střenky z dreva, klínek

Vše kol výroby renovace a střenek
Peter D
Příspěvky: 10
Registrován: 07 led 2019, 00:37

střenky z dreva, klínek

Příspěvek od Peter D »

Zdravím .
Pred pár dňami som si kúpil prvú novú britvu. Keďže som nevedel, či ma to chytí, tak som nechcel zbytočne investovať do moc drahej, zvolil som Ralf Aust 5/4 s plastovou strenkou. Všimol som si, že na jednom konci je trochu naprasklá - chvílu som rozmýšľal, že ju reklamujem, no nakoľko mám dost remeselných skúsenosti s drevom aj plastom a taktiež potrebné vybavenie - zhodnotil som zhotovenie nových streniek na cca pol dňa práce.
Mám akurát pár otázok:
1. uvažujem o ebenovom dreve - keď som prechádzal fórum našiel som, že hrúbka u dravených streniek sa pohybuje okolo 3,5 mm. Ebenové drevo je dosť tvrdé a taktiež som sa v inom vlákne tohoto fóra dozvedel, že v niektorých prípadoch je klínek menej klinovitý, niekedy dokonca rovný - predpokladám, že je to práva v prípadoch keď je materiál streniek málo pružný. Takže prvá otázka znie: v prípade, že budú strenky z ebenového dreva - aký by mal byť u toho klínek.

2. aká forma konzervácie drevených streniek je nalepšia? Celkom som začal skúmať možnosť stabilizácie, len neviem ako je to so stabilizáciou tvrdého ebenu. Prípdne akú úpravu by ste volili pre ochranu dreva?

Dík za pripomienky
Peter

ater
mistr brusič
Příspěvky: 792
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: střenky z dreva, klínek

Příspěvek od ater »

@Peter: Měl jsi břitvu reklamovat, pokud jsou naprasklé střenky u pivot nýtku tak bude něco špatně. Často je to tím, že je nýtek moc utažený protože nešla břitva vycentrovat do střenek. Když se koukneš na čepel je rovná v celé délce?

Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 407
Registrován: 20 zář 2018, 07:11

Re: střenky z dreva, klínek

Příspěvek od FerencH »

Výroba tenkého klínku bez újmy prstů?
.. jiné vlákno na toto téma jsem nenašel, tak dotaz asi sem.
Zajímá mě, jak šmoulíte ten pidi tenký klínek. Já v počátku ledna 19 jsem na zkoušku vyráběl 2 kusy z akrylu, tl. 5 mm a smirkoval na 1,5 – 2,0 mm a byl to děs na x hodin, ale zejména osmirkované polštářky na 3 prstech. Tak jem čekal do teď až mi přijde mini vrtačka (Drill).
Nyní jsme využil Drill na hrubé stáhnutí tloušťky polotovaru dřevěného klínku k cca 2 – 2,5 mm. Ale přesto finální tvar úkosu a zejména ROVINNOST – jemně a s přítlakem na smirku, opět jsme si trochu ojel polštářky na prstech.
Vše se mi povedlo, až na ty prsty.. :o
--
Tak mě zajímá – jak tu plochu klínku tl. 2 - 1,5.. mm na smirku rovnáte, není na to nějaký fígl???
F

ater
mistr brusič
Příspěvky: 792
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: střenky z dreva, klínek

Příspěvek od ater »

Já to dělám tak že mám oboustrannou pásku na koberce, nalepim na prsty a pak se mi na prst příchutí to co chci brousit, nebrousim ale moc ručně, většinou na pásové brusce, kde se dá udělat rovina, jde to ale i na vrtacce s brusným kotoučem (na suchej zip a nějakej rovnej a tvrdej). Pásku měním potom co přestane lepit, to nastane když se zanese pilinama.
Dobrá páska je tessa extra strong, ale budou fungovat i jina.

Jinak na ochranu prstů jsou 3M ochranné pásky na prsty, používaji to zlatnici, já to nemám tak nemohu říct jak dobře to funguje.

Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 407
Registrován: 20 zář 2018, 07:11

Re: střenky z dreva, klínek

Příspěvek od FerencH »

Ater - díky moc za radu, jak triviální a účinné, použiji to. F

Ryžo
Příspěvky: 105
Registrován: 06 kvě 2015, 13:09

Re: střenky z dreva, klínek

Příspěvek od Ryžo »

Tak mě zajímá – jak tu plochu klínku tl. 2 - 1,5.. mm na smirku rovnáte, není na to nějaký fígl???
F
Pokiaľ robíš klinek drevený, tak nechať drevo v dĺžke cca 200mm, profil aký potrebuješ + nadmiera (napr. 40 X 5). alebo kľudne hrubšie a brúsený koniec na hrubo upravíš dlátom, hoblíkom. Potom na pásovke vybrúsiš požadovaný klin aj tvar profilu, aby pasoval do čreniek a na koniec usekneš dlátom, alebo lupienková píla, ostrý nôž ... Ja by som nerobil na hotovo - nechal by som nadmieru a ručne dobrúsil po zosadení a znitovaní.

vsezved
Příspěvky: 592
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35

Re: střenky z dreva, klínek

Příspěvek od vsezved »

Pásová bruska je nejoptimálnější volbou. Já osobně pásovku nevlastním. Pokud nemáš úplně levý ruce, tak se dá i jinak a mechanizovaně. Já mám malou flexu 125mm a na ní hodím kotouček smirku na suchý zip, výhoda je, že je podložka pod smirkem rovná. Sice to není jako na pásovce, ale dá se v pohodě použít. Zapomněl jsem dodat, že mám flexu s regulací otáček. Kdyby si použil brusku bez regulace, tak s 11.000 ot/min se moc precizně pracovat nedá. Oboustrannou pásku jsem již od kolegů pochytil dávno tuším někdy na jarním srazu a dost mi snažení ulehčuje.