Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy holící se jediným ostřím
Poslední návštěva: 20 dub 2019, 02:13 Právě je 20 dub 2019, 02:13

Všechny časy jsou v UTC+02:00

[ 17 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08 úno 2015, 23:11 
Mistr Mentor

Velmi dobré fotky,
světlo a odlesky v mikroskopu umí hodně potrápit a při větším zvětšení je to obzvláště náročné.
Krásné Dovo, škoda že nemáš fotky když měla tovární broušení.
Finiš na břidlici je pěkný a též je vidět doladění na kůži.
Poctivá práce se vždy vrátí ve spokojeném holení.
8-)

PříspěvekNapsal: 09 úno 2015, 00:47 

Podle mě je DOVO katastrofalni asi tak poslední 3 roky. Puma je podobná, možná otrochu lepší. Pokud novou a ne čínu tak Thiers Issard, nové DOVO nebo Puma jen osobně vybrat a např. šuplerou si zkontrolovat čepel.

Nějvětší problém je, že mají DOVO břitvy často zprohýbanou čepel a to už nikdy není ono, broušení je trápení, holení pak taky nikdy není úplně super, protože je i problém s obtažením na řemenu. Není to ani problém použe ČR, viděl jsem hrozné DOVO břitvy koupené přímo v německu.

Pokud jde o levnou břidlici tak je použitelná, ale chce si to vybrat z více kusů. A také jde o relativně pomalý kámen. Pro začátečníka by bylo lepší coticule nebo syntetika.

PříspěvekNapsal: 06 úno 2019, 01:41 

Ahoj.

Přihodím to sem, ať nezakládám další vlákno. Mám tu pár starších Břitev. NH Clauberg s šíleně probroušeným hřbetem a již notně úzkou čepelí jsem vyhodnotil jako nejhorší kousek a začal na něm trénovat broušení. Po úspěšných oholeních bych ji už rád uložil a pokračoval s broušením na jiném kousku. Jako druhou v pořadí bych rád rád zařadil CV Heljestrand. Není nijak reprezentativní, střenky takové spíš laciné, ale čepel se zdá ve výborné kondici.

Než si vůbec dovolím položit ji na kámen, chci se poradit. Není jediná, která má lehce vysmáté ostří. Netuším, je-li to záměr, nebo jen důsledek předešlého špatného broušení. Položím-li ji na široký kámen, na kterém bude Břitva ležet celým hřbetem, dojde k tomu, že ubrušovat se bude nejspíš uprostřed a teprve po srovnání do linie se bude brousit celá délka fazety. Je to tak správně, nebo by lo lepší dodržet ten vysmátý tvar ostří. Pokud ano, jak toho docílit?

Pro názornost obrázek, to je za tisíc slov ...

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 06 úno 2019, 07:03 
Mistr Mentor

Vysmáté ostří má svá specifika, ale pokud je správně vytvořená geometrie už z výroby a není broušením změněná, tak se snaž aby jsi ten profil vysmátí udržel. Polož na věší kámen bez jakýchkoliv náklonů a udělej pár tahů. Pak zkontroluj kde bere. Mělo by to být cca po celé délce fazety. Pokud bude brát jen kousek uprostřed, tak je to špatně, protože jsou obroušené oba konce čepele. Jak u špičky, tak u patky a to je docela problém. Pokud bude brát převážnou většinu délky fazety, tak je to v pohodě a opatrnou změnou místa "přítlaku" pak uděláš celou délku fazety. Postupuj po částech a velice pomalu. Co odbrousíš, už nejde vrátit a tak tady dvojnásob platí, že méně je více.
8-)

PříspěvekNapsal: 06 úno 2019, 11:27 

Já osobně rád používám pásku, která mi pomůže proti nechtěnému obroušení hřbetu. Na pásce je dobře vidět kde tlačíme více a kde dělám případnou chybu. Bez pásky velice snadno ubrousím hřbet více u hlavy a u stabilizátoru a jak řekl PetrS, tato chyba je nezvratná.

PříspěvekNapsal: 06 úno 2019, 12:47 

Pánové díky.

Obarvil jsem břit z obou stran fixou, oblepil hřbet a opatrně zkusil, kde se ukáže fazeta. Z obou stran se objevila po celé délce, u paty až úplně ke stabilizátoru, u špičky chybí cca 5 mm. Tam si ale nejsem jistý, nejde-li už o to záměrné zaoblení. U paty čepel o cca 1 mm užší než na špičce.

Pokusím se tedy opatrně postavit fazetu tak, abych nezměnil geometrii ostří. Je to tak správně?

PříspěvekNapsal: 06 úno 2019, 21:25 
Mistr Mentor

Nesnaž se mít fazetu rovnoměrně širokou po celé délce ostří. Mnohem důležitější je aby jsi odbrušoval celou délku fazety a šířka prostě "tak nějak" vyjde podle geometrie z výroby, pozůstatků z opotřebení a způsobu broušení.
Lihfix co nejčastěji a hlídat pásku aby se Ti neprobrousila.
Přeji spoustu trpělivosti a vytrvalosti.
8-)

[ 17 příspěvků ]  Přejít na stránku « 1 2

Všechny časy jsou v UTC+02:00