Ochrana proti rzi zdarma - brynýr

Vše o renovaci čepelí
Pope

Ochrana proti rzi zdarma - brynýr

Příspěvek od Pope »

Měl jsem ten problém, že jsem často musel leštit jednu z mých břitev. Jako každá pořádná břitva je samozřejmě z karbonové oceli a tím celkem citlivá na rez. stačí i trochu vlhkosti vzduchu a už má černé fleky - a po každém použití kompletně naolejovat a před použitím sundat olej...? Ne, diky. Pozlacení není jen drahé, ale zcela zlatá břitva pro mě vypadá i nějak "pasácky". Častečné pozlacení je pěkné, takovou břitvu mám i přímo z výroby... ale to nevyřeší ten problém se rzí. Kdo to chce extra pěkné a "nerezové", ten si samozřejmě může udělat kombinaci zlato/brynýr. Ale k věci:

Pro ti, kteří to nevědí - brynýr není nic jiného, než ušlechtilý typ rzí. A paradoxně je to i výborná ochrana proti obyčejné rzí - a když je to rovnoměrné, ani to nevypadá špatně. A to nejlepší... každý si to může udělat doma, prakticky zdarma... ocet má jistě každý. Stačí jej vařit a vymáchat v tom břitvu. Břitva musí být čistá a odmaštěná, ideálně nejdříve omýt Acetonem. Na optimální výsledek cca. 4 - 5 x 20 min brynýrovat: tzn. vařit ocet, lít jej do sklenici, pověsit do toho břitvu, nechat ji tam cca. 20 min a následně to opakovat. Hned jak ji tam ponoříte, uvidíte hodně malých bublinek: oxidace začíná. Já to udělal koncentrovanějším octem, tj. 15%. Obyčejný stolní ocet má standardně 8%. Lze jej také bez problémů použít, ale eventuelně bude třeba, nechat tam břitvu déle resp. udělal více cyklů. Brynýrovat za studena lze také, ale břitva tam musí být podstatně déle: možná přes noc, možná i dva dny - nevyzkoušel jsem to zatím.

Brynýr má výhodu, že vrstva je max. 1/1000 mm silná -již nabroušená břitva tím zůstane ostrá - sice je možná třeba, brynýr cca. po roce obnovit, ale díky slabé vrstvě lze jednoduše vyleštit, což je taky dobře v případě, že se někomu již nelíbí a chtěl by povrch upravit jinak. A ještě něco: není to na to, aby někdo pod brynýrem schoval škrábance apod. - pokud je povrch ošklivý, tak předtím nejlépe naleštit tak, abyste se v tom viděli. Díky zmíněné tenké vrstvě mohou škrábance pod brynýrem vypadat ještě ošklivěji než předtím. Matná úprava povrchu břitvy: matný brynýr (jako na fotce). Zrcadlová úprava: lesklý brynýr (jako většinou u zbraní).

Rád si vyslechnu názory k tomu tématu.
břitva - brynýr.jpg
břitva brynýr - hotovo.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Drvoštěp

Re: Ochrana proti rzi zdarma - brynýr

Příspěvek od Drvoštěp »

Ano, moření kovových povrchů tzv. brynýr se často používá na brnění, na sečné zbraně apod.
Jak správně Pope píše, brynýr není nic jiného než ušlechtilý typ rzí. Jenže...pořád je to jen rez i když ušlechtilý.
Neumím si představit, že bych pak s tou povrchově upravenou břitvou přikládal ke tváři a to nejen z hygienických ale i z
estetických důvodů.
Pod brynýrem se sice neschovají žádné škrábance, zato všelijakej rapl určitě. ;)
8-)

Radyx
admin

Příspěvek od Radyx »

Pope, to je dobrá metoda jak se zbavit nekonečného boje s flíčky! 8-)

Lze nalézt starší břitvy s původním (továrním) černěním. Používalo se ale velmi zřídka, šlo především o estetickou záležitost.

Jenom bych nesouhlasil s pojmem "výborná ochrana". Prosté černění rozhodně nezabrání korozi materiálu pokud je vystaven koroznímu prostředí! Sám jsem byl naopak nemile překvapen, jak brzy se na povrchu krásně černěného předmětu objevila rez. Výhoda (nevýhoda) byla, že jsem ji na tom černěném povrchu neviděl. Stačilo jej ale otřít bílou látkou napuštěnou v oleji a setřel jsem "krásnou" lišku. To uvádím pro dokreslení, aby si někdo nedělal velké iluze.
Další aspekt je estetický. Tam jsem do černění fanda. Kamisori co jsem dělal jsem před pár měsíci jsem celou načernil a nevypadalo to vůbec špatně. Nakonec jsem se rozhodl ji celou předělat a tak šlo dolů i černění. Uvažoval jsem nad Brunigalem...

Zipíno

Příspěvek od Zipíno »

Černění samo o sobě žádnou ochranou NENÍ!! Ona chemická a řízená "rez" je pouze houba, kterou je nutno napustit olejem. To je teprve ta ochrana!

relka
Donátor

Příspěvek od relka »

Pokud se mýlím..prosím nekamenujte mne..ale také mám představu, že brynýrování a podobné vrstvy na povrchu kovu slouží jako vrstva do které se nasákne olej, který teprve ochraňuje kov před korozí. Tedy nosič, pokud pominu estetickou stránku...tmavé čepele se mě osobně velmi líbí. Jinak se mi nechce věřit, že by kyselina, kterou ocet je, nepoškodila ostří nabroušené Břitvy. S tím bych raději počítal a připravil se na přebroušení. Při úbytku materiálu o X z každé strany se posune ostří při 18° ..pětinásobně? Ale to není nic, co by se nedalo na kameni napravit. Další aspekt je kvalita a výdrž této vrstvy. Ocet je laciný a snadno aplikovatelný. Proč se tedy používají dražší a komplikovanější postupy bych viděl právě v kvalitě vrstvy.... Barva vrstvy... je dána nejen použitými chemikáliemi, ale též složením konkrétní oceli. Tak že různé materiály mohou dát v jedné lázni různou barvu. Od černé po hnědou.

Pope

Příspěvek od Pope »

To je pravda - ta ochrana je teprve ten olej, který se nasákne do vrstvy brynýru, ne samotný brynýr - omlouvám se, to jsem uvedl trochu nesprávně. Ten olej se tam však dobře drží, stačí neolejovat cca. jednou do měsíce. Ty dražší prostředky jako např. Brunigal S mám také - ale tam je třeba, to ohřát na 140 nebo 160 stupňů, což by znamenalo, že bych břitvu musel kompletně rozebrat neboť by plastová rukojeť jinak asi nepřežila. A ten rozdíl mezí Brunigalem a octem je, jak kolega správně uvedl (kromě sloučeniny samotné oceli) pouze v barvě - kvalita vrstvy je stejná, protože je chemicky nemožné, aby byla tlustší než jeden mikrometr. Octem vznikne spíš šedíva barva, Brunigalem apod. je spíš hnědá... já osobně preferuji tu šedivou, vypadá to trochu jak oxidované olovo. Brynýroval jsem již hodně věci ale břitva byla zatím premiéra.

Za pár měsíců dám vědět, jestli ta ochrana je taková, jak to od ní čekám. Pokud ne, tak to půjde zas dolu. Jo, a hygienické důvody... nevím, ja to nějak neprožívám. Pod brynýrem určitě nic není po koupeli v Acetonu. A ten samotný brynýr, tedy rez mi nevadí. Rez není nic škodlivého. Já si myslím, že i ta pěna obsahuje více svinstva.

P.S. Mám takové podezření, že ty flíčky jsou také "brynýr" - barvu obyčejné rzí známe všichni - ale ti flíčky, které vzniknou časem, jsou šedivé až černé, takže si nemyslím, že to je z vody, jak jsem uvedl v předchozí zprávě. Teď, když nad tím přemýšlím, je dost možné, že to jsou zbytky nějakých agresivních látek (kyselin) z pěny na holení, které jsem nedostal úplně dolů, než jsem břitvu uložil na pár týdnů (holím se tak jednou, max. dvakrát do týdne a břitvy střídám).

mons

Příspěvek od mons »

Stejného nebo podobného výsledku jsem dosáhl pří odstraňování rzi z břitvy po naložení do Coca Coly. Rez byla odstraněna, ostří taktéž. Stejný postup používali
tesaři k povrchové úpravě hřebíků.

Drvoštěp

Příspěvek od Drvoštěp »

Při povolování zarezlých šroubů mi kolikrát pomohla kofola. Druhý den ráno už se daly povolit.
V podstatě je to taková žíravina, kterou rádi pijeme. :twisted:
Na břitvy jsem to ale nezkoušel, tak rezavé je nemám. ;)
8-)

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

A to jsem si dovezl z návštěvy u Wikinga
báječný Ocet 25% žravosti...
Ještě jsem jej nevyzkoušel, ale za pokus to stojí.
Třeba střenky zůstanou.
8-)

relka
Donátor

Příspěvek od relka »

Drvoštěp píše:Třeba střenky zůstanou.
..pokud nebudeš učit v octu plavat kostěné. Tam bych byl hodně opatrný na koncentraci octa a dobu koupání ;)