Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Vše kol výroby renovace a střenek
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od Radyx »

Začátkem roku jsem psal zde viewtopic.php?f=37&t=421&p=5023&hilit=% ... avka#p5023 o tom, že i břitva na první pohled odepsaná se dá ještě použít pro holení. Břitvou jsem se párkrát oholil a odložil ji mezi ostatní. Věděl jsem že by měla být skladována odděleně kvůli celuloidovým střenkám a v otevřeném stavu ale říkal jsem si že se pře nemůže nic tak zlého stát a že to do roka nějak vyřeším. Na podzim před srazem jsem vybíral co bych tak mohl vzít sebou a narazil na Šumavku. Otevřel jsem ji a byl to šok :shock:. To co provedly ty střenky s čepelí jsem nečekal ani v nejtemnějších břitevnických hororech :evil:, ostatně podívejte se sami.

Tímto varuji všechny kdo máte ve sbírce takový výtvor chemikův, skladovat v otevřeném stavu a v karanténě!!!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od Radyx »

Ještě pár fotek devastace z mikroskopu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
zbynek
Příspěvky: 34
Registrován: 14 lis 2010, 17:13
Bydliště: Praha

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od zbynek »

Varovani samozrejme nezpochybnuju, jenom bych chtel podotknout, ze tyhle strenky pravdepodobne nebudou celuloid, ale acetat celulozy.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od Radyx »

Dík za upřesnění, není mě snad nic vzdálenější než chemie :).
Na zahraničních fórech se vyskytuje varování před celuloidem a můžeme to tedy rozšířit i o jeho klony.
Uživatelský avatar
sparq
brusič
Příspěvky: 530
Registrován: 10 úno 2009, 17:04

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od sparq »

Uplne stejne vypada jeden muj F. Herder, ktereho jsem vcera vytahnul z krabicky. Maji pravdu pane, je to peklo. Rikal jsem si, jestli by par vrstev bezbarveho laku na nehty nepomohlo, ale asi to nestoji za to. A takove to jsou pekne strenky... :cry:
Uživatelský avatar
zbynek
Příspěvky: 34
Registrován: 14 lis 2010, 17:13
Bydliště: Praha

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od zbynek »

Radyx píše:Dík za upřesnění, není mě snad nic vzdálenější než chemie :).
Na zahraničních fórech se vyskytuje varování před celuloidem a můžeme to tedy rozšířit i o jeho klony.
Taky nejsem chemik, ale jestli jsem si dobre vsimnul, tak Artifex ano (?), mozna by moh upresnit a doplnit.
Co vim ja z praxe, tak celuloid (nitrat celulozy mekcenej kafrem, prumyslova vyroba od cca 1885) samozrejme takovyhle poskozeni muze udelat taky (pri jeho rozkladu se uvolnuje kyselina dusicna), ale sam o sobe uz by dneska takhle hezky nevypadal, starne pomerne rychle. Acetat celulozy (ziskavanej pomoci anhydridu kyseliny octovy, prumyslova vyroba po 1. sv. valce) se rozklada pomalejc, i starsi vyrobky muzou jeste vypadat takhle pekne s leskem, ale pri jeho starnuti (rozkladu) se uvolnuje pro zmenu pomerne koncentrovana kyselina octova.
Uživatelský avatar
sparq
brusič
Příspěvky: 530
Registrován: 10 úno 2009, 17:04

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od sparq »

Charakteristickou vlastnosti celuloidove hniloby je lokalizovana koroze, casto jsou postizena jen mista pod urcitymi barevnymi fleky.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od Radyx »

sparq píše:...A takove to jsou pekne strenky... :cry:
No právě Sparqu, i ta Šumavka mi celkově přirostla k srdci, nezbroušený hřbet, krásné smrčky na střence a taková devastace.
sparq píše:... lokalizovana koroze, casto jsou postizena jen mista pod urcitymi barevnymi fleky.
To je další věc co mě překvapila, že poškození není rovnoměrné ale je poměrně lokalizované, viz. fotka části ostří které zůstalo netknuté! Rovněž není symetrické z pravé a levé strany čepele.
zbynek píše:... se uvolnuje pro zmenu pomerne koncentrovana kyselina octova
Když jsem jednou zapomněl v octu 150roků staré rezavé kované hřebíky tak jsem už nenašel, ten ocet je prostě rozložil! To by vysvětlovalo tu překvapující hloubku poškození.
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od adrspach »

Jeste se zeptam. Cim jste ty britvy konzervovali? Dekuji.
Uživatelský avatar
sparq
brusič
Příspěvky: 530
Registrován: 10 úno 2009, 17:04

Re: Celuloid aneb jedna ze slojí břitevnického pekla

Příspěvek od sparq »

Pouzil jsem heavy duty matros - Boeshield T9. Proti hnilobe ale nic nema sanci.
Odpovědět

Zpět na „Střenky“