prosím o pomoc s výběrem

samurraj

prosím o pomoc s výběrem

Příspěvek od samurraj »

Dobrý den, jsem tu nový. O broušení jsem měl zájem již delší dobu, a tak jsem si pořídil nějaké nádobíčko.
1. Brusný kámen kombinovaný vodní japonský 1000/3000 http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=2772
2. Diamantový brousek oboustraný Damaster http://www.damaskove-noze.cz/diamantovy ... 002-56772/
3. Ocílku tescoma Aza
4. Obtahovací řemen oboustraný extra široký http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=4865
5. Nějakou brusnou pastu v tubě (tuhou)

Dělám to tak, že pokud je nůž vyloženě tupý, vezmu ten diamantový damaster a na té hrubší straně udělám nějaké ostří pod úhlem cca 20 - 30°. Poté nechám 10 minut ty japonské kameny ve vodě a brousím na 1000 hrubosti a pak na 3000 hrubosti. Po několika tazích vezmu obtahovací řemen a nejprve to párkrát obtáhnu na té černé, hrubší straně, a pak teprve pár tahů na té jemnější hnědé straně. Po prvotních nezdarech jsem docílil konečně toho, že nože holí chlupy na ruce.

Takže chtěl jsem se zeptat, zda ten postup dělám správně nebo co podle vás doladit. Jinak mě napadlo, že místo toho diamanťáku jestli nekoupit nějaký vodní kámen kombinovaný o hrubosti cca 200/600 nebo tak nějak.

Poslední otázka. Jestli si mám koupit nějaký minerální olej (jaký?) smíchat ho s brusnou pastou a napajcovat na tom řemeni tu černou hrubší stranu a potom si ještě koupit nějakou leštící pastu a opět amíchat s olejem a napajcovat tu jemnější stranu řemene... To je jen moje úvaha. Co vy na to, co byste mi poradili? Díky moc všem za jakoukoliv radu. Vašek. PS. až budu zkušenější zakoupím někde na aukru břitvu starší a pustím se i do tohoto ale to až budu mít zkušenosti.

EDIT Radgost: přesunuto do vhodnější lokace

PetrS
mentor

Re: prosím o pomoc s výběrem

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Samurraji,
vítám tě na zdejším foru mezi Břitevníky. Když jsem si začal pročítat Tvů jpříspěvek, tak jsem se zamýšlel k čemu budeš potřebovat při broušení Břitvy tak nezvyklou brousící sestavu. Chvíli mi trvalo než jsem se zorientoval jakým směrem se ubírá Tvoje snaha naučit se brousit Břitvy. Zkoušíš to přes broušení nožů. To jsou dva naprosto odlišné směry broušení. Jeiné co mají společného, je tvrdá ocel která se brousí pohybem čepele po kameni. Tady ale všechna podobnost končí. Tvrdost Břivy a nože je rozdílná. Tvar ostří je jiný, výbrus způsobuje, že kdyby byl na noži tak po prvním zaříznutí například do vrbového proutku, tak část čepele zůstane v proutku (klínový výbrus by mohl odolat), tam kde nůž už je nabroušen na své maximum, tam Břitva začíná pobírat teprve základní ostření, výsledné použití je naprosto rozdílné a tím i úhly a způsob broušení. Prostě je toho spousta naprosto rozdílného.
Nejdůležitější je, že jsi na cestu k broušení vstoupil. Též že jsi zakoupil nástroje pro broušení. To je začátek a teď už postupně pročítej co nejvíce informací zde na foru. Doporučuji Ti aby jsi pokaždé když se Ti bude zdát, že zdejší informace jsou příliš přehnané, si uvědomil že vše co je zde napsaného je poctivě ověřeno a vyzkoušeno. Ušetří Ti to spoustu hodin dřiny a hledání cesty k ostrosti. Chlupy na ruce které odletují při doteku ostrým nožem, nedokazují že se tímtéž nožem oholíš. Nůž kterým se oholíš je broušený jinak. Pro Tvoji základní zkoušku si vyzkoušej jestli ostří přeřízne položený vlas. A přitom ani to nemusí být dostatečným důkazem skutečné ostrosti. Nás co se snažíme nají "ostrográl" je tady většina. Jen někdy se nám podaří udělat skutečné super ostří. Proto hodně čti a pak teprve zkoušej.
Přeji Ti hodně trpělivosti a vytrvalosti aby jsi našel cestu k ostrográlu.
Zdravím, Petr.
8-)

samurraj

Příspěvek od samurraj »

Díky Petře za uvítání. Toho čtení jsem si pročetl dostatek myslím, až z toho mám docela zmatek v něčem. Každopádně k těm břitvám se chci dopracovat. Vím, že doma jsem měl po pradědovi dvě břitvy a díky mé nezkušenosti při broušení jsem je zřejmě navždy zničil... asi právě proto, že jsem je brousil jako nože. Vím, že u břitev je to nebe a dudy a proto to zkouším nejprve u nožů, abych si zkusil nějaké techniky do ruky a až to budu mát jaksi v ruce, tak potom ty břitvy. Nebo si myslíš, že i začátečník se může hnedka vrhnout na ně? Díky Vašek.

PetrS
mentor

Příspěvek od PetrS »

Přesně tak - záčátečník by měl začínat na Břitvě.
Zničit Břitvu je jednoduché pro toho kdo naprosto nic o broušení Břitvy neví. Ten kdo už něco o takovém broušení četl, tak má velkou šanci, že Břitvu nezničí z neznalosti. Když budeš k broušení přistupovat s úctou s jakou popisuješ osud dědových Břitev, tak je velmi pravděpodobné, že se Ti postupně podaří Břitvy nabrousit. Pro začátek zkus napravit co jsi napáchal na dědových Břitvách a tak si vyzkoušíš co obnáší vytvoření nového břitu. Když se Ti podaří postavit nový břit, tak máš půl cesty za sebou. Druhá polovina už je pomalejší a náročnější na čas a cit, ale to už budeš vědět do čeho jdeš.
Moc Ti fandím a hlavně vydrž a nevzdávej to pokud nedosáhneš hned uspokojivých výsledků.
Cestá je to dlouhá a plná zákrut, ale ten výsledek je potom báječný.
8-)

gilhad
Donátor

Příspěvek od gilhad »

Začátečník vítá začátečníka :)
Jestliže nůž holí chloupky na ruce, tak to asi děláš správně. Spousta brusičů nožů se tak daleko nedostane. Co se Břitev týče, to je IMHO jiná liga, tam se grit 1.000 považuje za "takový ten hrubý na základní práci, než se člověk pustí do broušení" (čili začínají tam, kde nože končí).
Já sám s Břitvama pomalu a opatrně začínám = hledám cesty, jak je nabrousit a nezničit, takže z vlastní zkušenosti moc neporadím. Snad časem. Ale jsou tu jiní, kteří ví a umí. Mě se teď velice osvedčil mikroskop - když člověk OPRAVDU vidí co dělá, tak je to hned úplně jiná práce i když zatím jde jen o nože (Proměny aneb brousíme s mikrospopem)

samurraj

Příspěvek od samurraj »

S tím mikroskopem to je docela dobrý nápad :-) Sám jeden doma vlastním, tak to hnedka využiji. No doufám, že se nezhrozím až uvidím ty zuby :-))

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Upozorňuji, že toto je fórum zaměřené na břitvy a nože jsou vedeny pouze jako okrajová záležitost. Pokud chceš diskutovat pouze o nožích, doporučuji to dělat na fórech speciálně se jim věnujícím.

samurraj

Příspěvek od samurraj »

Admine vím, že tady se řeší břitvy. Však břitvy je můj cíl, ale proto jsem psal, že nejprve to zkouším přes nože, protože těch mám doma hodně a mohu si tak dovolit jich hodně zničit. Kdyžto břitvy jsou drahé a starou již doma nemám, tak než zničím jednu břitvu, raději před tím zničím 10 nožů. Ale podotýkám, že břitvy jsou můj cíl.

Radgost
admin

Příspěvek od Radgost »

Njn, ale broušení břitev a broušení nožů nemá prakticky nic společného.

Kup na aukru nebo ebay břitvu za 200,- Kč a uč se na ní. ;)

Radyx
admin

Příspěvek od Radyx »

Když tak přemýšlím Samuraji, tak brousit nůž a břitvu je přeci jenom vetší rozdíl než ne na první pohled zdá. Udržování sklonu ostří, kontrola přítlaku,... Vzhledem k rozdílům nevidím jako nezbytnost naučit se nejdříve brousit nože a pak přejít na břitvy. Pokud máš základní manuální zručnost, tak proč nejít rovnou na břitvy. Kloním se k Radgostovi, kup si u vetešníka či na aukru něco do dvou set a zkoušej to na tom. Cesta to ovšem nejí nejlevnější (oproti nožům) a otázka je jak tuto dovednost hodláš dále zúročit. Držím palce! ;)