Koupě břitvy

Všeobecné dotazy na břitvy
Nasgharet

Koupě břitvy

Příspěvek od Nasgharet »

Dobrý den,

v roce 2013 jsem omylem koupil břitvu na amazonu asi za 40 euro. Když došla, řekl jsem si proč ne a začal jsem se s ní holit. Neměl jsem obtahovací řemen ani jinou možnost jak to brousit, takže po čase jsem ji odložil a už nepoužíval. Pak jsem si koupil shavetu a to používám dodnes. Ovšem zdaleka to není stejné. Nyní bych se do toho chtěl pustit trochu vážněji a hledám břitvu, která by už něco opravdu vydržela. Žena mi pod stromeček nadělí obtahovací řemen. Ovšem co tak tuším, tak to také nestačí. Je nutno čas od času brousit i na kameni? Nebo rovnou břitvu předat k nabroušení odborníkovi? Tohle musím ještě dostudovat. Nyní vybírám břitvu. Hledám něco do cca 5 000 Kč. Náramně se mi líbí ale tato, která je levnější (3200 Kč). Chtěl bych se zeptat na váš názor.

https://holici-strojky.heureka.cz/a-p-d ... ck-sandal/

Děkuji za reakce

Radim

PetrS
mentor

Re: Koupě břitvy

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Radime a vítej mezi námi.

k Tvému výběru:
Někteří prodejci uvádí, že je to břitva a jiní se chrání a uvádí, že je to nůž "břitvového" tvaru. Ve všech případech jak má takový nástroj nožířské nýty, tak je jasné o jakou "břitvu" se jedná a zdejší kolegové s nimi mají své zkušenosti co se týká broušení a nabrusitelnosti a pohody při holení.

Jestli Ti mohu doporučit, tak se podívej po Břitvách klasických značek:
DOVO
Revisor
Böker
Issard

nebo z malých výrobců:
Aust
Koraat

existuje i jedna asijská Břitva která je cenově velmi dostupná a i přes asijské zpracování je po nabroušení velice dobrá na holení. Je to řada Břitev - Gold Dollar.

Z výše uvedených bych Tě varovat, aby jsi se nenechal zlákat "exotickými" tvary. Vždy je to na úkor pohody při holení.

Velikost doporučuji nejméně 5/8" a raději větší. Větší čepele se pohodlnějí ovládají a lépe se s nimi holí a taky se snáze obtahují.

Důležité info je - ŽÁDNÁ BŘITVA NENÍ Z VÝROBY NABROUŠENÁ PRO HOLENÍ !!!
Je dobré si novou Břitvu vyzkoušet a pak ji poslat na nabroušení a budeš tak mít možnost porovnání rozdílu v holení.

Obtahovací řemeny je též dobré vybírat podle velikost a hlavně materiálu. Dovolil bych si Ti nabídnout obtahovací řemeny které jsou léty používním ověřené jak kvalitou, tak i velikostí a provedením. Podívej se sem.
Přeji Ti pohodové vybírání, P.
8-)

ater
mistr brusič

Příspěvek od ater »

@Nasgharet: Nemam přímo se značkou Donovan zkušenosti, ale působí to na mě jako břitvy vyrobené v Číně nebo Pakistánu. Poslechni rad PetraS a kup si některou z tradičních a osvědčených značek. Já osobně bych bral Issard, Boker nebo Revisor. Za stejné peníze dostaneš břitvu, která bude zpracováním o řád jinde.
A pokud se budeš chtít naučit brousit na kamenech tak si kup i Gold Dollar 66 a na ní se to nauč.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Chlapi mají pravdu. Pořiď si břitvu renomované značky. U ní budeš vědět na čem jsi.

Nasgharet

Příspěvek od Nasgharet »

Dobry den,

děkuji za vycerpavajici odpoved. Dam na vas a mrknu na britvy od vyzkousenych vyrobcu. Vybirat budu ale nakonec asi az po vanocich, takze sem pak pred koupi jeste mozna hodim konkretni typ britvy. Co se tyce obtahovaciho remenu, tak tam uz je asi pozde. Zena uz ma pro me pod stromecek nakoupeno. Vybirala s tchanem, tak snad to nebude uplne smecko. Ohledne brouseni na kameni....uuff to je jina otazka.Zatim nevim jestli si na to troufam. Britvu tedy nejprve vyzkousim a pak asi poslu na nabrouseni. Kam idealne zaslat? Jinak obtahovat bych mel asi pred nebo po kazdem holeni ne predpokladam? A nutnost brousit je jak casto?

S pozdravem

Radim

Nasgharet

Příspěvek od Nasgharet »

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Všechny tři značky jsou "klasické Břitvy" a tak dál vybírej srdcem podle toho která Tě nejvíce osloví. Je to volba prakticky na celý život a tak podle toho rozpočítej cenu a zjistíš, že i vyšší cena není až tak vysoká.
Břitvu vybírej jako přítele - Rukou hedvábnou vybírej, ale pak rukou železnou drž...
-
Obtahování je zapotřebí PŘED KAŽDÝM holením vyjma prvního holení po nabroušení u brusiče, kdy máš jistotu, že je opravdu nabroušeno. Od všech tří prodejců je broušení "tovární" a to je bez ohledu na to co Ti budou tvrdit samotní prodejci, pro holení prakticky nepoužitelné. To si snadno ověříš když se pokusíš novou Břitvou oholit. Hlavně opatrně a když to nebude holit, tak nezvyšuj přítlak, protože to snadno skončí zraněním.
Doba použitelnosti nově nabroušené Břitvy záleží na - způsobu holení, kvalitě Břitvy, kvalitě nabroušení, tvrdosti vousů, náklonu Břitvy při holení, způsobu obtahování, častosti holení a spoustě dalších promněnných.
Obvykle se počítá půl až rok používání a pak jde Břitva opět na kameny.

8-)

vsezved

Příspěvek od vsezved »

" Rukou hedvábnou vybírej, ale pak rukou železnou drž"
Pod tahle Petrova slova se podepisuji 😀
Pro svoje účely si brousím v pohodě, ale stále mám doma ethalon GDS nabroušený od PetrS a ten mi vždy ukáže, že v broušení mám vždy ještě rezervy.
Já sám jsem volil cestu starších ověřených značek dam, nebo materiálu. Při této cestě ale můžeš narazit na krásku, která je již nenávratně zničena třeba při neopatrném leštění. Má cesta na začátku mi sice vyšla, ale nemuselo tomu tak být.
Myslím, že na začátku je lépe začít pozvolna, ale s ověřenou značkou. Pokud zjistíš, že je pro tebe břitva správná cesta, můžeš pritvrdit. Tzn. Pokud jsi trochu zručný a trpělivý, a jsi schopný obětovat čas potřebný na nabroušení břitvy, můžeš pročíst témata o broušení a začít vybírat kameny.
Já, pokud bych se holil břitvou pravidelně, tak bych břitvu bral na kameny dříve než po 1/2 roce. To je ale hodně individuální.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Pro kolegu Nasghareta je teď důležité najít tu správnou Srdcovou dámu.
Pak po vyzkoušení jestli je pro holení použitelná, si ji nechat nabrousit a opět vyzkoušet jak se mu s ní bude holit.
Poté se naučit obtahovat a nalézat vhodné způsoby holení aby zvládl celou tvář.
Teprve pak začne pozvolna řešit jak dál užívání Břitvy...

Je jasné vsezvede, že když už jsi se dostal do stádia vlastního broušení, tak si ten požitek z obnovování ostrosti na vlastních kamenech vychutnáváš co nejčastěji, proto máš ty intervaly broušení naprosto jiné, než jsou běžné pro nás, běžné uživatele Břitev mezi které se počítám i já. Viz kovářovic kobyla, ševcova žena a brusičovy Břitvy a zároveň jsem rád, že vzorek mého broušení se Ti hodí.
8-)

mons

Příspěvek od mons »

Vyber si Issard a budeš spokojený. Dova v posledních letech nejsou nic moc.