Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Poslední návštěva: 18 pro 2018, 20:37 Právě je 18 pro 2018, 20:37

Všechny časy jsou v UTC+01:00

[ 4 příspěvky ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 23 lis 2018, 18:43 

Zdravím kolegové břitevníci,
chci se zeptat na jednu věc, která mi vrtá už skoro rok hlavou, 3x týdně při holení si na ni vzpomenu a nevím jak to je. Jelikož mi to nedá spát, tak jsem se konečně odhodlal založit téma.

Jak je to s obtahováním po holení? Někde, nevím kde, jsem četl, že ostří břitvy po holení je zohýbané a potřebuje si dát pohov. Za den se srovná a dá se obtáhnout a znovu holit. Pokud se břitva obtáhne po holení, ostří se utrhá. Jak to ale dělal holič, který oholil x lidí denně? To měl tolik břitev?
Na zahraničních fórech a na youtube je hodně lidí co obtahují po holení aby z ostří dostali případnou vlhkost a připravili břitvu na skladování. Někteří obtahují dokonce během holení, namátkou třeba drmatt357 na youtube. Ten holí po srsti, křížem k srsti, pak obtáhne na lněném! řemeni následně na koženém a oholí proti srsti. A nezdá se, že by to nějak škodilo jeho ostří.

Osobně jsem zkoušel tyto metody:
a) Po holení jemně na toaleťáku jakoby obtáhnout, tím utřít ostří a břitvu uložit. Na koženém řemenu obtáhnout až za 2-3 dny před dalším holením. Zdá se, že vše fungovalo v pohodě. Jen nemám dobrý pocit z toho, že jak jsem s toaleťákem extra opatrný, tak můžu nějakou vlhkost na ostří nechat.
b) Podobně jako v předchozím případě toaleťákem otřít ostří abych si nenamočil kožený řemen a obtáhnout na řemeni třeba 15 tahů. Výsledek stejný jako v předchozím případě, nikde jsem nezpozoroval zhoršení ostří. Jen jsem měl lepší pocit, že jsem ostří lépe otřel (v případě že bych toaleťákem neodvedl nejlepší práci). Ale zase mám strach abych ostří moc nenamáhal obtažením.
c) Po holení otřel toaleťákem, udělal 10 tahů na lněném řemenu, potom 20 tahů na koženém. Taky jsem nezpozoroval nějaké zhoršení ostří. Akorát v tomto případě jsem byl dost vystrašený, že hrubý lněný řemen ostří utrhá.
d) Jako výše zmíněný drmatt357. Oholil jsem po srsti, kolmo na srst a před holením proti srsti jsem obtáhl břitvu na lněném řemenu a následně na kůži. Doholil proti srsti a poté opět lněný řemen a kůže. Zde jsem zpozoroval zlepšení. Pokud před holením proti srsti neobtáhnu (len+kůže), ostří se už proti srsti nezdá být tak ostré a efektivní jako když obtáhnu. V tomto případě se mi ale zdá, že ostří nemá takovou životnost a musím častěji brousit.
Mám tedy vyzkoušeny tyto možnosti. Každou z nich hodněkrát. Střídám je tak, že na každou variantu mám jednu břitvu a podle toho jakou si vezmu břitvu, takovou metodu obtahování použiji.

Chci se tedy zeptat každého, kdo má nějakou zkušenost na jeho názor. Existuje správný postup, kdy jeden je správný a ostatní jsou špatně, nebo je to pouze o preferencích břitevníka? Jak to dělali/dělají holiči?
Díky za odpovědi

PříspěvekNapsal: 24 lis 2018, 11:43 

Z toaleťáku udělám vlaštovku a otřu tím jen čepel břitvy. Samotné ostří ne, jinak to utrhá.
Zbytek pěny, které zůstalo na ostří čepele, setřu zlehounka na předloktí ruky.
Poté břitvu nakonzervuji Ballistolem a uložím ji do krabičky..
Obtahuji jen před holením.
Každý má svou metodu.
Možná nemám tak citlivou papulu.
Ostatní kolegové budou vědět víc.
8-)

PříspěvekNapsal: 24 lis 2018, 17:08 
Mistr Mentor

ÁMEN - POTVRZUJI V PLNÉ ROZSAHU !!!

Též tak obtahuji. Napěním na tváři vousy, nechám pracovat mýdlo ať louh zpracovává keratin a v klídku a pohodě si obtáhnu Břitvu. Kdyby pěna začala zasychat a svírat, tak dám Jezevčici napít horké vody z dlaně a obnovím pěnění a začnu holilt.
Po druhém namydlení opět obtáhnu a holím proti srsti a na závěr řidší pěnu plus opět obtáhnu a doholím co kde ještě není úplně echt. Opláchnu celou čepel teplou vodou, vlaštovkou utřu celou čepel MIMO OSTŘÍ, krček, ramínko i kličku, protáhnu dovnitř do střenek, na předloktí utřu (jako bych obtahoval) fazetku, na prsty kapku Ballistolu - vše natřu, uložím a jsem spokojený :D

PříspěvekNapsal: 16 pro 2018, 15:25 

Takže jsem si to asi myslel dobře, že to je jen nějaká pověra, že by se břitva neměla obtahovat během holení nebo po něm. Díky, už jsem klidnější a zvesela si obtáhnu když cítím že by to bylo vhodné, ať je to během holení nebo po něm. Je fakt, že je to tak i mnohem pohodlnější holení. Když obtáhnu jen před holením a pak dělám tři tahy, při tom třetím proti srsti už cítím, že by mohla brát lépe. Když obtáhnu, je to pohoda od začátku do konce.

[ 4 příspěvky ] 

Všechny časy jsou v UTC+01:00