Slovenské brusné kameny Rozsutec

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Vlcek,
vítám Tě na zdejším foru, mezi přáteli Břitev a jejich dokonalého ostří.
Tvůj dotaz na kámen Rozsutec je zde na vláknu zodpovězený. Stačí si přečíst hlavně poslední příspěvek na první stránce tohoto vlákna. Vše ostatní už můžeš probrat formou SZ. :ugeek:
Přeji ti pohodové pročítání a zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od adrspach »

Kontakt na pana Krivose tu je a taktez popsana anabaze jak se kameny objednavali. Popis presne co te presne zajima na tomto kamenu, protoze vsechny obecne informace tu uz jsou popsane od kolegu. Ja osobne ho mam, ale jeste jsem ho nepouzil a ani nedolapoval. Znas to lenosny chlap a tech kamenu mam doma prilis mnoho.
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od vlcek »

Přátelé,

od Vašeho dobrého a jistě aktivního člena Vašeho fóra jsem již dostal cennou informaci s kontaktem, který po vyzkoušení Rozsutce jistě použiji a nechám si poradit, vybrat a na míru uřezat tento kámen. Jsem popravdě zvědavý jak a kam tento kámen zařadím.

Velice si Vážím Vašich znalostí a činností na Vašem fóru.

Přeji Vám šťastnou ruku a spoustu dobrého.

Děkuji Všem

Otakar Ruček
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od vlcek »

Zdravím Vás,

dne jsem si objednal dva velké bloky kamene Rozsutec 220x80x100mm na test.

Jsem popravdě zvědavý? co jsem se bavil o kameni, tak v horních partiích ložiska - vrstvy kamene, je kámen méně tvrdý a je indiferentní díky erozi a zvětrávání vrstev, tj. horní partie kamene by mohly být díky větší měkkosti spíše vhodné pro větší podíl pasty a větší schopnost relativního odběru. To je dobré pro mne, nevím co pro ostatní?

Jinak četl jsem zde na Vašem fóru o nějakém japonském prodejci kamene (jílovec prachovec?) a Vy zde píšete, že kámen od tohoto dodavatele není vhodný. Nevím nemohu posoudit, ale chci se zeptat zda někdo používá z Vás i jiné než tradiční kameny původem Amerika, Belgie? Používáte a jsou pro Vás vyhlášené i jiné lokality? Četl jsem zde zajímavé názory i na litografický vápenec z Německa? Co vím tak u nás se nějaká vrstva pro jemnější brusy těžila v určitých hlubinných partiích v OKD, ale moc jsem zatím o tom nezjistil, jinak co vím u nás žádná lokalita není pro brusný kámen?? Neslyšel jem tedy nic zatím v tomto směru. Kameny pána ze Skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm nejsou až zas tak špatné... nějaké mám a krom té břidlice, která je vhodná snad jen na truhlářská dláta je ten druhý kámen docela i zajímavý, ale je tvrdý a občas škrábne. Nakoupil jsem si také na zkoušky, ale zatím jej do broušení a leštění nijak moc nezařazuji, zatím testuji.

Co mě z kamenů vychází nejlépe, tak jsou japonské přírodní kameny a syntetika, z Guanxi produkce čínské snad je dobrý relativně synt. 1.000 grit. tu 12.000 jsem viděl poprvé u Vás zde a docela mne zaujala, je to přírodní kámen??

Děkuji za zajímavé podnětné odpovědi a názory

Vlček

EDIT Radgost: příspěvek přesunut sem:
viewtopic.php?f=10&t=902
Uživatelský avatar
irenko
mistr brusič
Příspěvky: 523
Registrován: 29 pro 2009, 21:08
Bydliště: Strečno,Slovensko

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od irenko »

srdečný pozdrav páni :)
dnes konečne mám zarovnaný veľký Rozsutec z našej spoločnej objednávky od pána Krivoša 8-)


po niekoľkých neúspešných domácich pokusoch zarovnať ho, som ho zveril kolegom z vývojovej dielne u nás v práci, kde majú hromadu všelijakých šikovných mašiniek
požiadavka jasná: opracovať na čo najlepšiu možnú rovinu
pridal som varovanie aký je tvrdý a čakal........
to čo mám teraz doma ma prekvapilo takou mierou, že mení úplne moje vnímanie tohto zaujímavého brúsneho šutríka :lol:

kameň sa mi vrátil nie s lesklým, ale jemným drsným povrchom (niečo ako na adrchspachovom DT)
skúšal som mu dať britvu a nechcelo sa mu brať ani na zelenej ani na hnedej strane, tak ma napadlo pomôcť si kašičkou z nagury a zabral, lenže výsledok bol nie ako grid okolo 6000, ale skôr niečo hodne a hodne nižšie, inak povedané vyzerá to veľmi sľubne na stavbu fazety,
polaborujem a dám vedieť ako to celé dopadlo, len to chce viac britvičiek a skúšania tohto
HARD-ROZSUTCA
,,Neexistuje správne a nesprávne oholeníe."
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Irenko,
po určitém počtu Břtev, se Ti opět vrátí původní jemnost Rozsutce - cca 6K. To jak se teď kámen chová, je přechodný stav.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od Radyx »

Strávil jsem několik hodin srovnávání, nejdříve mřížky a pak rozsutec o rozsutec. Dělal jsem zatím ty menší kameny co mám na dlátka, na tu velkou kostku jsem nenašel ani čas ani odvahu. V rovinách se mi pěkně lesknou a je vidět kde jsou na nich prohlubně, jediný výraz co mě zatím napadá je že je to sviňa tvrdá! Zkoušej sem na tom brousit pár věcí ale zatím jsem došel k závěru jak píšeš Irenko že to vůbec nebere. S kaší jsem to zatím nezkoušel, to je dobrý tip.
Závěr zatím je rozpačitý, popravdě jsem mu nepřišel na chuť nebo jsem již zmlsaný z jiných kamenů. Ale nevzdávám to. 8-)
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od adrspach »

Zkuste ho nechat poradne nasaknout vodou pred lapovanim. Me to dost pomohlo, ale furt je to drina
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od Radyx »

Mě to přišlo, že jak je tvrdý tak moc nesaje a moc jesem ho nemáčel. Dík za tip, vyzkouším to.
Uživatelský avatar
irenko
mistr brusič
Příspěvky: 523
Registrován: 29 pro 2009, 21:08
Bydliště: Strečno,Slovensko

Re: Slovenské brusné kameny Rozsutec

Příspěvek od irenko »

tak som trochu polaboroval a konštatujem, že na britvy je takýto drsný Rozsutec príliš drsný a nepoužiteľný,
junior bol nadšený, ako parádne sa na ňom brúsia nože,
britvám spôsobuje jemné ale nepriateľné vyštiepovanie fazetky :evil:
(mikroskop nabonzoval :lol: )

na porovnanie cerax 1000 také "bujačiny" nevyvádza
suma sumárum - už ho masírujem pod vodou lidl-téčkom a mám pripravené plátna na dokončenie olapovania, len musím pomaly, ešte nie som úplne fit 8-)
,,Neexistuje správne a nesprávne oholeníe."
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“