Nález z půdy (cca počátek minulého století)

Všeobecné dotazy na břitvy
VWaas

Nález z půdy (cca počátek minulého století)

Příspěvek od VWaas »

Ahoj pánové, při úklidu půdy jsem našel obtahovadlo a břitvu po dědovi, který tyto věci mohl začít používat přibližně od r. 1916.
Obtahovadlo i břitva je v opotřebených pouzdrech z lisovaného a lakovaného papíru.
1. Obtahovadlo je značky Uranos, číslo 329 a nese nápis "Finest Razor Strop" a "For barbers use". Nápisy byly původně zlacené, což už je patrné jen na několika místech. Z jedné strany je klasický řemen a z druhé strany popruhovina. Obě strany jsou ještě vypodloženy dalšími popruhy a napnuty ocelovými péry. Konce obtahovacích částí jsou překryty tenkou kůží (se strukturou rejnočí kůže). Vše je přibito velmi malými mosaznými hřebíčky. Povrch kůže byl trochu pořezán a hlavně je tam několik povrchových chodbiček od kožojeda. Kůže byla dost zčernalá a druhá strana popruhovina byla opatřena cihlově červeným povlakem. Celé jsem to umyl ve vlažné mýdlově vodě a očistil jemným kartáčkem. Koženou část jsem obrousil smirkem 80 až na zdravou kůži ale část po kožojedovi tam ještě zůstala.
Dají se tyto dolíky nějak zatmelit? Má to vůbec smysl?
Jaký "pajc" by jste nanesli na tu popruhovou stranu?
2. Břitva nese na obalu nápis Fr. Gallazini Znojmo-Znaim a na rameni je z jené strany nápis Commander 21 a z druhé Norwell Shapleigh Hardware Co. , St Louis, Made in Germany. Ručka je z materiálu připomínající želvovinu. Na jedné straně je v očku prasklá a stažená tenkým drátkem.
Čepel je v dobrém stavu, čířka je cca 15 mm a délka břitu 70mm. Břit má bohužel zoubky, jeden dokonce do hloubky 0,7mm a také je v jednom místě břit natržený do hloubky přibližně 1mm.
Dají se tyto vady ještě vybrousit? Když se posune ostří o 1mm nebude pak ta břitva už moc úzká? Zbylo by pak na čepel 13-14mm.
Máte někdo zkušenosti čím se lepí želvovina, případně dotmelí?
Přikládám pár fotek, budu rád za nějaké rady zkušenějších.
20211116_172844z.jpg
20211116_172916z.jpg
20211116_192453z.jpg
20211116_193136_LIz.jpg
20211116_172844z.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

VWaas

Re: Nález z půdy (cca počátek minulého století)

Příspěvek od VWaas »

ještě detail poškození břitu:
20211116_192646_LIzz.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Aho VWaas a vítej na zdejším foru.

Nález u kterého znáš historii je obvykle rodinným pokladem a proto má cenu především citovou a spojenou s těmi co tu byli před námi.

Řemen má kůži už "spotřebovanou" a bez výměny není použitelný. To napnuté plátno se jmenuje Gurta a používala se spolu s ostrým pajcunkem na hodně spotřebované ostří. V dnešní době, kdy ostrost po nabroušení je na podstatně vyšší úrovni, tak ztratila své opodstatnění, protože tak spotřebovaným ostřím by jsi se jen velmi obtížně holil, protože jsi zvyklý na ostrost různých holítek a žiletek které jsou mnohem ostřejší a holení je příjemnější. Proto se dnes používá kvalitní, čistá hladká kůže v v mnohem větší délce. Tovární závěsné obtahovací řemeny mají obvyklou délku pracovní plochy cca 30 - 35cm a lusxusní výrobky mají délku cca 60-65cm. Jsou tím pádem mnohem účinnější a pohodlněji se s nimi obtahuje.

Břitva byla použitá na krájení koženky a proto má tu trhlinu v břitu a též vylomené zuby.
Odbrousit zuby je hodně náročná manuální doslova dřina (cca 0,1mm/1hod) ale odbrousit se dají a celkem bez následků, ale prasklina je něco mnohem horšího. Tam odbrušuješ ještě větší množství materiálu, ale nemáš jistotu, že není čepel poškozená ještě dál a před broušením to nemusí být viditelné. Teprve při broušení se ukáže zda je prasklina ukončená, nebo pokračuje dál, ovšem to už máš spoustu práce udělané a výsledek je nejistý.
Šířka Břitvy cca 13-14mm je stále ještě použitelná a je to cca 4/8" až 9/16" (cca 4,5/8") a tato velikost je menší než klasická velikost 5/8" a v dnešní době se příliš nepoužívá. Dnes jsou používané spíše větší velikosti 6/8" a 8/8".

Proto je důležité, zda se rozhodneš holit Břitvou po dědovi a necháš si poklad jako používaný, nebo jej zakonzervuješ a pořídíš si novu výbavu a pustíš se do holení Břitvou se vším co to obnáší - radost při výběru a pořízení všeho nového a pak je odměnou slast z relaxačního holení.
8-)

VWaas

Příspěvek od VWaas »

Moc děkuji za obsáhlou odpověď. Trefil si to naprosto přesně. Břitvu i obtahovák chci zachovat převážně z důvodu o kterém si psal. Mým záměrem bylo to uvést do co nejlepšího stavu ale se zachováním stoleté patiny a také funkčnosti, nikoliv na pravidelné holení. Po té zakonzervovat a uložit pro další generace. Mezitím jsem zuby na břitvě ručně vybrousil (mám na to různé brusné kameny). Jo zabralo to pár hodin. Prasklina tam zůstala, byla vyšší než zuby a už tam asi zůstane. Tím pádem to bude už jen exponát.
Jinak holení břitvou se mi líbí a chtěl bych to někdy vyzkoušet.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Nechat obojí jako připomínku na dědu je moudré rozhodnutí a nejlepší řešení.
Je dobře, že se Ti povedlo zuby odbrousit, teď hlavně dobře nakonzervovat aby se předešlo poškození reznutím.
8-)

VWaas

Příspěvek od VWaas »

Dědu jsem už bohužel nezažil, ale i tak je pěkné mít nějakou osobní věc mého předka.
Konzervaci provedu tak, že na ocel nanesu tenkou vrstvu konkoru. Nic vhodnějšího nemám. Obtahovák asi lehce napustím lněným olejem.
Ty papírové obaly asi trochu vyspravím a slepím, ale nechám je v tom ošoupaném stavu. Možná je zkusím trochu zpevnit škrobovým roztokem a po vysušení lehce stříknu matným bezbarvým lakem aby zůstaly vzhledově identické. S tou rohovinovou střenkou nevím zkusím tu prasklou část opatrně slepit vteřiňákem aby to drželo dobře pohromadě.
Pak to celé zabalím do voskovaného papíru a bude to čekat na mé pokračovatele pokud o to projeví zájem.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Konkor je pro uložení celkem přijatelný a neměl by dovolit vstupu vlhkosti.
Než lněný olej, tak jej raději nechej tak jak je. Lněný olej je vysychavý a nebylo by to dobré. To už je lepší Indulona. Originál se kůže napouští paznehtovým olejem, ale ten je trochu problém sehnat v malém množství a 250ml je za cca 160,-.
Rohovina vteřiňákem nedrží a vzápětí praskne. Nechal bych to původní mechanické spojení drátkem. Prasklé střenky se takto opravovaly dost často a bylo to funkční a zároveň to představuje autentičnost oprav té doby a hlavně, jsou to doteky Tvého dědy.
Ti co přijdou po nás, se budou na tyto věci dívat jako na pravěk a nejsem si jistý, že budou umět ocenit jaký poklad jsi jim zanechal. Připiš do uložení na lístek historii Břitvy, tvoji práci kterou jsi na obojím udělal a zároveň vzkaz pro budoucí, jen tak budou vědět o co se jedná.

VWaas

Příspěvek od VWaas »

Paznechtového oleje mám ve sklepě skoro litr, je shodou okolností taky po dědovi. Měl obchod. Jen jsem nevěděl na co je vhodný. Teď už to díky Tobě vím. :) . Díky za to. S tím lístkem je to výborný nápad. A tu střenku tedy nechám jak je.

Bob76

Příspěvek od Bob76 »

Paznehtový olej je fajn,ale chce to mít originál bez příměsí . U nás se nakoupí originál /nejčastěji z UK/ a naředí se něčím podřadným a prodává se to pak za originál a za stejnou /drahou cenu/.
Nějaké info zde viewtopic.php?t=445
Na nové řemeny se nedoporučuje jej používat,jen na staré,vyschlé.

VWaas

Příspěvek od VWaas »

To je právě originál. Je ale z dob první republiky. Evidentně mu nic není. Byl celou dobu uzavřený v tmavém skle a ve sklepě. Je velmi jemný, má nezvyklou vůni, není moc viskózní. Jak jsem psal, naprosto jsem netušil na co se používal.