Výběr brusných kamenů + řemene pro začátečníka

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
FerencH

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od FerencH »

Ivbro, dík.
ale v tomto mám zásadu, že tyto né zrovna levné věci (obdobně i elektroniku apod) nechci kupovat na zahraničním webu.
A z angličtitou jsem na tom asi jako z maďarštinou :lol:
Tak jak tak - balíček mám zítra doma (a pár měsíců pohov, nyní jsem finančně trochu krvácel, ale na druhou stranu a jak říkám manželce - to jsem si "ušetřil" v tomto období z piva, restaurací .. :P . F

klikis

Re: Výběr řemene a brusného kamene pro začátečníka

Příspěvek od klikis »

Sice trochu s křížkem po funuse, ale přecejen přidám svůj poznatek.

Jako začátečnickou sadu jsem zvolil brusné kameny od Nortonu. Čistě jen proto, že Norton používám na nože a je mi sympatický. Vzal jsem dva kombinované kameny v grit 1000/4000 a 4000/8000. Ty jsem doplnil Naniwou Sharpening Stone grit 12000.

Nebudu uvažovat svoje první brusičské pokusy, kdy jsem na Břitvu při broušení příliš tlačil, dělal i jiné chyby a v podstatě spíš jen hloupě ubíral materiál. Jako svoje první opravdové broušení považuji workshop u Radgosta. Tam jsem byl schopen pod vlídným vedením na kombinaci Nortonů postupně vytvořit fazetu a začít ji finalizovat. Po Nortonech byl povrch prý trochu hrubší, než po stejném gritu třeba u Naniwy. Naniwu už jsem na workshopu nestihl, pokračoval jsem na ní doma. Po cca třech hodinách finišování jsem měl na své obstarožní (dá se říci i testovací) Břitvě CV Heljestrand ostří, které po celé své délce krájelo vlas. Bez problémů je toho břitva schopna i dnes, po mnoha oholeních.

Řekl bych, že sada Nortonů + něco na konečný finiš je velmi dobrý základ, dá se s ním vydržet hodně dlouho a nestojí to nesmyslnou částku.

Vlcak
Donátor

Re: Výběr brusných kamenů + řemene pro začátečníka

Příspěvek od Vlcak »

Co se týká německého webu Fine Tools, tak jsem u nich nějaké kameny objednával a byl jsem spokojen komunikací, rychlostí dodávky. Mám dojem, že některé české eshopy, co nabízejí kameny je stejně mají přes tento německý eshop a tedy s menší přirážkou.

vsezved

Příspěvek od vsezved »

Též jsem kupoval na Fine tools a spokojenost s cenou i se zbožím. Dodání stejné jako z hodně českých eshopů.do pár dnů byl kamen doma. Prodejce můžu doporučit.

klikis

Příspěvek od klikis »

Ahoj přátelé.

Na svých prvních pár pokusů s broušením Břitvy jsem koupil kombinované kameny Norton 1k/4k a 4k/8k. Oholení z toho nebylo nic moc. Radgost po mrknutí se říkal, že povrch je po nich více hrubý, než na jeho Naniwách stejného grit. Doplnil jsem ještě kamenem Naniwa SS 12k. Z toho už to bylo fajn a byl jsem s broušením spokojen.

Teď jsem ovšem po delší době dělal větší údržbu nožů v kuchyni a zjistil jsem, že dříve používané kameny mi jaksi přestávají vyhovovat. Asi jsem více náročný. Klasické staré karbo, břidlice, ale i olejový Norton 400/800 mi už nedávají přijatelný výsledek. Dohnal jsem to sice trochu na břidlici s kaší z jakési přírodní nagury, ale i tak bych se rád oprostil především od toho olejového kamene, který pouze s vodou moc nefunguje. Dost se totiž zalepuje ta hrubší strana a zbavit se toho lze pouze až po opětovném použití oleje. Vadí mi i větší nepořádek a umaštěné ruce při broušení, které při jakémkoliv přerušení činnosti nestačí pouze utřít do hadru. Mám tu i pár levnějších japonských nožů, které mají jádro z tvrdé uhlíkovky, tam už mi přijde, že končit na grit 800 není OK a následné pokusy s přírodními kameny nepřinášejí konzistentní výsledky.

Pohrávám si tedy s myšlenkou použít Nortony pouze na nože a na Břitvy pořídit novou sadu 1k, 3k, 8k, kterou bych nakonec doplnil již vlastněnou Naniwou SS 12k.

Dal jsem dohromady dvě varianty:

1) Naniwa Professional 1k, dále Naniwa SS 3k, SS 8k

2) Sada Shapton Glass 1k, 3k, 8k. Tam jsem přemýšlel nad nabízenou sadou, která obsahuje tři na skle nalepené kameny v rozměru 210 x 70 x 10 mm a k tomu ještě držák pro broušení.

Cenově se to nějak diametrálně neliší, jsem ochoten to investovat. Máte někdo zkušenosti s těmi Shaptony? Budou na Břitvu lepší tvrdé, nebo měkké? Nebo se mám raději držet osvědčené Naniwy?

ater

Příspěvek od ater »

Shapton ani Naniwa tě nezklame. Nejlepší bys měl si zkusit oboje na nějakém sraze a pak si vybrat co ti víc vyhovuje.
Shapton tolik necílí na výsledný povrch, ale víc na rychlost kamenů a tvarovou stálost. Naniwa kameny ti odpustí víc chyb při broušení břitev. Spíš si kup kameny od Naniwa, je lepší mít řadu od jednoho výrobce než to míchat. Protože třeba shapton 2k dělá povrch podobný Naniwa 1k.

Pokud jde o cenu tak Shapton je dražší, jde jen o 10mm abraziva a není výrazně levnější.

Na nože je 1k kámen dost pomalý, to by se ti hodilo něco mezi #320 a #400, super je Naniwa Professional #400. Ale pokud jde o odstraňování zůbů a podobně tak si kup diamantové desky (stačí ty levné z číny).

klikis

Příspěvek od klikis »

Děkuju pánovi! Ano, bude to Naniwa, tak nějak podvědomě jsem k tomu došel už při psaní toho dotazu. Spíš jsem to chtěl potvrdit.

Na nože tu mám na úplný začátek Norton 100/360 v úctyhodném rozměru 250 * 75 mm. Zatím jsem ho nevyzkoušel. Běžně s noži začínám kolem grit 400, pro extra tupé a zubaté kudly, které mi sem občas nosí rodina, hodlám použít i tu 100. Na takové to základní vyhrubování tvaru ostří. Dám nějakou sérii testů a uvidím, jak bude fungovat a jak na něj bude navazovat ta 1k. Případně buď dám něco mezi ně, nebo pořídím tu Naniwu 400. Už jsem na ní také koukal.