Polotovar

Vše o renovaci čepelí
Iricek

Polotovar

Příspěvek od Iricek »

Zdravím všechny kolegy,

k Vánocům jsem získal jeden z těchto polotovarů. Jedná se o čepele značky Dorko přímo z továren v Solingenu. Zajímalo by mě, zda je možné dát tento polotovar čepele přímo na kámen nebo bude potřeba ještě dokončit výbrus než bude čepel schopná holení. Fotky ukaží více :).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mentor

Re: Polotovar

Příspěvek od PetrS »

Krásný a zajímavý kousek.
Jenže pokud už máš zakaleno (a mělo by už být), tak broušení bez výbrusu = nekonečný příběh...... :cry:
Možná by z toho vyšlo něco jako klín s moooc širokou fazetkou a mírnou prohlubní nad ní.
Jednoduché, vem papír a šupleru, udělej na papír zvětšení 1 : 5 pak si najdi střed břitu, udělej přímku střed břitu ---- bok hřbetu a vyjde Ti šířka fazetky. Pozor i šířka tuhy Ti na výsledku přidá pár desetin mm. Vyděl 5 a to si namaluj fixem na čepel a uvidíš jak by čepel po nabroušení vypadala a taky jak obrovskou fazetu by jsi musel brousit. :ugeek: Po nabroušení to holit bude, ale při každém dalším broušení by to byla obrovská dřina znovu obnovit ostří. Nelze porovnávat s Wedge výbrusem (výkovem). Tam totiž je profil čepele postavený tak, že fazetka má cca 1.5 - 2 mm. Nepočítej různé ubroušené břity klínů, co se pak musí hodně pracně obnovovat.
Zdravím, Petr.
8-)

jiri.k

Příspěvek od jiri.k »

Nepočítej různé ubroušené břity klínů, co se pak musí hodně pracně obnovovat.
A Petře, když už máš doma takovou dílnu, nevyrobíš nějaký stroj na vybrušování břitev? Tak to by potom vznikl českolipský solid-gen :P

Iricek

Příspěvek od Iricek »

No mně šlo jenom o to, jestli to potřebuje dodělat výbrus, což mi zde Petr svými znalostmi zase potvrdil :). Mám dojem, že ten polotovar je ve fázi, kdy potřebuje strčit mezi ty dva rotující kameny, chlazené vodou, které vytvářejí námi požadovaný výbrus, kde onen pán zkouší posléze kvalitu ostří na ocelovém prstýnku. Více v tomto videu:

http://www.youtube.com/watch?v=3ACJrAI3SxM

Tudíž je možné si podobné zařízení vyrobit a nebo sehnat někoho, kdo umí vybrušovat břitvy, což by v tomto případě mohl být pan Štraub, u kterého se zhruba před dvěma lety chystala hromadná objednávka a objednávka skončila nezdarem, jelikož se čekalo ze Solingenu na tyto polotovary, které bylo potřeba dále opracovat. Jinak v českých zemích již už asi nikdo neexistuje, kdo by uměl vybrušovat břitvy, v tom případě jsem asi získal danajský dar :(.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Díky za pěkný námět na další zlepšení možností, ale vyrobit stroj na broušení výbrusů čepelí v domácích podmínkách je nad moje schopnosti. Kromě jiného stačí se na videu podívat jak mohutný je to stroj a už vůbec nemám potuchy jaké přesně musí splňovat požadavky na správné broušení. Původní výrobce na to měl několik generací mistrů brusičů než postavil dokonalý stroj se všemi vychytávkami. Ten polotovar čepele není danajský dar ale naopak báječná věc. Je ve výrobní fázi kdy už mezi prvními velkoprůměrovými kotouči byl. Protože je to opracování Můžeš si na ní vyzkoušet ji naleštit, vyrobit střenky a zanýtovat a hlavně když jí pěkně do hladka zaleštíš břit, tak máš dokonalou tréninkovou Břitvu. A taky jeden pocit Tě bude provázet kdykoliv na ni šáhneš - jaké by byly možnosti.... :D
8-)

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Takovýto polotovar jen tiše závidím. :)
Gratuluji kolego.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Ještě poznámka k těm speciálním bruskám na výbrus ostří - v Mikulášoviích v Mikovu myslím minimálně jedna zbyla.

Iricek

Příspěvek od Iricek »

Děkuji kolego Radgoste, pokud se dostanu na sraz, tak to jistě přivezu na okoukání. Ten polotovar nemam jenom jeden, nicméně Petře mám pocit, že kromě restaurování břitev se můžete věnovat věštectví, jelikož jste popsal dokonale, jak jeden z těchto kousků dopadne :-D.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Než věstba, spíše souznění v představě kterak naložit s tak krásným materiálem. :D
Tvoje skici jsou dělané rukou která už narýsovala nejeden technický výkres a spojují přesnost, s elegancí a funkčností.
Issard střenky - praktická klasika a horní návrh legantně svižná moderna. Obojí vyvážené, krásné a s čepelí bude celek velmi noblesní.
Přeji trpělivost a vytrvalost.
Zdravím, Petr.
8-)