NT200 NORTON PROFESSIONAL TRI HONE SHARPENER

Havran
Donátor
Příspěvky: 76
Registrován: 24 lis 2012, 19:44

NT200 NORTON PROFESSIONAL TRI HONE SHARPENER

Příspěvek od Havran »

http://www.noze-nuz.com/norton/NT200.php - zhruba před rokem jsem dostal k narozeninám tyto kameny na nože.Doteď jsem na nich brousil nože pod vodou a kupodivu snad i úspěšně.Pořád mi vrtalo hlavou,proč se na nich nedrží voda jako na obyčejném synt. kameni.Prosím někoho znalého angličtiny,zda by mi mohl přeložit text v odkazu,google překladač to přeloží podivně,ale vyrozuměl jsem z toho,že se má brousit s olejem. :D Je to tak? Pokud ano,dají se odmastit a brousit na nich dále pod vodou? Neuškodí jim to? Nerad bych se patlal s olejem. :(

ater
mistr brusič
Příspěvky: 792
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: NT200 NORTON PROFESSIONAL TRI HONE SHARPENER

Příspěvek od ater »

Já bych to přeložil asi takto:

NT200 NORTON Profesionální systém pro broušení - tři kameny

Obsahuje tři 8" dlouhé brusné kameny, jemný India, střední Crytolon, hrubý Crysolon. Kameny jsou upevněny na držáku z ABS plastu, který pasuje na plastovou vaničku s olejem. K vaničce je dodáno víko. Balení dále obsahuje 4 a 1/2 oz. oleje pro broušení v kanistříku a vodítko pro broušení nožů (klín z plastu).

To ti moc o tom co máš neřekne, já vím že jsou to následující kameny:

1. jemný India je oxid hlinitý, Al2O3, grit 320 dle ANSI tj. zrno je 34um a to odpovídá japonským vodním kamenům #500
2. střední Crytolon je karbid křemíku, Sic, grit 150 dle ANSI
3. hrubý Crytolon je karbid křemíku, Sic, grit 100 dle ANSI

Všechno jsou to relativně hrubé kameny. Není to na nějaké standardní broušení břitev. To spíš když by jsi chtěl ubrousit nějaký veliký zub (třeba 2 mm) atp.

Jinak k tvému dotazu. Použil jsi je někdy s olejem? Já tyto kameny nemam a nikdy jsem je neměl v ruce tak budu jen odhadovat. Často výrobce napustí kameny olejem aby kámen dlouho nesál olej při prvním použití a ty jsi si neříkal, že je něco špatně. Takže pokud jsi je používal s olejem nebo je napustil výrobce lze je vyčistit, ale je to hrozně práce. Zkoušel jsem jednou Al2O3 kamen (Aloxite) a asi po 4 hodinách vaření na cca 90 stuňů, dvou tabletách do myčky na nádobí nic moc výsledek.

Pokud nejsou napuštěné olejem tak by India kamen měl jít používat s vodou. Ty Crytolon by měly být karborundum a co mam takto hrubé tak s vodou taky není problém.

Havran
Donátor
Příspěvky: 76
Registrován: 24 lis 2012, 19:44

Re: NT200 NORTON PROFESSIONAL TRI HONE SHARPENER

Příspěvek od Havran »

Díky moc za vyčerpávající odpověď.Nikdy jsem na nich s olejem nebrousil,tudíž budou napuštěné z výroby. :( Olej k tomu žádný nebyl,jaký se dá použít? Moc se mi s olejem patlat nechce,ale asi budu muset....

ater
mistr brusič
Příspěvky: 792
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: NT200 NORTON PROFESSIONAL TRI HONE SHARPENER

Příspěvek od ater »

Když kameny ponoříš tak na den do kýble s vodou objeví se na hladině mastnosta? Mohl by jsi brousit na jaru s trochou vody.

Olej se používá nějaký řídký nerostlinný (aby nežluknul v kameni) tj. né třeba slunečnicový. Před X lety jsem používal řezný olej a nebo olej do šicích strojů (měl jsem je). Jinak jsou dobrý minerální oleje, třeba toto

http://www.spirit-spray.cz/olej-pro-sic ... rvy-1-litr

nebo dětské minerální jako je JOHNSON´S BABY olej 200ml

http://www.lekarna.cz/johnson-baby-olej-200ml/.

Minerální oleje nesmrdí a nedělají takový bordel. Dost lidí používá i WD-40. Jsou i oleje přímo na broušení, já mam: http://www.pumaknives.de/dispitem_122.p ... 0lro76v146 a http://lansky.com/index.php/products/na ... oning-oil/ . Prakticky ale nevidím mezi olejem na broušení, minerálním pro děti a třeba tím na šicí stroje rozdíl pokud jde o pocit při broušení a výsledek, spíš je to o tom jak olej voní, jakou má barvu a tím jaké ti kde udělá skrvrny.

Chemik
Příspěvky: 2
Registrován: 09 pro 2012, 19:51

Re: NT200 NORTON PROFESSIONAL TRI HONE SHARPENER

Příspěvek od Chemik »

asi mate na cistenie kamenov od oleja svoje metody, ale pokial nefunguju moc dobre doporucujem skusit aceton, ten olej rozpusti a je hodne tekavy takze potom sa rychlo odpari.. taktiez ma vysoku penetracnu schopnost takze by mal byt za den schopny preniknut az do vnutra kamena a rozpustit olej i tam