MachM

Zipíno

Re: MachM

Příspěvek od Zipíno »

Jak jsem zjistil, tak je jedno, jestli máš stopy po kameni kolmé k hřbetu, nebo šikmé. Důležité je, aby byly v celé délce břitu ROVNOBĚŽNÉ!

MachM

Příspěvek od MachM »

Diky za tip, mam v rovnici jeste az moc promennych. Jinak prectu i mala pismena bez vykricniku 8-)

irenko
mistr brusič

Příspěvek od irenko »

Zipino na Teba nekričal, naozaj je extrémne dôležite mať ryhy rovnobežné, chcel to len zdôrazniť 8-)

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Mezi mnoha proměnnými při broušení, jsou některé věci neměnné a směr rýh mezi ně patří.
Jen tak lze docílit žádaného a přepokládaného výsledku. Pokud jsou rýhy mnoha směry, tak i výsledek se takto ubírá.
Nabrousit lze různými způsoby s rozdílným výsledkem, ale pokud chceš mít opakovaně a opakovatelně standardní výsledek u naprosté většiny čepelí, tak je to jeden z mnoha důležitých znaků při broušení.
8-)

MachM

Příspěvek od MachM »

Obecne bych vubec na foru pro gentlemany neocekaval ze by na me nekdo 'kricel', ale ponekud stroha retorika (chapu ze ne kazdy ma cas se vykecavat jako ja a kazda rada dobra) v kombinaci s az takovym zduraznenim jasneho poselstvi me ponekud zarazily :)
Zda se, ze jsem se mohl vyjadrit ponekud obsirneji - mysleno dalsich promennych. Nemam poradne kameny, a i kdyz je casem jednoznacne poridim, musim zatim vystacit s tim co se sezene a tudiz experimentovat (jak vybrat kamen, jakou vrstvu, jak pripravit abych se zbavil hrubsich zrn z povrchu, jaky olej, jak hlidat finale brouseni bez behani pod mikroskop po kazdem tahu... ). Opuka docela funguje, ale mam problemy s vetsimi zrny v sirokem kamenu. Uz jsem sehnal jinou, zitra vyzkousim. Pod mikroskopem ma zcela jinou strukturu bez viditelnych vetsich zrn a nevypada jako 'prorostla kremenem'. To same s remenem, ktery neni tak hladky a neabrazivni (tu a tam je pod mikroskopem videt jemne castice) jak jsem doufal. Byl vypran v horke vode se saponatem, naolejovan a vyhlazen lahvi, vic uz se asi delat neda. Dale ta nestastna geometrie hrbetu (pro me jako zacatecnika co zatim brousil jen par britev), kdy se hrbet rozsiruje na koncich a pri kolmem brouseni by vyrazne menil uhel ostri, leda ze bych nechal patu nenabrousenou. Zkratka -ne snad ze by to neholilo, ale rozhodne to jde udelat lepe. :lol: Bez poradneho naradi neni poradna prace (uz aby bylo).

relka
Donátor

Příspěvek od relka »

Hezký den Když si vzpomenu na své představy o broušení před nějakou dobou... Možná by nebylo špatné oslovit někoho kdo brousí ve tvé blízkosti a požádat ho o zhodnocení tvého vybavení. Při tom by ukázal jak a čím to dělá on. Vědět jak na to je fajn, ale možnost sahnout si je nepřenosná.

MachM

Příspěvek od MachM »

Take preji,
asi to bude nejrozumnejsi varianta a jak to bude trochu mozne, nekoho z okoli zkusim (zatim jsem teda z Kralovehradeckeho kraje moc lidi nevidel).

MachM

Příspěvek od MachM »

Zjistil jsem, ze zde casto zminovany oxid chromu je oxid chromity, pouzivany mj jako zeleny pigment (chromova zelen), ktery se mi shodou okolnosti momentalne vali doma. Zrnitost neznam, ale pri zvetseni 63x jsou jednotliva zrna sotva videt.
Vzhledem k tomu, ze posledni kamen se ukazal byt vysoce porovity s minimem vlastnich brusnych (kremennych a jinych dostatecne tvrdych) castic, jsem jej pouzil jako substrat pro oxid chromu s olejem. Vysledek neni spatny, ostrost je zase o tridu vyse.

Foceno po obtazeni a prvnim holeni:

http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#Cr2O3.jpg

brouseni jeste neni dokonale, vrypy nejsou dokonale soubezne a chce to jeste laborovat. Co me ale zarazi jsou vylomena mista v britu, napr na fotce kousek pravo od stredu, ktera se mi pravidelne objevuji po holeni. V cem je chyba? Dosud jsem predpokladal ze je na vine neprilis kvalitni material britvy, u Sheffieldky bych na to ale nesazel. Vousy mam sice tvrdosti hrebiku, ale naparene rucnikem z mikrovlnky, pena velmi vlhka, pred holenim cekam alespon 2 minuty od naslehani.

edit: zcela absurdni pricina :oops: po nabrouseni a obtazeni jsem si zvyknul zkusit ostri mj na chlupech na hrudi kvuli tvrdosti blizici se vousum (opice by zavidely), kterezto pochopitelne nijak zmekceny nejsou. Navic serezavam konce pod velmi nevhodnym uhlem - prave jako bych chtel vylomit brit... delam to uz docela dlouho, puvodne jsem prave predpokladal ze je problem s kvalitou oceli, takze me to paradoxne nenapadlo.

MachM

Příspěvek od MachM »

Takze jsem se pustil do experimentu s vyhlazenou jemne vlnitou fazetkou a ostrim. Samotny brit uz by mel byt samozrejme rovny.

Takhle by to melo teoreticky vypadat. Predpokladam ze by diky drazkam, ktere podrzi a nesetrou vrstvicku peny, melo ostri lepe klouzat po kuzi, jemne lesteni by melo zabranit korozi a soucasne vytvorit dokonaly brit:
ostri_small.JPG
Jak to bude fungovat se uvidi...

Zbyva jeste doladit, predvsim brit, ale uz ted reze celkem spolehlive vlas pri drzeni za spicku, opacne temer vubec.

63x
vlnovka_prefinish_small.jpg
vetsi fotka:
http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#vl ... finish.jpg

Hrube nerovnobezne vrypy vznikly pri ocisteni po brouseni, od posledne kompletne prebrouseno.

283x pred zatim poslednim finisovanim, potom uz se mi nepovedlo udelat alespon trochu pouzitelnou fotku a to na to palim 650 lm LED z 5 cm. Zkousel jsem vsechny mozne i nemozne uhly, ale proste nic.
283x_medium_small.jpg
vetsi fotka:
http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#283x_medium.jpg

Ryha podel ostri je od obtazeni ostri nehtem.

Brouseno vcetne tvorby fazetky volnym brusivem na kamennem a pozdeji homemade substratu, prvni holeni necham po doladeni.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

MachM

Příspěvek od MachM »

Experiment dokoncen a zda se zo to vyslo podle planu.

Vsechny fotky zvetseni 63x, vetsi zvetseni mi i pres snahu nedava fotitelne vysledky - objektiv je prilis nizko a stini.

Pri lesteni na silne vrstve ridke kase (kvuli zachovani zvlneni fazetky) se ostri vlivem hydro(bahno)dynamickych sil silne prisavalo k substratu (zde funguje neumyslne i jako brousek), coz vedlo k vytvoreni samotneho britu. Substrat byl volen mekky, ale relativne hrubozrnny (cca do 10 um), takze je vysledny brit tvoren relativne hrubymi vystipnutimi. .
pazorkovity_brit_small.jpg
Vetsi obrazek: http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#pa ... y_brit.jpg

Bylo zjevne, ze o moc jemnejsiho britu touto cestou dosahnout nepujde bez vyrovnani fazetky, takze jsem vyrobil novy, tentokrat jemnozrnny substrat (cca 1 um).
Opet aby nedoslo k vyrovnani cele fazetky, jsem polepil hrbet paskou 0.04 mm, coz zvedlo uhel ostri asi o 0.5 stupne.
Nasledne jsem vytvoril na stredne silne vrstve kase (aby vznikl radius pro finalni mikrofazetku tvorici brit) falesnou fazetku.

Je videt, ze brit je daleko jemnejsi nez predchozi brouseni:
falesna_fazetka_small.jpg
Vetsi obrazek: http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#fa ... azetka.jpg

Nasledovalo dobrouseni britu na velmi slabe vrstve huste brecky na mekkem jemnozrnnem substratu:
finish_small.jpg
Vetsi obrazek: http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#finish.jpg
Jiny uhel osvetleni:
finish_jiny_uhel_small.jpg
... a vetsi obrazek: http://machm.rajce.idnes.cz/nastenka#fi ... y_uhel.jpg

Zda se ze to kupodivu funguje podle planu. Prvni holeni (bez obtazeni na remenu) nesmirne prijemne, britva krasne klouze po kuzi. Prestoze slo o prvni holeni, nemusel jsem ani pouzit kamenec, kuze prakticky neni podrazdena, holeno po i proti srsti. Britva si sama rekne o spravny uhel, je to citit i slyset. Na takoveto urovni ostrosti jsem ovsem dosud ani zdaleka nebyl, takze to muze byt uz jen tim.

Edit: nakonec jsem ulovil jakous-takous fotku pri zvetseni 283x:
283xfinish.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.