BRUSNÉ KAMENY

Zamčeno
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

BRUSNÉ KAMENY

Příspěvek od PetrS »

TATO ČÁST JE ZKUŠEBNÍ č.4
BRUSNÉ KAMENY
Toto téma je ve výstavbě - prosím o trpělivost

Zde najdete souhrn všech informací spojených s používáním Břitvy. Zde budou uváděny pouze konkrétní informace, bez možnosti přidávání diskuzních příspěvků a to z důvodu zachování dobré přehlednosti uvedených informací. Také zde budou odkazy na konrétní rozsáhlejší diskuse a příspěvky, aby zde byla zachována přehlednost. Dotazy k jednotlivým informacím, můžete přidávat na konkrétní jednotlivá témata a stačí uvést číslo informace, ke které se dotaz vztahuje. Připomínky mi pošlete na moje SZ.[/b][/color]
DALŠÍ INFORMACE POKRAČUJÍ DOLE
Níže uvedené příspěvky jsem si zde dovolil uvést s laskavým svolením autorů.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

BRUSNÉ KAMENY

Příspěvek od PetrS »

Fotky brusných kamenů

Adresa výrobce břidlicových brousků pro Břitvy:
Pan
Jaroslav Sucháček mistr LUV
Lhota u Vsetína 255
755 01 Vsetín
kraj Zlínský
Tel.: 571 439 120
http://seznam.lidovaremesla.cz/detail.aspx?id=78

Brousek od p. Sucháčka
majitel: Francek
Brousek-Sucháček-03.JPG
Brousek-Sucháček-02.jpg
Brousek-Sucháček+držák
majitel: Radgost.
Brousek-Sucháček+držák-04.jpg
Přírodní Růžový Arkansas
majitel: Mudr c.
Arkansas Brousek-01.JPG
Můj dlouholetý kamarád - Červený břidlicový brousek od firmy Goldfisch
majitel: PetrS
Břitva-Brousek-a.jpg
Přírodní kámen Rozsutec
info: Mudr c.
Brousek rozsutec-01.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: BRUSNÉ KAMENY

Příspěvek od PetrS »

Základní rozdělení materiálu brusných kamenů
autor: Radgost
Materiál brusných kamenů můžeme rozdělit do dvou velkých skupin – přírodní kameny (břidlice) a umělé kameny. Přírodní kameny jsou většinou poměrně měkké, opotřebují se rychleji než umělé. Jejich nevýhodou jsou možné nehomogenity zrna, které mohou čepel silně poškrábat. Při hrubém broušení to není tak kritické, ale při jemném broušení to může být nepříjemné. Pro jemné broušení se používá břidlice („belgický kámen“) nebo arkansaský kámen (na první pohled ho poznáte podle šedobílé barvy, ale pozor, barva sama není ještě zárukou kvality). Pro jemné broušení se přírodní kameny používají dodnes. Břidlicový kámen na běžné jemné broušení je většinou levnější než jeho umělý protějšek. Každý kámen je ale jedinečný, takže při jeho koupi si dejte pozor na nehomogenity v zrnu. Je dobré podívat se na víc kusů a vybrat si ten, který vám opravdu vyhovuje. Při koupi břidlice se občas můžete setkat s kamenem, který má velmi dobré zrno, ale na jeho pracovní ploše jsou hrubé stopy po řezání kamene při jeho výrobě. Neváhejte a vezměte ho. Stopy po pile se celkem snadno odstraní broušením hrubým karborundovým kamenem. Strčte oba kameny do kyblíku s vodou a přitiskněte je na sebe a třete jimi o sebe. Plocha obou kamenů se srovná a zbylé škrábance na břidlici zmizí během chvíle normálního broušení. Protože břidlice je vodou málo smáčivá, jako brusná kapalina se tradičně používala směs petroleje s řídkým olejem nebo pouze olej. Je to i z důvodu ochrany čepele před korozí. Při jemném broušení již pracujete s krystalickou strukturou oceli a obnažujete jednotlivé molekuly železa. To snadno koroduje. Petrolej s olejem ale dost páchne a pro používání třeba doma v kuchyni se příliš nehodí. Od jednoho z našich předních nožířů, p. Poka z Plzně, se autor naučil používat vodu s trochou přípravku na mytí nádobí. Směs není tak agresivní a má vyšší smáčivost než čistá voda. Na břidlici přilne podstatně lépe. A hlavně nesmrdí. Pokud chcete přejít na břidličném kameni z petroleje na vodu s Jarem, je třeba kámen odmastit. Olej totiž po nějaké době na povrchu kamene zaschne, nalepí se na něj prach, povrch se zanese a kámen ztratí schopnost brousit. Petrolej mastnotu rozpustí, voda ne. Proto kámen pořádně vydrbejte v benzinu kartáčkem, nechte uschnout a pak jej povařte ve vodě s Jarem. Na závěr jej propláchněte čistou vodou. Bude zase jako nový.

Umělé kameny mají zrno z tvrdého materiálu spojené do bloku nějakým tmelem – pojivem. Zrno tvoří většinou karbidy bóru (pověstný „karborundum brousek“), nebo umělý korund (kysličník hlinitý) nebo umělý diamant. Čím tvrdší broušený materiál, tím tvrdší zrno je třeba. Pojivo může být různě pevné. Obecně zde platí, že čím měkčí je broušený materiál, tím měkčí a poréznější by mělo být pojivo. Měkký materiál totiž zrno odebírá ve velkých třískách a ty zanášejí brusný kámen. Jednoduchý pokus lze provést třeba s hliníkovou destičkou. Zanesený kámen lze očistit za silného tlaku druhým kamenem a následným povařením (voda v matrici se začne odpařovat a pára vytlačí zbytky materiálu). Typický umělý brusný kámen má dnes dvě pracovní plochy o různé zrnitosti. V případě diamantového zrna bývá matrice kovová (zinek, nikl…), u ostatních zrn jde o nejrůznější tmely. Ke smáčení se většinou používá voda, opět lze přidat trochu jedlé sody. Při koupi umělého kamene (kromě velikosti zrna) pozor na kvalitu pojiva. Pokud brousek přejedete silným tlakem rukou a brousek tzv. „práší“, je pojivo hodně měkké a kámen dlouho nevydrží.

Zvláštní zmínku si podle mě zaslouží brusné kameny Spyderco. Jsou z materiálu na bázi kysličníku hlinitého a jemné kameny mají uzavřenou strukturu (closed cell structure). Materiál se nabízí pod obchodním názvem High Alumina Ceramic. Výrobce je dodává v pravoúhlých kvádrech o rozměru 203 x 51 x 11,5 mm. Kvádry jsou uloženy v plastových krabičkách (vnější rozměr 226 x 65 x 23 mm), barvě kódované podle zrnitosti.Výrobce je nabízí ve třech zrnitostech – medium, fine a ultra fine. První z nich, tmavě hnědé barvy, bohatě postačuje na valnou většinu hrubších zásahů do tvaru ostří, bílé kameny fine a ultra fine pak slouží k dokončení ostří. Kámen ultra fine zanechává zrcadlově lesklý povrch a opravdu vlasové ostří. Jejich výhodou je, že je lze používat bez smáčení, jen čas od času jejich povrch očistíte kaší z vody a písku na nádobí na nylonové drátěnce. To je dáno zřejmě uzavřenou strukturou kamene, která se jen málo zanáší obroušeným materiálem. Kameny mám již několik let a prakticky jsem nezjistil žádné opotřebení, dokonce ani u kamene medium, který má otevřenou strukturu materiálu a měl by se tedy opotřebovávat. Firma Spyderco z tohoto materiálu vyrábí i nejrůznější tvarové brusné kameny (také jako obdobu jehlových pilníčků) a nabízí je i v kapesním provedení jako destičky dvojí zrnitosti. Osobně považuji materiál High Alumina Ceramic za současnou absolutní špičku mezi umělými kameny.

Celé povídání o brusných kamenech bych zakončil několika obecnými radami. Především si chraňte svoje kameny. Pokud si na ně zvyknete, rychlost úběru a barva odplavovaného materiálu vám časem začne hodně napovídat i o kvalitě materiálu broušené čepele. Obzvlášť pečlivě si chraňte jemné kameny. Hrubý kámen lze prakticky vždy nahradit. Možná se s novým kamenem budete chvilku sžívat, ale jinak ztráta hrubého kamene není tragédie. Ztráta jemného kamene, zejména těch nejjemnějších, se nahrazuje mnohem hůř a dlouho to trvá, než najdete nový. Některé přírodní kameny (z důvodu jedinečnosti každého kusu) jsou prakticky nenahraditelné. Pracovní plochy kamenů udržujte rovné (pokud nepotřebujete z nějakého důvodu specifický tvar). Když se kámen opotřebuje, propadne se mu bříško, vezměte druhý kámen a plochu srovnejte. Pomůžete tím jak kamenům, tak sobě.

Zdroj:http://www.militaria.cz/
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.

Zamčeno

Zpět na „= PŘEHLEDNÝ SOUHRN VŠECH INFORMACÍ O BŘITVĚ =“