Slovenské brusné kameny Rozsutec

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mobius
Příspěvky: 46
Registrován: 27 lis 2010, 21:18
Bydliště: Detva, Slovenská republika

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od mobius »

Toulavej píše:O různých vlastnostech rozdílných barev kamene se hojně diskutovalo i na setkání, proto jsou kolegové zvědaví na další zkušenost. "Pruhované" kameny jsou ty standartně dodávané do obchodu a jsou v menších rozměrech. Irenko se ale postaral o kameny se slury kamenem "na zakázku" ve větším rozměru pro naše potřeby, a právě ty jsou řezány tak aby každá strany měla jinou barvu.
Fíha, to ja som kúpil kamen, taký klasický "blok" ako je aj na stránke http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=2838 to by mal mať rozmer asi 200x80x45mm No .. môj mal 202x78x46 ale tak mimo pravouhlosti.. že moje strojárske oko hneď videlo hroznú vec..
Keď som to meral na uholník, odhadujem, že 1mm od kolmice je ešte pomerne dobré, ale toto bolo aj vyše milimetra. Neviem, ako to bolo rezané, ale aj mne sa zdá, že to majú veľký šuter a z neho potom režú do radu.
Môj má hore vrstvu sivohnedú, potom stredom je pás asi 20-25mm sivomodrastý a potom zase sivohnedý..
Mám chuť si ísť pozrieť tam osobne a pohrabať sa v hotových a vybrať si tak..
Ale sa mi podarilo to dostať do rozmerov 200x76,5x45mm a je to pravouhlé, no chcem sa spýtať, či prehladujete obidve strany, alebo iba jednu.
Ja som chcel nechať viditeľné razítko, aby sa nezodralo a tak som prehladil síce obe strany, ale jednu na hladšie.
Kameň prehladujete úplne na lesk ako napríklad náhrobné kamene, alebo iba na rovinu?
Inak .. v kamenárstve, kde robia náhrobné kamene by to asi vedeli lepšie a ľahšie prehladiť až do lesku, nie?
Nakoniec prikladám link na moje fotky kameňa Rozsutec, aby tu nezavadzalo veľa fotiek...
http://mobius.rajce.idnes.cz/Rozsutec_- ... aterstone/
I like really sharp things... ;-)
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od adrspach »

Tak popravde. Zajimavy kameny, ale nejak se mi nezdaji ty trhlinky na nekterych fotkach. Jsou jen esteticky?
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od Zipíno »

Kameníci,kteří leští náhrobky nemají možnost upnout do stroje takhle malý kámen.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
mobius
Příspěvky: 46
Registrován: 27 lis 2010, 21:18
Bydliště: Detva, Slovenská republika

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od mobius »

To adrspach: Neviem, ktoré trhlinky myslíš, ale ak z mojich fotiek a tam sú také biele skrabance, tak to je aj citelné na prejdenie prstom... Vyzerá to, akoby sa vylúplo z nejakej jamky krystalizácia, tá urobila škrabanec, neviem, z akých minerálov sa Rozsutec vlastne skladá...
To vylupnutie sa mi urobilo ale až pri hladení na lesklo, predtým tam nebolo viditelné nič.
Čo sa týka farby kamena, tak mne sa zdá, že je rovnako jemná zrnitosř modravá aj hnedastá, tvrdost som nemal ako skusit, ale pri hladení orovnávacím kamenom ( "oslička" 20x50x150 grit 150/320, ktorú bežne používame na prehladenie obrábaných ploch v strojárine ), som mal dojem, že aj tvrdost je rovnaká.
Ak myslíš tie dlhé žilky cez celé telo, tie sú na malom kameni, ten je tu: http://www.drevorezba.cz/detail.aspx?kategorie=2839 tak má rozmery asi 150x50x20mm. Moj maly kamen je taký prejdeny tou zilnatinou, ze mi pravdepodobne časom praskne napol a budem mat dva ;-)
I like really sharp things... ;-)
neeoo
Příspěvky: 36
Registrován: 02 čer 2010, 19:30

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od neeoo »

Ahojte, tak dnes som si aj ja zbehol pre jeden kamienok tak prispejem fotkami:

Macro:
Obrázek
Celkove foto: Brazda: Skrabance:
ObrázekObrázekObrázekObrázek

No a teraz si uz len nastudovat zarovnavanie :)
Uživatelský avatar
mobius
Příspěvky: 46
Registrován: 27 lis 2010, 21:18
Bydliště: Detva, Slovenská republika

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od mobius »

Tie škrabance sú po rezaní kameňa. Ja som skúšal prerovnávať najprv obťahovacím kameňom 150/320, no to dlho trvalo.
Potom mi kolega (nie frézar) povedal, že či to neskúsim frézovať..
Najprv som to prehliadol ako blbosť.. ale potom mi to nedalo a aspoň som skúsil...
Nasucho sa ale z kameňa veľmi prášilo a tak som zapol chladenie, ako pri bežnom frézovaní.

Napodiv.. šlo to. Nakoniec sa mi podarilo prerovnať kameň a aj ofrézovať pravouhlosť.
Keď som skúšal rovinu, uholník sadol a nesvietilo sa nikde popod. Z toho mi vychádza, že je kameň rovný.
Ešte som ho prebrúsil tým obťahovacím, až chytil matný lesk.
Neviem, či sa má až do lesku dostať, ako napríklad náhrobné kamene, ale ak nie, potom je OK.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) mobius dne 02 úno 2011, 06:47, celkem upraveno 1 x.
I like really sharp things... ;-)
neeoo
Příspěvky: 36
Registrován: 02 čer 2010, 19:30

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od neeoo »

Ja som svoj prebrusil na brusnej mriezke. Je jasne ze rovinu ako na freze sa mi na nom nepodari urobit. Viac ma vsak stve ze je taky malicky. Vtom case ked ste to kupovali cez irenka som este o takych veciach nevedel :( a teraz sa uz neda take zohnat.
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od relka »

neeoo píše:rovinu ako na freze
nu..po odrhnutí šesti mřížek jsem sice s výsledkem ne zrovna spokojen, ale končím rovnání a sjedu ho ještě smirkem....a vyzkouším. Jsem vyléčen z chuti ručně srovnat všechny strany :lol: A kdože to tu navrhoval změnu tabulek tvrdosti na..korund..diamant...rosutec?.. :mrgreen:
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od PetrS »

Poznání vykoupené mozoly a puchýři se nejlépe zapamatuje. :twisted:
Proto jsem navrhoval rozšířit tu stupnici :ugeek:
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
pop101
Příspěvky: 180
Registrován: 25 zář 2009, 12:52
Bydliště: prostějov

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od pop101 »

Pánové,zdravím stále se rozrůstající Břitevnictvo.
Dnes jsem zkoušel finišovat vysmátou Břitvu na Rozsutci.Ale jelikož jsem potřeboval úzský kámen,tak ne na ploše,ale na boku.Mám standartně řezaný kámen, kde je vprostřed šedý pruh.Zde na vlákně,jsem si sice přečetl,že je možnost aby šedá i nazelenalá vrstva brala jinak,nicméně jsem to nikdy nevyzkoušel,až teď.Můj dotaz zní.Je zde ještě možnost koupě kamene,který je řezán tak aby bylo možno mít jednu stranu šedou a druhou nazelenalou? Znamenalo by to sice olapovat obě strany,ale nechť.Takové kameny už mezi Břitevníky jsou,od minulého srazu.Podělte se gentlemani o zážitky z broušení na těchto kamenech.Předem děkuju za informace.
Mějte se fajn pop101
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“