Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
Uživatelský avatar
PetrS
mistr mentor
Příspěvky: 3994
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od PetrS »

Za ta léta broušení Břitev, jsem došel poznání, že je to především koníček a pokud se budeš Marťas chtít bavit tím, že si budeš brousit svoji Dámu sám jen tak pro radost ze samotného broušení, tak máš cca dvě cesty.
1) investovat částečně a mít částečné výsledky
2) investovat "nechutně velkou částku" a pak budeš mít lepší výsledky

Když k tomu přidáš pár let usilovného hledání cesty k hodně dobrému ostří, tak se dostaví i dobré výsledky, ale pokud Ti jde přímo o kvalitní výsledky ostrosti, tak je nejlépe si nechat Břitvu nabrousit.
Náklady na pořízení mnoha kamenů (několik desítek), roky tréninku a cvičení aby jsi dosáhl výsledku který Tě uspokojí, jsou příliš vysokou daní za nejistý výsledek.

Když už si drahé vybavení pořídíš a hodně se toho naučíš, tak zjistíš, že to vůbec není koníček, dokonce ani kůň, ale hodně těžká a únavná řehole.

Myslím že někde na foru jsem to už psal, jaká je likvidita nákladů, při kvalitním broušení sám pro sebe. Vyšlo mi to na cca víc jak čtyři životy při holení od dvaceti do sedmdesáti.

8-)

Mario
Příspěvky: 48
Registrován: 30 kvě 2014, 22:31

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od Mario »

Ahoj,

nejprve k řemenu. Nic nehledej a napiš Petrovi S. Poměr cena výkon je u jeho řemene bezkonkurenční. Vyzkoušel jsem několik řemenů a i mnohem dražší řemeny neobtahují lépe než ten Petrův.

A teď ke kamenu. Máš břitvu, která byla správně nabroušená a holila a teď po x-tém holení začala tahat a řemen už nestačí? V tom případě si myslím, že by stačil kámen grit 6000 nebo 8000 + nějaký finišr. Pokud má břitva správně postavenou fasetu a nemá třeba cinklé ostří, stačí oživit na syntetice 6000 nebo 8000 a poté přejít na nějaký přírodní finišr pro vyleštění. Tu syntetiku bych volil Naniwu nebo Shapton. Přírodní kámen pak nejspíš japonec nebo coticule (ze zkušenosti, nemám vyzkoušené břidly, thuringery, rozsutce atd. atd. proto je neuvádím).

Sám tímto způsobem 8k + japonec (Shoubudani) oživuji ostří už po několikáté a na kameny 1000, 3000, 6000 se mi práší.

Uživatelský avatar
PetrS
mistr mentor
Příspěvky: 3994
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od PetrS »

Celou problematiku, zda stačí jen ještě obtahovat, nebo už sice musí jít na kameny ale stačí jen jemně doladit fazetku (platí pro vlastní Břitvy co si sám brousíš), nebo už se musí postavit celý kompletně nový břit a pak teprve nabrousit a naostřit, lze snadno vyřešit několika pohledy do mikroskopu. Tam se ukáže v jakém stavu je ostří.
Silný zvětšovák hodně pomůže, ale teprve mikroskop ukáže pravdivou skutečnost. Ušetří to spoustu hodin zbytečného zkoušení a střídání různých kamenů a nejistého tápání kde je chyba.

vsezved
Příspěvky: 533
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od vsezved »

@ Mario
Dovolím si trochu oponovat. Sám bych si netroufl radit někomu, že mu pro doladění ostří budou stačit kameny začínající na gritu 6k.
Sám sice své břitvy oživuji na CF + asano nagury, ale je tam trochu rozdíl. Já si břitvy brousím sám a tak mám následnou techniku shodnou s původním broušením. Brousím ihned, pokud ostří není 100%, ale rozhodně není břitva tupá (kdo nemá zkušenost by mohl říci, že je v naprostém pořádku). Pokud mám jen drobnou pochybnost, vracím se automaticky na 1k. V opačném případě na jemném kamenu ztrácím neskutečně dlouhou dobu v řádu hodin a pokud udělám chybu (třeba jiný přítlak na části ostří břitvy, která není dokonale rovná), tak to zjistím až po několika hodinách broušení a to už mne pěkně bolí záda.
Pro mne jsou nagury super a vystačím si s menším množstvím kamenů, než při klasickém postupu, ale kámen grit 1k je bez debaty nutný.
Sám jsem si jako hodně přítomných na začátku myslel, že ušetřím na kamenech, ale jako vždy jsem prozřel a začal hledat jinou cestu pro mne finančně schůdnou (počáteční úsporné nákupy moc na břitvy nejsou vhodné).
Naposledy upravil(a) vsezved dne 27 bře 2020, 22:41, celkem upraveno 1 x.

vsezved
Příspěvky: 533
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od vsezved »

@PetrS
Pravdu má náčelník!
Petře zcela souhlasím a mikroskop mi vždy dobře ukáže jak na tom kráska je :-)