Pomoc při určení Břitvy

Všeobecné dotazy na břitvy
zdenek66

Pomoc při určení Břitvy

Příspěvek od zdenek66 »

Zdravím všechny příznivce Břitvy. Jsem začátečník a rád bych zkušenější požádal o pomoc s určením Břitvy.Dostal jsem břitvu na které je napsáná firma Waldek & Wagner. nikde jsem to nenašel jak na tomto foru, tak ani jinde na internetu.
Děkuji

Wiking

Re: Pomoc při určení Břitvy

Příspěvek od Wiking »

Waldek & Wagner?
To by mohl byt ten vyrobce chirurgickych nastroju z Vidne, z prelomu stoleti (kolem 1900)
Ovsem britvu jsem od nej jeste nikdy nemel a ani nevidel.
Samozrejme ze nejlepe by bylo sem vlozit fotografii.. :oops:

zdenek66

Příspěvek od zdenek66 »

Díky, zkusím to vyfotit a dát sem :) , třeba to pomůže

sally

Příspěvek od sally »

Dobrý večer, páni,
obraciam sa na vás s prosbou o pomoc. U babičky som našiel britvu, ktorá patrila ešte môjmu pradedovi. Remeň na obťahovanie vraj už vyhodila :roll:
Tu na fóre je prezentovaných mnoho kúskov, no britiev zo Švédska som tu veľa nenašiel.
Táto, teraz už moja, má na krčku 3 korunky a nápis C.V.Heljestrand Eskilstuna Sweden (viac v priložených foto). Čo je to za kúsok? Pradedo, po tom ako odišiel od ČS légií, trocha cestoval a britva vraj pochádza priamo zo Švédska. Má pre mňa nesmiernu hodnotu.

Britva holí chlpy na ruke (proste som to musel vyskúšať :oops: ), no na špičke čepele a kúsku ostria sú zvyšky zaschnutého konzervačného oleja. Ako ho odtiaľ šetrne dostať preč? Je pomerne tvrdý, bol aj na iných miestach čepele a odtiaľ som ho s trochou sily dostal preč nechtom. Na ostrí by som nechet a hrubú silu používal nerád.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Gratuluji Sally k rodinnému šperku.
Eskilstuny mají všeobecně velmi kvalitní materiál čepelí.
Konzervační zbytky zkus nejprve změkčit lihem nebo acetonem, popřípadě ředidlem S 6006.

VE VŠECH PŘÍPADECH VELKÝ POZOR NA STŘENKY !!!
Pak zkusit látkou dostávat dolů. Hlavně žádné násilí.
8-)

Radyx
admin

Příspěvek od Radyx »

Pěkná památka na pradědečka Sally!

Vzhledem k tomu, že výroba břitev značených C.V.Heljestrand se datuje zhruba od poloviny 19tého století tak je reálné aby si ji děda pořídil před skoro sto lety. Eskilstuna je průmyslové město, kde se vyskytovalo více výrobců nožů a břitev, něco jako Švédský Solingen (úměrně menší). Korunky označují Švédské království.

Na špínu zkus nejprve líh, ten na rozdíl od ředidel a benzínu nepoškodí střenky. Pokud to nepomůže a je zasažen povrch, tak je řešení vyleštit rovnoměrně celou čepel (nejlépe brusným papírem 2000 a jemnější podle stupně poškození). Musíš ale pak vzít celou čepel.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Ahoj umí mi prosím někdo pomocí s určením značky této staré dámy. Na jedné straně je napiš "S Sheffield Steel E" "Made in Germany" na druhé straně jenom obrázek sochy svobody.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Našel jsem na netu jinou britvu "The Admirals", se stejnými popisky na krčku. Moje ale vypadá trochu jinak. Ten název Admirals mi přijde jak název konkrétní edice a ne výrobce. Nemá prosím někdo víc informací?
https://www.worthpoint.com/worthopedia/ ... 1866116605

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Pustil jsem se do vyčištění dámy z předchozích příspěvků a bohužel jsem objevil necelý milimetr hlubokou prasklinu na britu.
MI_30052021_183816.jpg
Má, podle vas, ještě smysl pokracovat v pokusu o její nabroušení? Teď má čepel šířku 20mm. Po vyleštění povrchu je bohužel taky vidět, že na ni někdo kdysi zapracoval s bruskou. Co s takovou dámou?
Naposledy upravil(a) Ivbro70 dne 30 kvě 2021, 22:57, celkem upraveno 1 x.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Ivbro70 píše:
30 kvě 2021, 18:58
Pustil jsem se do vyčištění dámy z předchozích příspěvků a bohužel jsem objevil necelý milimetr hlubokou prasklinu na britu. MI_30052021_183816.jpg
Má, podle vas, ještě smysl pokracovat v pokusu o její nabroušení? Teď má čepel šířku 20mm. Po vyleštění povrchu je bohužel taky vidět, že na ni někdo kdysi zapracoval s bruskou. Co s takovou dámou?
Za mě už bych nechal tuhle břitvu spát.
Je sice možné, že se podaří tu prasklinu vybrousit, ale je také možné, že je v čepeli mikrokroprasklina, která se bude šířit dále ke hřbetu.
Je také otázka nakolik ostří poškodil brusný kotouč brusky.