Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 15 říj 2018, 12:45

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 46 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4 5 »
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Břitvy v historii
PříspěvekNapsal: 11 úno 2009, 01:49 

PetrS: tak jest, toto je mé pracoviště:

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 11 úno 2009, 23:34 
Mistr Mentor

Ahoj kolego Artifexi,
musí to být velmi zajímavé, podávat si ruku s těmi, kteří zde byli když my jsme tu ještě nebyli.

PříspěvekNapsal: 11 bře 2009, 17:40 

Dark píše:
Hladce oholený pračlověk je sice těžko představitelný ale úprava vlasů, vousů určitě nějaká byla už na počátku věků. Vždyť jen z praktického hlediska existuje úměra méně chlupů – méně cizopasníků. Ony totiž ty bestie jako blechy a vši pronásledují člověka už od prvopočátků a docela bych si vsadil že pračlověka více obtěžovala tato havěť než nějaké šelmy.
Pazourek je opravdu zatraceně ostrý ale jeho ostří není hladké takže k holení by moc nebyl. Nicméně bylo mnohokráte dokázáno ať už experimentálními archeology či indiánskými nadšenci, že při řeznických či koželužnických pracích plně nahradí ocelové nástroje.
Kalení bronzu či mědi není v praxi možné. Sice jsem něco slyšel o laboratorních pokusech ale to je v případě starověkých nástrojů irelevantní. Určité tvrdosti lze u výše zmíněných matriálů dosáhnout kutím za studena. Tzn. že násobným vyklepáváním se daná část zhutní a je tím pádem tvrdší. V severoafrických súcích kde se sídlí kovotepci jsem svého času obhlížel měděné výtvory a zcela subjektivně se mně zdály tvrdší než obyčejná měď. Ono ty jejich – třebas hrnce jsou kompletně vyklepány takže materiál je tam logicky zhutněný a tedy i tvrdší.
Stačí se podívat na některé přírodní národy, Amazonské domorodce a podobně. Oni vlastně žijí v pravěku, někteří ani nepoužívají kovové nástroje a přece nevypadají jako trhani. To se z nich stane až k nim dorazí civilizace, až si oblečou špinavé tričko s reklamou na něco co nikdy nebudou mít.
Ty bronzové nástroje můžou mít dost slušnou kvalitu. Kamarád má na poli nalezený kus bronzového srpu. O to by se dalo s úspěchem pořezat. Dlouhá staletí to leželo v zemi, posledních možná pár desítek let se to různě smýkalo při obdělávání polí a ono je to ostřejší než kuchyňák od tescomy. Tím mechanickým zhutňováním se dá bronz velmi zpevnit. Ještě za první světové války se některé dělové hlavně dělaly z takzvaného ocelového bronzu. Hlaveň se odlila z bronzu, vývrt se udělal s dostatečným přesahem a pak se tím protlačovaly postupně čím dál větší kuželové trny až se dosáhlo žádaného průměru. Tím stlačováním materiálu se dosáhlo velmi vysoké pevnosti a otěruvzdornosti.

Předmět příspěvku: zušlechtování kovů
PříspěvekNapsal: 11 bře 2009, 19:32 
Mistr

Dobrý podvečer

Jako lajk v této oblasti si myslím, že něco pravdy na tom bude. Někdy v šedesátých letech vznikl v tehdejším ČSSR patentovaný postup, kterým se "zkvalitňovaly" vysokotlaké - zřejmě bezešvé trubky pro ropo a plynovody. Celé to spočívalo v tom, že tu nekvalitní "rouru" natlakovaly přez míru. Pokud nebouchla tak molekuly kovu se nějak přeskupily. Výsledkem byla tlaku odolná - kvalitní trubka.
Vykoumal to český profesor, na jehož jméno si nevzpomínám. Jen si pamatuji, že první testy byly prováděny ve vojenském výcvikovém prostoru.

Ale jak říkám - jsem lajk.

Klidný podvečer Přeji

Předmět příspěvku: pokusná bronzová Břitva - dotaz
PříspěvekNapsal: 11 bře 2009, 19:37 
Mistr

Kolego Artifex

Nastal nějaký pokrok s experimentálním pokusem s bronzovou Břitvou ?
Jsem žádostiv, jak to dopadne.

Děkuji za info
Klidný podvečer

PříspěvekNapsal: 12 bře 2009, 14:20 

Kolega se kterým jsem na tomto chtěl spolupracovat... jak to říci... byl odejit z ústavu takže to nevidím moc slibně, zkusím se mu ozvat mailmo ale za výsledek neručím.

PříspěvekNapsal: 12 bře 2009, 14:25 
Admin

Pracuješ pro AV ČR?
Také jsem pro několik z jejích ústavů pár let pracoval, tak vím jak to na některých chodí.
Nebylo mi z toho do zpěvu.

PříspěvekNapsal: 12 bře 2009, 15:02 

Ne, studuju a zároveň pracuju pro MU

PříspěvekNapsal: 12 bře 2009, 18:37 
Mistr Mentor

Tak to by jste kolego mohl mit pristup k publikacim na ktere jsem daval sem odkaz. Jednalo se o britvy na uzemi stredni evropy v obdobi doby bronzove.

PříspěvekNapsal: 12 bře 2009, 20:33 
Admin

To už je minulost. Dnes do akademických knihoven přístup nemám.

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 46 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2 3 4 5 »

Všechny časy jsou v UTC+02:00