Fórum Břitva CZ & SK

Fórum pro chlapy oddané tradici holení jediným ostřím
Právě je 18 říj 2018, 15:22

Všechny časy jsou v UTC+02:00

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Koupe noveho noze / prosim o radu.
PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 10:54 
Donátor

Vazeni Kolegove, jiz delsi dobu zamyslim koupit tento nuz:

http://www.livecool.cz/outdoorove--vyba ... -87715.htm

Je to produkt firmy Gerber, takze by se melo jednat o kvalitu, a nemela by to byt nejaka "Made in China"
Nuz je vyroben z oceli 7Cr17MoV ktera by snad mela byt dobra, delka cepele je 12cm.
V Nemecku se prodava za 55€, coz je jeste o 100,-kc mene nez vyobrazena cena.
Zasadni rozdil je ze tenhle nuz na obrazku ma hladke ostri, ale v Nemecku prodavane maji castecne zoubkovane ostri.
Osobne jeste zadny nuz ze zubatym ostrim nemam. Na ukrojeni chleba doma to neni zapotrebi, ale v prirode se to jiste muze na ledasco hodit.

Myslim si, ze cena +- 1500,-kc za solidni nuz na preziti neni nikterak zavratne vysoka.
Nuz se prodava s solidnim nylonovem pouzdre, vcetne kresadla a brousku.

Muj dotaz je tedy zcela jednoduchy: Ma nekdo z Vas tenhle nuz? Co si o nem mysite?
Dekuji vsem za solidni odpovedi. L.

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

Předmět příspěvku: Re: Koupe noveho noze / prosim o radu.
PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 11:24 
Donátor

Ahoj Ludwigu!
Tenhle nůž je sice značka Gerber, ale je pro ni vyráběn v číně. Co se zoubkovaného ostří týká, tak venku v přírodě bude problém s jeho čištěním - kazící se zbytky jsou dost eklhaft! zkus se podívat na tohle: http://www.noze-nuz.com/gerber/G1063.php . a pak zkus ještě tohle: http://acron.cz/acron/noze/pevna-cepel Jsou to nože s velice zdařilou rukojetí i v celku dobře zpracovanou čepelí která má obstojnou trvanlivost ostří a i snadnou brousitelnost. Honza

PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 13:32 

Ahoj Ludwigu,
s výběrem nože je to dost složité. Záleží také, kolik do toho chceš vložit peněz. A navíc to obvykle je nůž na celý život.
Ale, už asi 25 let mám Mikov Martfrost a i když nože i dělám, neměnil bych.
Podívej se na test http://www.uton.cz/uton-vz-75/u75-test/ a na http://www.uton.cz/ . Tyto nože jsou prověřeny a jsou spolehlivé. Protože slouží k nasazení v boji a v boji byly prověřeny. Svého civila mám přes 20 let. Vydržel toho dost. Proč preferuji AČR? Ty nože jsou vyráběny zde, doma, i když už jsem viděl i padělky. Když si koupíš verzi s pilkou a pilníkem, k tomu fire steel, máš vymalováno. Málokdo ví, že lze z Utona vyrobit kopí. Prostě si uděláš kus železa s osazením jako pilka/pilník tak, abys potom na to mohl připevnit ratiště. To můžeš používat jako hůl. A můžeš se vydat na lov.
Rozpracovaný nůž, ocel RWL 34, kaleno v primitivních podmínkách na 55 HRCů. Výheň šamotové cihly + vysavač, kaleno v kýblu ve vodě s obsahem dusíku, popuštěno v remosce. Pochva, kůže z přejeté zmije.
Tím se nechci chvástat, ale vyzdvihnout to, že mám Mikova, vyhovuje mi a chci ho mít až do smrti, tak jako červený Mikov nůž z roku 1974, to jest 38 let.

Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 17:57 
Donátor

U Ludwiga je navíc jedno omezení, totiž jeho bydliště v Německé Říši a tam smí mít u sebe max 12 cm dlouhou čepel. A to ten Grylls právě splňuje! Navíc Mikov už Martfrosty nedělá, i jeho Brigand je jen z mizerné 420ky! A než tohle, to opravdu raději toho čínského Gerbera. viz toto: http://www.mikov.cz/cz/produkty/mikov-l ... igand.html

PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 18:44 
Donátor

Presne tak, Zipino.
12cm je maximum, vse nad je nedovolene ozbrojovani, tedy poprve Ti (krome zabaveni noze) da soudce vybrat mezi podminkou a 300 hodinama nucenych praci typu zametani psich hovinek z chodniku, a po druhe uz jdes natvrdo sedet..
1 az 5 let, dle nalady soudce.
A pokud jeho zenu pred tydnem prepadli nejaci neprizpusobivi obcane (Turci, Rusaci atd..) a pohrozili ji nozem, aby jim vydala penezenku, tak bude mit nasinec s ceskym pasem celkem smulu a za dobre chovani vyleze az za 4,5 roku :?

Jinak diky za rady, ale vyrobky z Mikova (mimochodem, ta fabrika je tady ode me ani ne 10km!!) se mi nelibi opticky, i kdyz verim je napr. uton je kvalitni produkt.

Asi se rozhodnu pro tento pro moji milovanou zenusku: http://www.pazba.cz/zbozi/5277/Nuz-Gerb ... -Scout.htm
a pro tento pro me: http://www.livecool.cz/outdoorove--vyba ... -87715.htm
Je zvlastni, ze v nemecku tenhle s hladkym ostrim nemaji, jen ten castecne zubaty :!:
PS: Nemeckou Risi nam tu ted nedavno ( v kvetnu 1949) prejmenovali na Bundesrepublik Deutschland :lol:

"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)

PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 20:04 
Donátor

To jo, to beru. Jen nedávno se ještě proháněly po železnici vlaky s označením DR - Deutsche Reichsbahn. jenže to bylo ještě u těch Východních. A nebo to bylo RepubliksBahn? V tom obchodě kde je nůž pro Tebe, je vyfocen nůž s hladkým ostřím a v popisu píšou že je částečně ozubená čepel! Bude nutno přesně specifikovat svou objednávku!

PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 20:15 

Ahoj,

tento nůž jsem nikdy v ruce nedržel tak nevím jaký je. Jen bych ho nekupoval přes net bez toho abych si ho vzal do ruky. Obzvlášť u různě tvarovaných rukojetí (zde vybrání v přední části) může být úchop nepohodlný (zvláště reverzní).

Pokud jde o čínské výrobky pod dohledem nějaké značky tak vrhací nůž od Cold steel a mimo Made in China nevidím rozdíl od nože koupeného před 7mi lety (vyrobeného asi v US).

Zubaté ostří se podle mě na survival nůž moc nehodí, protože ho v přírodě nenabrousíš, ono i doma na to musíš být vybavený (já používám tvarované brousky od jan03). Jinak se hodí na lana, houževnaté materiály, pomaleji se tupí, ale pokud s ním budeš kopat, něco páčit nebo sekat dřevo tak si zuby zničíš a nic moc s tím nepůjde udělat. Z pohledu možnosti poškodit zdraví třetí osoby je zubaté blbé jen v tom, že má tendenci se sekat za zipy a podobné ozdoby. Oproti tomu lépe proniká přes oblečení a do živých tkání (řez není tak čistý, ale to neva).

Já mam na všechno Sog Elite II (http://sogknives.com/store/SE18.html) a jediné co mi vadí je tvar do volského jazyka, který se špatně brousí ručně na kamenech.

PříspěvekNapsal: 22 dub 2012, 20:52 
Donátor

Ten tvar volského jazyka mám i na CRKT M21-04. A na broušení používám buď válcovitý brousek, nebo hodně úzký hranolek.

PříspěvekNapsal: 23 dub 2012, 12:00 
Admin

Téma promazáno od nesouvisejících příspěvků.

PříspěvekNapsal: 23 dub 2012, 21:10 
Admin

Wikingu, přidám svůj názor. Mám dva částečně zubaté zavíráky, koupil jsem je protože se mi líbily a bez zubů se nedělali. Nůž s pevnou čepelí bych zubatý nechtěl, protože ani u těch zavíráků jsem pořádně nepřišel k čemu je to na noži dobré. Jo na záchranářském noži to jo, silonové lana či popruhy to neřeže špatně. Jinak mi to ale přijde spíš nepraktické. Na výletě si potřebuji vyklestit nějaké místečko, uříznout klacek na opékání, nakrájet chleba či naporcovat maso. Na to zuby nepotřebuji, leda svoje na kousání :lol: .

Všechny časy jsou v UTC+02:00