Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 21 lis 2018, 15:24

Všechny časy jsou v UTC+01:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Břitva FLOCKE & CO.
PříspěvekNapsal: 28 úno 2013, 10:40 

Zdravím všechny břitvaře, s úctou a pokorou jsem pročetl úvodní články a některá témata na tomto fóru. Ačkoli se břitvou neholím (když nepočítám jeden nebo dva zoufalé pokusy, po kterých jsem vypadal - jak zde již jeden člen napsal - jako bych prošel šípkovým keřem), po nastudování příspěvků a návodů na tomto webu se o to po cca 30 letech asi zase pokusím. Já jsem spíš ten typ "co rád bere do ruky krásné věci", dosud to byly převážně nože, sám si pro radost sem tam nějaký udělám, ale břitva je řekl bych taková menší sestra nože, ostřejší, křehčí, nebezpečnější při neopatrném zacházení, no jak už tak ženské bývají. ;) Mám doma po dědovi mého táty jednu takovou památeční, byla uložená v sadě s nerezovými nádobkami na holicí potřeby (sada skončila v propadlišti dějin - já blbec!), posílám foto + ještě asi poslední součást pro údržbu: obtahovací "řemínek" ? Tím si nejsem bohužel jist, proto prosím o posouzení obou a případné určení, kam že ten nástroj svým určením vlastně patří. Děkuji za radu a hlásím se jako tichý člen Vašeho společenství (dokud se něco nenaučím).

PS. Podobná břitva (odhaduji 5/8 ?) se právě draží na ebay, má ale č. 42. znamená to číslo nějaké pořadové, výrobní nebo podobné označení?
Příloha:
Flocke1a.jpg
Příloha:
Flocke2a.jpg
Příloha:
Flocke3a.jpg

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Předmět příspěvku: Re: Břitva FLOCKE & CO.
PříspěvekNapsal: 28 úno 2013, 18:13 
Mistr Mentor

Ahoj Nožíři,
vítám Tě na zdejším foru. Tvoje Kráska po pradědovi je rodinný poklad ke kterému Ti gratuluji, protože v dnešní době už není až takovou samozřejmostí vlastnit Břitvu u které znáš jejího předchozího majitele a dokonce svého příbuzného. Břitva je to pozoruhodně zachovalá. Před nedávnem byla vyzkoušená a poté umytá. Sice byla vysušená, ale mezi střenkami zůstala voda a ta způsobila na špici čepele onu rezavou stopu. Břitva byla používaná nejen pro vlastní holení, ale též ji používal někdo pro holení druhé osoby. Jako by s ní pradědu holil někdo druhý. Nebo jako by ji brával k holiči aby s ní byl oholen. Na Břitvě byla provedena před dlouhým časem výměna pivot nýtu a taky na čepeli byl částečně pozměněn výbrus. Na kamenech nebyla broušená hodně dlouho. Většinu ostření obstarával řemen.
Řemen co máš na fotce má krapet přešponovanou kůži ze které byla odstraněna část pajcunkové vrstvy. Pro nově nabroušenou Břitvu je takový povrch příliš hrubý a utrhal by Ti osří. Pro použití na spotřebované ostří Břitvy potřebuješ kůži nejprve pečlivě zaleštit flaškou aby byl povrch kůže hladký. Pak se bude teprve dát používat, ale jak říkám, ne na nově nabroušenou Břitvu.
Přeji Ti zde na foru pohodové čtení se spoustou zajímavostí okolo Břitev.
Zdravím, Petr.
8-)

Předmět příspěvku: Re: Břitva FLOCKE & CO.
PříspěvekNapsal: 28 úno 2013, 18:33 
Admin

Zdravím Tě Nožíři a přeji hodně úspěchů na cestě k břitvě!

Co se čísel týká, tak na Tvé je 51, na eBay jak píšeš 42.
Moje badatelské závěry jsou zatím takové, že se jedná o označení konkrétního modelu/výrobku.
Dále to může být spojené s typem výbrusu. Nesouvisí to s velikostí čepele. Např. Clauberg 52 může být jak 3/8 tak 4/8. Tyto pravidla můžou být ovšem rozdílná mezi výrobci.

Všechny časy jsou v UTC+01:00