Ivbro70 - moje první kráska

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
PetrS
mistr mentor

Re: Ivbro70 - moje první kráska

Příspěvek od PetrS »

To co je vidět na tady posledním snímku je vydrolení. Ty dva zoubečky jsou chybějící materiál v rýhách.
Předchozí snímek 57 není drolení
A ještě před tím snímek 29 je drolení - opět chybí materiál ale v jemnýh rýhách
Špatná geometrie nevysypává materiál ale může drolení hodně napomáhat. Přidávat pásky je marné - důležitější je ten původní počet neprobrousit.
Jaké kameny použít se nedá takto na dálku poradit, protože teprve až když přímo vidíš jak to vypadá v celkovém pohledu, tak se můžeš rozhodovat.
Nechtěj u takovéto letité Dámy mít vše dokonalé - postav fazetu jaká Ti půjde a poté naostři a máš ten správný výsledek.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Může mi prosím někdo poradit?
Stavím fazetku na WB wedge. Do cca 1/3 od krčku mi kamen pořád nedobrusoval až k ostří z jedné strany. Snažím se to vyřešit vicenasobnym broušením jedné strany. Sice to pomohlo, ale jelikož používám pásku, trvalym řešením by spíš bylo zbrouseni taky hřbetu aby se geometrie klínu srovnala, nebo ne?

PetrS
mistr mentor

Příspěvek od PetrS »

Hřbet se snaž zachovat co nejvíce v původním stavu. Jak jej začneš "srovnávat", tak už se s žádnou geometrií nesetkáš. Ti co brousili tuto čepel před Tebou, ji nabrousili s tímto hřbetem a tak to udělej stejně.
Podívej se podle pravítka, jestli náhodou nemáš prohnutou čepel. Pokud ano, tak to potom není broušení, ale něco jako šamanský taneček aby jsi přivolal ducha ostrosti a jediný záchytný bod je právě ten hřbet v původním stavu.
Vícenásobné broušení jednotlivých stran podle potřeby aby jsi postavil fazetu z obou stran, je správná cesta, jen to nepřehnat, aby jsi neudělal z čepele diamant - samá fazeta...

ater
mistr brusič

Příspěvek od ater »

@Ivbro70: Pokud to místo se zoubkem nedoléhá na kamen tak to nikdy nebude k holení. Geometrii břitvy zkontroluj tak, že čelé ostří nabarvi lihovým fixem a pak udělej pár tahů na jemném kameni (třeba 8k), pokud po celé délce fazetky barva zmizí tak je geometrie v pořádku. Pokud někde barva nezmizí tak je problém v břitvě, nerovném kameni nebo technice broušení. Pokud je to v břitvě tak je lepší nejdřív vyzkoumat čím to je a pak až brousit. Může jít o křivou břitvu nebo probroušenou na nerovných a nebo úzkých kamenech předchozím majitelem. Pokud máš šupleru (posuvné měřítko) tak změř výšku čepele po celé délce + tloušťku hřbetu. Křivost zkoumej tak že přiložíš břitvu k rovné hraně šuplery a sleduj průsvit světla. Můžeš i nabarvit hřbet a bez pásek udělat pár tahů na kameni abys viděl jak je na tom hřbět. Pokud brousíš s hodně páskama tak musíš obtahovat na řemeni, kterej nebude moc napnutej, protože na řemen nejdeš s páskama tak obtahuješ na menší vrcholový úhel tj. nemuselo by ti doléhat ostří na kůži.

A také si vypočítej jaký je vrcholový úhel ostří, podle toho se pak dá pracovat se hřbetem. Běžně je na evropských břitvách 16 až 18 stupňů. Pod 16 začne být ostří moc tenké a nad 22 už není břitva tak ostrá. GD mívají někdy nad 20 stupňů, a některé kamisori mají 24 stupňů.