Výběr brusných kamenů + řemene pro začátečníka

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
PetrS
mistr mentor

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od PetrS »

Olej na čepeli umí vytvářet hodně bizardní obrazce a "výsledky" předchozího broušení. Několikrát mně to pod mikroskopem solidně potrápilo. Pokaždé to byl původní olej od nakonzervované čepele, když jsem dával Břitvu pod mikroskop před broušením abych si zaznamenal původní stav ostří. Ale stejně i po odmaštění se postupně uvolňuje olej nasáklý do kovu a tak zase odmašťovat a by byla fazetka co nejčistší pro broušení.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Tak to si dokážu představit to trápení s olejem. U mne je výhoda, že z práce si vezmu 750 ml spray PORTA 79-02 (vyrábí Metaflux, lze sehnat za 250—300 kč), excelentní odmašťovač http://www.metaflux-ts.cz/content/bezp_ ... _79-02.pdf
Vyzkoušel jsem také kdysi i na starém syntetickém brousku na nože (celý jsem jej nechal v oleji napít) – PORTA odmastila - vyplavila - vše bezezbytku oleje.
---
Přesnější složení PORTy, než uvádí tzv Bezpečnostní listy výrobce je (v práci jsme si nechali kdysi udělat rozbor, neboť na ocel lopatek parní turbíny nesmí přijít chlór/ chloridy ve větší koncentraci): Aceton – 5-10%. Lehká benzínová frakce 30-35%. Propanb 25-30%. Propan-2ol -30-35%. Hnací plyn ve spreji propan butan. Obsah chloridu je pod 3,5 mg/l, což je pro mikrostrukturu oceli Břitvy také důležité.
Omlouvám se za mírnou odbočku mimo téma. F

Vlcak
Donátor

Příspěvek od Vlcak »

Tedy opravdu moc pěkné fotky z mikroskopu i hezká práce s broušením. Porta může být dobrá volba pro odmaštění břitvy před broušením, aby se nezanesl olej do kamenů.

ater

Příspěvek od ater »

@FerencH: Já zkusil 1k Taidea a ten mě vysloveně zklamal, pokud bych chtěl šetřit tak bych si koupil King 1k nebo Norton. Ale pro začátek mi fakt přijde nerozumné kupovat kameny, se kterými můžou být problémy, dyť si pročti vlákno o těchto kamenech viewtopic.php?f=10&t=1257 . Nejeden břitevník tam řeší nějaký problém. Věřím, že tobě Taidea fungujou, ale zkoušel jsi i jiné kameny? Pokud ne tak to udělej, možná zjistíš, že s Taidea ztrácíš spoustu času, který nestojí za ušetřené peníze.
Fotky z mikroskopu máš moc hezké.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Ahoj,
Tak se mi zdá, že není Taidea jako Taidea.., nákupy z druhé ruky. .. nebo výrobce časem zkvalitnil zboží?
@ater: pokud to nesedlo Tobě, tak určitě na tom něco bude.
----
Vlákno o „Taidea“ znám, je zde dominantně řešena problematika z r 2012 černých teček a vydrolování kamene, vrypy při srovnávání na P600 apod a zejména od „Venóš“ vesměs se mi jeví, že pokud kluci měli nějaké problémy, byly to kameny koupené z druhé ruky. A krom toho jsou tam i pozitivní postřehy. Budiž ale na mých Taidea se s těmito „jevy“ nesetkávám.!
-
Mě se s nimi druhým rokem brousí dobře, používám hojně a tehdy jsem ve 2018 koupil na webu „brusnekmeny“. Břitvy po nich kloužou dobře, potřebují dost vody, dodržovat hygienu broušení jako u jakýchkoliv jiných, kámen resp jeho pojivo se nedrolí. Co se týká tvrdosti – rýhu nehtem neudělám ni náhodou, dle výrobce by měl mít HRB89.

Párkrát jsem je srovnával na DM 200+400+ 800+ 1K a nyní mají na tloušťce o cca 1 mm méně než nové. Krom toho kombinuji s dalšími syntetiky - bílý korund nebo Karbid Si a hojně kombinuji s přírodními kameny.
Naniwa kameny mám v merku již notnou dobu a snad do pár týdnů budu mít a jsem fakt zvědavý až pak porovnám, doposud jsem neměl tu čest na Naniwa brousit. F

ater

Příspěvek od ater »

Ono to mohla být i kombinace kamen + břitva a taky jak píšeš může jít o rozptyl v kvalitě a změnách v čase. Docela zajímavé je i toto video https://www.youtube.com/watch?v=1QylgX9aiCI , kde uživatel měl s Taidea kameny problém, zavolal přímo do Číny výrobci a ti mu řekli ať používá olej a ne vodu a pak mu kameny začaly fungovat o dost líp.

Hlavně si nekupuj Naniwa Super Stone 1k a hrubší, ty nejsou dobré.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

Dík Ater, no vidíš, zrovna jsem 1K Super Stone v řadě S2(20 m) zvažoval :?: . Takže jasná volba Prefesional Stone P-310, 20 mm :!: .
--
Zda k tomu koupit i jemnější grit či kombi v Naniwě Super stone ještě zvážím, ale spíš později.
Zajímá mne základní 1K, kde člověk stráví nad 75% času a pak to porovnání s Taidea 1K – jak v ruce pocitově, tak časově i výsledky z mikroskopu. Mám již „vyslečeno“ ze střenek 11 holek a ty ještě finálově dolešťuji + připraveny 3 ks Goldenky. Tím mohu rozšířit o nějaký postřeh to vlákno „Taidea“, věřím, že po 15.5.20 něco do fóra již vložím. F
--
Edit - obětovat poté kameny Taidea pro práci jen na oleji je také výzva - podmínky bych na to měl (oleje.. Porta..), a po 1+ 3K (snad i 8 K na Taidea) pokračovat na přírodních, které se po práci hravě odmastí Portou.

ater

Příspěvek od ater »

Naniwa Super Stone kameny byly vyvinuté na jemné nástroje a jsou zaměřené na kvalitu povrchu. 1k Super Stone a hrubší nejsou na břitvy nic moc, protože jsou to měké kameny, relativně málo berou, jdou víc do kaše a musíš je často rovnat. To bych si raději koupil Norton nebo King v kategorii 1k kamene. Prefessional Stone P-310 je za mě taky jasná volba. Je to v podstatě bezchybný kámen. Je tvarově stálý, příliš se nezanáší, je rychlý, saje málo vodu a i povrch zanechává lepší jak třeba 1k King. Jen ho nesmíš nechat ponořený ve vodě, já to dělám tak, že naleju vodu jen na jeho povrch a nechám tak 5min stát, on se nasaje a pak ho používám.

FerencH

Příspěvek od FerencH »

DÍKY za rady !! a ještě jsem prolítl témata ohledně kamenů.
Tak, balíček z webu už mám na cestě.
Vzal jsem
- Naniwa 1.000 Profesional (tak to jsme zvědav na to broušení, už se těším)
- https://brusnekameny.cz/cs/professional ... 90045.html
..
- Matsunaga - King 6.000
- https://brusnekameny.cz/cs/brusne-kamen ... 02200.html
..
- Naniwa SS 10.000
- https://brusnekameny.cz/cs/brusne-kamen ... 91509.html
..
Zvažoval jsem odzkoušet nějaký Shapton glass, nebo King Gold 8K i Sun Tiger v kombi 1/6K.
Ale - kde by to měli hned k mání jsem nenašel a např. na www/drevorezba je dobrý výběr, ale dodání vše až za měsíc. Tak jsem k té Naniwě 1K prof. přihodil toho Kinga 6K + jemnější Naniwu 10K.
F
PS Pyramidu v broušení jiných gritů doplním z toho, co mám doposud doma.

Ivbro70

Příspěvek od Ivbro70 »

Ahoj Franto, tady je větší výběr.
https://www.fine-tools.com/naniwa-chosera.html