Holení studenou vodou

paulusek
Příspěvky: 44
Registrován: 08 úno 2014, 12:12
Bydliště: Ostrava

Holení studenou vodou

Příspěvek od paulusek »

Chtěl bych otevřít nové téma - holení ve studené vodě. Díky členu Pavlu Králíčkovi (http://www.pravygentleman.cz/), jsem si na tuto metodu vzpomněl. Kdysi dávno, na vojně, jsme neměli na běžné mytí a holení jinou vodu, než ledovou, k dispozici. Žiletky nebyly nic moc, zkušenosti chabé a holení dle toho vypadalo. Takže od té doby až do nedávna jsem preferoval, asi jako každý, holení po sprše nebo po napaření, zkrátka holení za tepla. Před několika dny jsem vyzkoušel holení po ránu bez sprchy, štětka nasáklá ve studené vodě. Překvapení! Za prvé - mýdla(Arco, Proraso, Cella) ve studené vodě pění lépe. Za druhé (ale to jsem již pročetl zahraniční fóra o studeném holení) pokožka vzhledem k tomu, že nebyla rozpařená, nebyla tak náchylná k osoustružení a podráždění. Zní to drasticky, ale pěna se na tváři ohřeje na tělesnou teplotu, takže to nestudí. Odpor vousů vůči bagru byl sice větší, ale ne podstatně. Shodou okolností jsem souběžně přešel z holení 1x2dny na 1x1den. Používám bagr Muhle R41 2013. Vychytal jsem techniku-nyní netlačím, ale hladím, a to doslova. Používám 4 průchody-po srsti, z prava, z leva, proti srsti. Pokud jsem rozežraný a zbyde mně pěna, ještě doholuji. Každé ráno, bez podráždění. Třeba tato má zkušenost někomu pomůže. Zkoušeli jste něco takového taky, ať už nuceně nebo dobrovolně?

Zipíno
Příspěvky: 1001
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od Zipíno »

Jediné, co vím že funguje, je opláchnutí obličeje studenou vodou po holení. Pokožka se zatáhne a pak teprve nanáším VPH.
671 grains of diplomacy-.50 BMG

paulusek
Příspěvky: 44
Registrován: 08 úno 2014, 12:12
Bydliště: Ostrava

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od paulusek »

Samozřejmě, po opláchnutí studenou vodou se uzavřou póry a vytlačí zbytek pěny. Poté se pokožka čistě opláchne. Studená voda po oholení je nutnost.

Uživatelský avatar
relka
Donátor
Příspěvky: 704
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od relka »

Asi bych to vzal tak, že možností co komu vyhovuje je mnoho. Já jsem studenou vodu vyzkoušel loni v kempu...a tak vím že můj "šálek čaje" to nebude. Myslím ale, že pokud ti tenhle způsob zmenšil podráždění pokožky, mohlo by to vyhovovat i jiným a je dobře o téhle možnosti vědět. Každý si musí najít svůj standart.
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.

Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 618
Registrován: 27 říj 2013, 18:57
Bydliště: Valašsko

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od Drvoštěp »

Když měla náhle přijet neočekávaná návštěva, taky jsem se narychlo holil na studeno. Nebylo to tak zlé, jak jsem původně myslel.
Přesto požitek jsem z toho neměl. Bylo to takové "nemastné, neslané". :|
Lepší dobře nabroušená břitva než zle nabroušená žena.

Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3297
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od Radgost »

Mno, než se holit studenou vodou, raději se nebudu holit vůbec.

Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od Wiking »

Ano.. holeni studenou vodou mi az neskutecne pripomina, kdyz jsem v letech 1988 az 1989 ve VU 1113 v Janovicich nad Uhlavou obranoval socializmus a pracujici lid pred zlymy imperialisty ze zapadu..
No a neubranil jsem ho, nebot jsem nebyl kvalitne oholen :lol: :lol:

Ted vazne: Oplachnuti studenou vodou po oholeni je samozrejme, ale holit se studenou vedou - to ne.
Dokonce i na vandru s minimem vybavy jsem si vzdy ohral na ohni aspon trochu vody v esusu nebo radeji v kotliku a tou teplou se naparil a oholil. Oplahnuti potom bylo ve studenem potoce.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

czuty
Příspěvky: 51
Registrován: 05 kvě 2014, 11:53
Bydliště: Třeboň

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od czuty »

Ahoj,

co se týká menšího podráždění pokožky, tak jsem to vypozoroval na sobě v době, kdy jsem se holil vícebřitem a gelem z tuby. Pokud jsem se nejdříve sprchoval, byla pokožka obvykle podrážděná. Při vynechání napaření, tzn. jen gel, 2 minutky počkat a holit, to zpravidla bylo OK.

Možná bys tedy mohl pouze vynechat napaření a přitom pěnu klasicky vymíchat v teplém pěnotvoru. Pro mě je ta teploučká pěna na tváří asi největší požitek z celého holení. Po nanesení se stejně bleskově srovná na teplotu tváře, takže efekt by mohl být stejný bez toho ledového šoku :-)

Honza
Něco si přej, padá pěna.

paulusek
Příspěvky: 44
Registrován: 08 úno 2014, 12:12
Bydliště: Ostrava

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od paulusek »

Ta voda zase ledová není , v trubkách je odstátá - nemůžu najít teploměr, ale odhaduji nejméně 18 stupňů. Taky se pěna rychle na tváři srovná na tělesnou teplotu. Asi by možná bylo lepší řešení se nenapařovat a požít teplou pěnu, jak czuty navrhuješ. Zítra ráno vyzkouším. Jaký je vliv napařené tváře, popř. teplé pěny na vystrčení vousů a tudíž většímu seříznutí vousu? Opravdu funguje zatažení vousů po ochlazení pokožky?

Vousáč
Příspěvky: 795
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Re: Holení studenou vodou

Příspěvek od Vousáč »

Všeobecně známý jev, že s teplou napařenou pokožkou se otevírají póry a vousy působením holícího mýdla
změknou a zároveň povylezou.
Studená voda vousy naopak zatáhne tím jak se póry uzavřou a stáhnou do sebe.
Čepelka tak dostává při seříznutí větší zabrat při mechanickém opotřebení v případě jenom krátce povystrčeného vousu
při použití studené vody , než při vousu povystrčeném a vláčném při napaření.

Ještě bych upozornil na jeden jev při použití studené vody, na krku a v některých hůře dostupných místech se může objevit
tzv. " husí kůže " anebo jak se říká zimou se vám naježí srst :lol: . U mne to má za následek vyhození pupínků v koutcích úst, které si pak s úspěchem seříznu a docela to zabolí :? :oops:
Také na krku mám podobný problém a stejně jako tady předtím zmínil Wiking, na vandru se pokud možno snažím na holení sehnat alespoň vlažnou vodu.
V noci slyším i vousy růst

Odpovědět

Zpět na „Všeobecně o holících strojcích a holení jimi“