jen široké břitvy.
Vše je jasnější z přiložené fotky, kde jsem neumělou rukou nakreslil typy výbrusů.
typy výbrusu břitvy 01.JPG
a/ čtvrtdutý (někdy nazýván jako francouzský)
b/ polodutý
c/ dutý (celodutý)

Šipky u jednotlivých variant ukazují místo, ve kterém se úzký list čepele začíná rozšiřovat, což může být další pomůcka v určení typu výbrusu (vedle posouzení velikosti konkávního broušení - jak rychle se čepel od hřbetu zužuje).

Určit, který typ broušení je nejlepší je velmi těžké a názory se různí. Jednomu je to úplně jedno, někdo nedá dopustit na čtvrtdutě broušené břitvy a patentky, jiný zase rád dutě broušené břitvy…

Dutě broušené břitvy vydávají při holení typický a nezaměnitelný zvuk - hlasité šustění. To způsobuje velmi tenká čepel, která se pro svou pružnost při holení mírně vlní. Tvrdé vousy pak taková čepel vyvrací, což je cítit. Tyto břitvy ale vydrží mnoho let, právě díky velmi tenké čepeli.

Čtvrtduté břitvy, nebo patentky byly v minulosti nejvíce oblíbeny u holičů. Jsou dobré k oholení velmi tvrdých vousů. Díky použitému broušení nevydávají při holení žádný zvuk, ostří se nevlní a tak břitva nemá snahu vyvracet ani ten nejtvrdší vous. Nevydrží však tak dlouho jako jiné typy břitev.

Poloduté břitvy jsou takový přijatelný kompromis obou předchozích typů a jsou způsobilé pro první pokusy holení a k holení běžného strniště většiny z nás.

Malým problémem je, že prodejci většinou údaje o výbrusu břitev neuvádějí. Ale z fotografií a uvedené šířky břitvy lze snadno vyčíst, co potřebujete vědět.

Shrnutí tohoto elaborátu:
Běžnému uživateli, bez speciálních nároků by mohla vyhovovat břitva polodutá třeba o šíři 5/8 - taková klasika.
A ostatní, kteří rádi vše perfektní a na míru pro ně a jejich potřeby, třeba při rozhodování využijí některého z mých doporučení...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

VŠEOBECNÝ POPIS BŘITVY

Příspěvek od PetrS »

BŘITVA PATENTKA

Břitva na nejtvrdší vousy
Břitva patentka-01.JPG
Břitva patentka byla v téměř 100% případů břitva o šíři 3/8 (10 mm)...*
Měla vybroušeno tzv. "Francouzské ostří" a byla vyrobena především pro holení tvrdých a nepoddajných vousů. Výbrusem byly co nejvíce přizpůsobeny k obtahování na řemenu a pastě, protože na kameni se tento typ rychle ničí. Francouzské ostří není nic jiného než čtvrtdutý výbrus břitu, který logicky jako jediný připadá v úvahu u tohoto typu a hlavně k tomuto zaměření patentky! Ocel na ně byla kupodivu používána jak nerezová, tak nelegovaná.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Zamčeno

Zpět na „= PŘEHLEDNÝ SOUHRN VŠECH INFORMACÍ O BŘITVĚ =“