Jak zacit

Vše o renovaci čepelí
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak zacit

Příspěvek od PetrS »

Nádherná práce - pečlivé broušení.
Jen obtahování je potřeba ještě doladit.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Jak zacit

Příspěvek od HonzaS »

Tak jsem se rozhodl, že se už dál trápit nebudu. Momentálně to VYPADÁ jako struktura materiálu, takže jsem se přesvědčil, že se mi to takto líbí:
Obrázek

Takto vypadala, když se mi dostala do rukou:
Obrázek
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Jak zacit

Příspěvek od Radgost »

To je úplně v pohodě.
Sám dávám přednost břitvám s patinou.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak zacit

Příspěvek od PetrS »

Gratuluji HonzoS k perfektní práci.
Jen bych chtěl dodat, že to co se Ti zdá jako "patina", je klasický hrubozrnný nerozlešťovaný povrch se kterým se dost často setkávám. Ne všechny Břtvy byly zalešťovány do vysokého lesku. Proto je vidět ty jednotlivé rýhy po brusu. Právě pravidelnost a naprostá rovina směru, těchto rýh je znakem továrního zpracování. Pokud by jsi narazil na "samodomo" tak jsou ty rýhy na přeskáčku a více směry.
Už máš naleštěno a fčíl spokojeně pokračuj v další části renovace.
Přeji pohodu a vytrvalost a ať se daří.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Jak zacit

Příspěvek od Radyx »

HonzaS píše:Tak jsem se rozhodl, že se už dál trápit nebudu.... [/url]
Moc pěkné Honzo, to je pouze ruční práce nebo jsi to jel i nějakou mašinou?
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Jak zacit

Příspěvek od HonzaS »

Nejdřív celé ručně. Pak jsem se ... a grity 80, 160 a 300 udělal znovu pomocí vrtačky. Pěkně pomalu - rychlost daná silou zmáčknutí spínače. Vždycky jen zlehka hládnout a hodně namáčet. Od 800 po finální leštění ručně.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Jak zacit

Příspěvek od Radyx »

Dík za info.
Nemůžu si pomoci ale líbí se mi to ;) !
thorvald
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2011, 09:21

Re: Jak zacit

Příspěvek od thorvald »

no na zaciatok vas vsetkych zdravim a prosim o radu alebo ale skor o rady
dlhsie som uvazoval ze si poriesim britvu...ale dostala sa mi pred par dnami do ruk stratena pradedova britva. resp. iba cepel...rucka uz je rozpadnuta. bracho ju nasiel na pojde v krabici s kovovym bordelom takze aj tak vyzerala :roll:
cely povrch pokryty suvislou hrdzou...nie hlboko...taka ta povrchova jak blato. tak som ju vycistil najprv smirglom 500 a nasledne 600 a 800. ked som ju zbavil tej hrdze tak som ju parkrat presiel na stojanovej vrtacke stetinovym nastavcom na lestenie nerezu. samozrejme na jej vek a stav v akom som ju nasiel tak z nej ziadna kraska asi nebude.
na prilozenych fotkach je to co som z nej zatial vykuzlil. co ma vsak trochu mrzi...zda sa mi ze ostrie je uz dost zbrusene ked som si to porovnaval s kamaratovou. sam ho vsak brusit moc nechcem lebo s tym nemam skusenosti a bojim sa ze by som ju zbabral. chcel by som vediet vas nazor...ci ma vyznam pokracovat a zvladne este niekedy to na co je urcena alebo ju len vystavit ako historicky kus :lol:
za vsetky rady dakujem ;)
ospravedlnujem sa za kvalitu fotiek ale mal som poruke len mobil a dost blbe svetlo :roll:
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Jak zacit

Příspěvek od PetrS »

Ahoj thorvald,
vítám Tě na zdejším foru mezi přáteli nádherných a dokonale ostrých nástrojů Břitev.
Tvoje Břitva patří mezi rodinné klenoty, protože víš komu patřila a kdo ji před Tebou používal.
Je vidět, že už jsi na čepeli udělal kus práce a výsledek je docela zdařilý. Břitva je sice dost zbroušená, ale pokud by dostala nové střenky a nabrousila se, tak by opět mohla sloužit svému účelu. Důležité je, zda při leštění na drátěném kotouči se Ti nepovedlo ji vyhřát. Na to stačí zlomek vteřiny a je zle. To v jakém stavu je materiál čepele se dá poznat na kamenech při broušení. Pokud je vyhřátá, tak už bude na vystavení a do sbírky. Pokud kalení materiálu zůstalo zachováno, tak půjde nabrousit a budeš mít pěkný kousek na holení.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
thorvald
Příspěvky: 2
Registrován: 13 črc 2011, 09:21

Re: Jak zacit

Příspěvek od thorvald »

zdar
daval som pauzy a teplotu kontroloval ;)....tak k prehriatiu predpokladam ze nedoslo. nepouzil som droteny kartac ale taky zvlastny nastavec, miesto drotov to ma pruzne stetiny z umelych vlaken ktore neposkrabu povrch...britva bola pradedova, ten ju pouzival do konca zivota...a potom ju mal dedo...pamatam ze sa nou holil ked som bol este maly....mozno prave preto ze uz bola tak zbrusena po tolkych rokoch pouzivania od nej upustil
tak si zozeniem jemnejsie smirgle a budem pokracovat v lesteni...ako to tu je v navodoch
som tak trochu staromil a kazdopadne ju chcem aspon zrenovovat :) dedovu fajku som uz takto spravil a sluzi dobre aj napriek svojmu veku 8-)
Odpovědět

Zpět na „Čepele“