Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 23 říj 2018, 22:45

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 77 příspěvků ]  Přejít na stránku « 14 5 6 7 8
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Rady pri výbere ocele na britvu
PříspěvekNapsal: 26 úno 2015, 14:47 

"Něčím takovým" jsem měl na mysli ať už čistý wolfram nebo nějakou slitinu s vysokým podílem wolframu. Jak jsem se dočetl na fóru, je možné některé druhy ocelí vyhnat s HRC na 74, což je docela extrém. Tak proč by nešlo něco takového s wolframem?

PříspěvekNapsal: 01 bře 2015, 20:27 

Na 74 se dají vyhnat některé slitinové oceli(většinou s vysokým podílem vanadu wolframu molybdenu a chromu) to je fakt.Ovšem otázkou zůstává jejich vhodnost k výrobě velice jemných ostří.Ona tvrdost není vše.U každého materiálu je potřeba najít nějaký optimální kompromis mezi tvrdostí a houževnatostí.No a samozřejmě při práci pečlivě dodržovat technologickou kázeň(v žádném případě materiál nepřehřát,to raději postup opakovat,případně do toho párkrát klepnout pod tvářecí teplotou).To je alfou omegou každé poctivé práce.Pak se nemůže stát že se břit bude hrnout v grótu,nebo se bude lámat.
K wolframu-vysokým podílem W jsou legované některé rychlořezné oceli(kvůli odolnosti při vysokých řezných rychlostech),ale nemyslím že je žádoucí holit si tvář neřku li krk vysokou řeznou rychlostí.Já si prubnul vykovat první samodomo holítko(náhrada za zničenou Meixnerku) z 19 712(taky wolframová ocel),oholil se jím,jen pod nosem jsem se kapku "škrábnul" páč jsem to udělal dost široký,ale chystám se na další čepele.(je to pro mně výzva,nože už zvládám celkem obstojně,sekery taky fungují,tak je břitva další level)jen si urvat kousek času. ;)

PříspěvekNapsal: 23 bře 2018, 16:10 

Ahoj,trochu jsem se o britvy,hlavně vlastní výrobu začal zajímat a mam v plánu vyrobit svou vlastní z K340. Praskova uhlikovka. Vybavení nemam skoro žádné,ale jsem nástrojař,si nějak poradím. Jen jsem chtěl též upozornit,ze M390 není nerez,jak někdo psal. Je ale pravda,ze po zakaleni na určité rozmezí tvrdosti je vysoce korozivzdorna.Take ji mam v plánu použít. Když se zadaří,dám vědět,jak se to bude chovat při 60HRc. Snad to bude ještě letos.Ostří zdar.

PříspěvekNapsal: 06 dub 2018, 12:28 

Tak jsem se do toho už pustil a dovoluji si se pochlubit prvnímu nedofinisovanymi vzorky z K390 na 60HRc. Uvidíme co to bude dělat pri broušení. Rad bych se zeptal,chci na to namotat kuzi,mam ji nějak podlepit nebo tak?

https://1drv.ms/f/s!AgvO7TISl0mbk81FwrT7zF93xPec-A

PříspěvekNapsal: 06 dub 2018, 23:39 
Mistr Mentor

Gratuluji k výrobě Kamisori Břitvy. Velice pěkné zpracování. Úhly a tvary nejsou z fotek moc znatelné, ale každopádně máš precizní řemeslnou práci.
Kůži musíš každopádně podlepit, protože se nevyhneš proniknutí vody do kůže a ta se v tu ránu povolí a vytáhne a tak by se Ti prakticky rozmotala při každém holení. Ještě by bylo dobré silonovou nití udělat povrchové překřížené omotání aby kůže byla pojištěná proti uvolnění.
Přeji Ti aby se dílo dařilo dokončit a dej pak vědět jak se Ti holilo.
8-)

PříspěvekNapsal: 07 dub 2018, 00:07 

Díky za pochvalu a radu,podlepim,jen nevím jestli použít chemopren nebo epoxy. Ano,krizem to vezmu rybarskou snurou dynema,te voda nevadí. Uhel britu je 18 stupňů,no uvidíme,zatím čekám na bridlici a suehiro 6000.

PříspěvekNapsal: 07 dub 2018, 01:53 
Mistr Mentor

Na kůži je lepší chemoprén, je pružný a dobře se spojí jak s kůží, tak i s kovem. Vyplatí se kov v místě lepení zdrsnit. Ta rybářská šňůra je bezva.
Přeji fajnové broušení a výborné ostří.
8-)

Odeslat nové téma  Odpovědět na téma  [ 77 příspěvků ]  Přejít na stránku « 14 5 6 7 8

Všechny časy jsou v UTC+02:00