Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Vše kol výroby renovace a střenek
Odpovědět
Kevar
Příspěvky: 36
Registrován: 18 úno 2011, 21:53

Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Kevar »

Vážení přátelé,
po úspěšném složení státnic jsem se rozhodl věnovat velkou část volného času kompletní přestavbě nějaké starší břitvy k obrazu svému. Narazil jsem na několik věcí, ke kterým bych rád slyšel váš názor. Jako materiál k výrobě střenek jsem zvolil Sapan Ježatý, který před půl stoletím dovezl můj děda ze zahraničí. Jedná se o velice tvrdé tmavě hnědé dřevo s výraznou oranžovou kresbou (31. nejtvrdší dřevo). Inspirovat jsem se nechal touto kráskou: http://badgerandblade.com/vb/showthread ... ilver-Wing .

1) Jediná břitva kterou mám k dispozici je ta bílá na obrázku po stařéčkovi. Otázka zní: můžu si dovolit nahradit její klasické bílé plastové střenky svými dřevěnými nebo bych toho do smrti litoval? Jaký je váš názor?
2) Je potřeba, aby klínek mezi střenky měl vždy klínový tvar? Sapan je opravdu velmi tvrdý a nerad bych tomu ublížil. Nestačila by normální distanční podložka?
3) Rád bych na klínek použil nějaký speciální materiál. Z těch pro mě dostupných mě napadá pouze stříbro nebo mramor. Neměli byste nějaký námět na neobvyklý materiál, který se na to hodí?
4) Jakým způsobem bych měl dřevo namořit/nalakovat/napustit? Velmi rád bych zachoval ten pocit dřeva při doteku. Stačí jen napustit včelím voskem?
5) Díky za toto perfektní fórum. Holení břitvou a péče o ni jsou opravdu vyjímečné chvíle.

Mimo mísu: cvičně jsem si také vyrobil břidlicový brousek z kamene, který jsem našel ve vojenském prostoru Libavá v břidlicovém lomu. Můžu na brousek použít libovolný kámen bez nerovností, nebo se dá nějak poznat lepší břidla? Chtěl bych, aby můj další kousek byl dokonalý.

Níže přikládám fotodokumentaci
DSC00737.jpg
DSC00738.jpg
DSC00739.jpg
DSC00740.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od adrspach »

Tak odpovedim:
Ad1) Tu britvu bych nerozebiral
Ad2) Klinek nemusi mit vzdy klinovy tvar.
Ad3) Co takhle mosaz, kost co plexisklo?
Ad4) Ja pouzivam vosk Reneisance v nekolika vrstvach.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od PetrS »

V první řadě Ti gratuluji k vyrobení velice pěkných střenek. Krásný materiál, dobře upravený tvar a perfektní zpracování. Teď Tě čeká pomalá piplačka, která když se povede, tak budeš mít Břitvu v nádherných střenkách.
Břitva po stařéčkovi je velice zachovalá a taky střenky má celkem v pořádku. Proto není příliš důvod ji rozebírat. Pokud přece jenou se rozhodneš ji obléknout do nových střenek, tak nezapomínej na několik důležitých věcí. Nejprve si pořádně prohlédni jak se chovají současné střenky když Břitvu zavíráš a otevíráš. Zjistíš, že střenky se prohýbají podle tvaru krčku okolo pivot nýtu. Totéž budou muset zvládnout dřevěné střenky. Klínek má klínovitý tvar nejvíce u pružných střenek. Pokud jsou střenky tvrdší, tak se klínek dělá méně klínovitý nebo dokonce rovný. Materiál pokud byl z kovu, tak se používal nejvíce cínový. Pokud použiješ cín SnAg tak budeš mít kvalitní materiál který je dobře zpracovatelný. Jinak je velmi lelegantní kost. Důležité je samo rozměření velikosti klínku a umístění čepele ve střenkách. Poté při nýtování si musíš velmi pečlivě hlídat aby Ti čepel nezačala uhýbat do strany. Nýty pokud se Ti prohnou tak mohou rozštípnout střenky. Doporučuji nýtování vyzkoušet na náhradním materiálu než se pustíš do originálu.
Břidla má velmi rozmanitou škálu tvrdosti a zrnitosti. Nejdůležitější je aby neměla praskliny, příměsi písku a pyritu, taky tmavé a světlé mramorování svědčí o různorodosti materiálu. Nejjemnější je hladký, jednolitý a sametový povrch. Kámen co jsi zasadil do dřeva vypadá pěkně. Popiš jaký nechává povrch na břitu a taky jak se chová při broušení.
Přeji Ti spoustu trpělivosti a hlavně vytrvalosti při práci a moc Ti fandím aby se Ti dílo podařilo.
Zdravím, Petr
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Kevar
Příspěvky: 36
Registrován: 18 úno 2011, 21:53

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Kevar »

Děkuji za odpovědi, především panu mistrovi za velice obsáhlý a motivující komentář.
Stále váhám, jakou břitvu do nových střenek umístím. Přikláním se spíše k použití stařéčkovy břitvy. Jednak si myslím, že mi jedna břitva stačí. Dále mi plastové střenky příliš k srdci nepřirostly a myslím, že i stařéček by měl větší radost z dřevěných střenek, neboť dřevo bylo jeho prací i koníčkem. Navíc tato břitva stejně musí ze střenek kvůli vyleštění zašlého kovu. Vlastně jsem skoro rozhodnut, ale snažím se pořádně promyslet, jestli tím tu břitvu nezbavím jejího kouzla. V minulosti už jsem mnoho věcí rozbil/předělal/vyhodil/ztratil a pak toho litoval (např. gramofonové desky -> létající talíře -> 10let uplynulo -> 1 deska = 300kč a je to můj koníček :/).
Toho ohýbání střenek podle krčku jsem si nikdy nevšiml. Možná je to tím, že mám ten pivot nýt celkem volný a břitva se nepříjemně viklá ve střenkách. A chápu to správně, že to ohýbání je k tomu, aby břitva nešla tak snadno zavírat a otevírat? Materiál nových střenek je opravdu velice tvrdý. Vyžaduje značnou sílu prohnout jednu část střenek o 2mm na celé délce a too už je i na hranici přelomení.
Co se může stát, když použiju rovný nebo málo klínovitý klínek?
Jak moc je důležité to ohýbání střenek podle krčku? Bojím se, že toho se sapanem nedosáhnu :(

Tu břidlu bohužel nemohu vyzkoušet, protože jsem si nechal ostatní kameny ve škole a kdybych si teď pokazil ostří, tak se nemám 14 dní jak holit :) Plánuji další výlet do lomu a pokusím se vybrat ještě lepší kámen podle tvých rad.

Znovu děkuji za to, že mi pomáháte a omlouvám se za svou neznalost.

EDIT:
http://badgerandblade.com/vb/showthread ... ilver-Wing
Zdá se mi to nebo má tato břitva zapuštěné nýtky? Pokud ano, dá se toho dosáhnout v domácím prostředí, nebo je to příliš těžké případně nebezpečné?
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od PetrS »

Pokud nejdou střenky prohýbat - udělej klínek skoro rovný.
Vaklání čepele je znakem povoleného (vychozeného) pivot nýtu, nebo chybějícího futra. Správné utažení pivot nýtu je celá věda. Nejde jenom o samootvírání, ale hlavně musí čepel chodit pravidelně a rovně. Rovně aby nesekala do střenek. Pravidelně aby nečekaným pohybem nedošlo k poranění a též při obtahování na řemenu se může Břitva zvrtnout v prstech a díky nesprávnému seřízení pivotnýtu se čepel zastaví až o kost což není dobré pro břit, nebo je řemen do polovičky šmiknutý a to je vážné. Proto je seřízení čepele tak důležité.
Krasavici Issard z této série, jsem brousil před cca 10-ti dny(nádherná Břitva v soupravě i s krabičkou). Nýty jsou nýtovány poctivě a s malými hlavičkami a tak díky jejich perfektnímu seřízení a utažení jsou velmi natěsno. Na fotce to vypadá jako by byly zapuštěné. Toto skoro zapuštění si můžeš dovolit na houževnatém a silnějším materiálu. Slabý a křehký materiál praskne pravidelně při posledních úderech kladívka. Přestaneš-li dříve - je to málo. Pouhé 2-3 ťuky navíc a ozve se křaplavý zvuk - AJETO.
Představa, že jedna Břitva stačí je NAPROSTO MYLNÁ. Už teď máš problém. Honem zanýtovat nebo udržovat ostrost, nebo se není čím holit. Klid - jak na Tebe sedne Bacilus Břitvomilus - je vystaráno. Kolegové co to teď čtou, s chápavým úsměvem pokyvují hlavou. :D - oni už vědí.....
Přeji Ti trpělivost a úspěch při práci.
Zdravím, Petr.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Radgost »

PetrS píše:se čepel zastaví až o kost což není dobré pro břit
...ani pro prst... :lol:
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od PetrS »

No to jóó - aůůůů - :o :shock: :oops:
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Kevar
Příspěvky: 36
Registrován: 18 úno 2011, 21:53

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Kevar »

To si vyzkoušela moje mamka, když mi chtěla doma poprvé a naposledy utřít prach na břitevnické poličce :roll:
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od PetrS »

Koukej dát kousavé Břitvě náhubek v podobě gumičky.
Jak k tomu maminka přijde aby za svou starostlivost byla pohryzaná. :cry:
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Kevar
Příspěvky: 36
Registrován: 18 úno 2011, 21:53

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Kevar »

To už je zařízené... nechal jsem se inspirovat Artifexem a vyrobil si z papíru prozatimní krabičku. Jinak v plánu mám dřevěnou krabičku, ale to až po tom, co dokončím svou břitvu. Navíc pokousání od břitvy je víc zajímavé, než nepříjemné... dokonalý nástroj, dokonalý řez :)
Odpovědět

Zpět na „Střenky“