Začínáme

...kterak správně vymodelovati správné ostří pomocí kamene.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začínáme

Příspěvek od PetrS »

Čistá kůže bez pajcunku nevytváří žádné rýhy na břitu, ale naopak ještě stopy po předchozím broušení zarovnává. Pokud tedy jsi obtahoval na novém řemenu a ten způsobí takové stopy jako máš vyfoceno, tak je řemen plný drsného brusného materiálu. Tam vzniká veliké nebezpečí, že se tato drsná zrna zanesou do kůže a pro Břitvu řemen naprosto znehodnotí. Na to veliký pozor. Řemeny použité na nože nejsou použitelné na Břitvy. Pod mikroskopem je dobře vidět důvod. Podle fotek, došlo k silnému zhoršení povrchu fazety. Pokud jsi obtahoval na historickém řemenu, tak na něm mohl být sice správný pajcunk ale stačí obyčejný prach který na řemen časem nasedá a pak se zanese do pajcunku a výsledek je stejný. Odstranění případného prachu z řemene, je jedním z důvodů proč řemen před obtahováním pohladit.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
gilhad
Donátor
Příspěvky: 71
Registrován: 26 pro 2011, 00:21

Re: Začínáme

Příspěvek od gilhad »

Takže záhada vyřešena - řemen jsem nechal u zavřeného okna. O patro výš neco budujou a vrtají beton. Přítelkyně mi v nepřítomnosti vyvětrala a okno zase zavřela. Na řemeni nebylo sice nic vidět, ale prach se zjevně usadil. Takže jsem ho vzal lehce mýdlovou vodou a už se zdá být vše v pořádku - teda aspoň už nedělá rýhy, ale na první pohled se tváří, že nedělá nic. Čili ještě jemnější broušení, než bude jeho chvíle.

Jinak jsem si pohrál s vlastní kuchyňákem Santoku, který už taky potřeboval trošku přibrousit a takhle to dopadlo: krájí papír vlastní vahou :)
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Začínáme

Příspěvek od Vlcak »

Betonový prach je velká potvora. Doufej, že ti ho moc nezůstalo zalisovaného do toho řemene a nebude se objevovat.
Ten nůž vypadá, že je nabroušen opravdu luxusně. Gratuluji ;)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začínáme

Příspěvek od PetrS »

Je dobře gilhade,
že jsi našel příčinu těch škrábanců. Právě to "nic" co teď Tvůj řemen dělá pro ostrost Břitvy, Ti ukazuje kam a do jaké výše postupuje úroveň broušení Břitvy. To Santoku s papírem je černá můra řezníka. Kdyby mu ženské vzali nově nabroušený nůž na krájení papíru, tak je vlastoručně zadáví a to alespoň 3x zasebou a řval by - nůž na papír nikdy nesmííííííí :evil: (už jsem viděl jak jim vyhrožoval :lol: ) Co jsi na noži nabrousil, (a je vidět, že se Ti dařilo) to jsi zase utrhal :roll:
Nůž zkoušej na mase. A aby jsi viděl jestli bere, tak to poznáš nejlépe na blánách. Ty neodpustí nic :D
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Začínáme

Příspěvek od Zipíno »

Obdobně jako na papíru se tupí nože: kuchařské na měkkém pečivu; řeznické při krájení syrového sádla!
671 grains of diplomacy-.50 BMG
gilhad
Donátor
Příspěvky: 71
Registrován: 26 pro 2011, 00:21

Re: Začínáme

Příspěvek od gilhad »

Tak díky mikroskopu vyřešena další záhada - proč mám břitvy tupé, ať brousím jak brousím - když jsem se díval klasicky, tak všechno stršně krásné, hlaďounké a tak, prostě radost, chloupky na ruce braly, ale vlas už ne. Pak mě napadlo se podívat proti ostří (čili vyjet s mikroskopem nahoru, aby se vešly naštorc) a hned bylo jasno - ostří taky krásně hlaďounké a široké. Zjevně jsem na prvních kamenech zabral málo a pak už jen uhlazoval strany, ale vlastní břit šel kolmo dolů a tak jsem neviděl, že není ostrý. (Ted, poleno taky ne, ale tak na 1/4 šířky vlasu krásná oblá ploška. U nože by to stačilo, tady rozhodně ne.)

Takže všechno špatně, zpátky na stromy a ještě jednou s díváním nejen z boku, ale i zepředu. Však já to jednou vychytám :)
(No a až na ztracený čas a získanou zkušenost se nic špatného nestalo. Nezabral jsem kam jsem neměl, právě naopak. Ubrat další materiál se dá vždycky a to mě právě teď čeká :) ) Aspoň zase umím s tím mikroskopem lépe a vím na co se mám dívat a jak :)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začínáme

Příspěvek od PetrS »

Joooo - jooooo, mikroskop..... :lol:
Pomocník a prokletí zároveň. :cry:
Kdosi kdysi pravil - "poznání zabíjí" - můžu přidat - "vidět bolí". Tedy minimálně ruce od nekonečného hojdání Břitev aby se zlepšilo co jsem "viděl".
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Začínáme

Příspěvek od Vlcak »

Učinil jsi další krok na schodišti vedoucím k dokonalému ostří.
To schodiště je bohužel nekonečné stejně jako proces neustálého zlepšování, získávání zkušeností a zručnosti.
Ale jsi dál a výše jak mnozí ostatní, včetně mě ;)
A těšit tě může to, že když vytrváš budeš na něm brzy dost vysoko, aby jsi byl "téměř" spokojen s výsledky své práce a dosažené ostří ti bude zajišťovat spokojené oholení. A ty se budeš snažit udržet se na tom schodišti v této výši, případně učinit drobný krůček ještě výše :)
jiri.k
Příspěvky: 143
Registrován: 25 říj 2009, 09:45
Bydliště: ceska skalice
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínáme

Příspěvek od jiri.k »

PetrS píše:Joooo - jooooo, mikroskop..... :lol:
Pomocník a prokletí zároveň. :cry:
Kdosi kdysi pravil - "poznání zabíjí" - můžu přidat - "vidět bolí". Tedy minimálně ruce od nekonečného hojdání Břitev aby se zlepšilo co jsem "viděl".
8-)
Ahoj, při poslední návštěvě jsem se zapomněl zeptat: je znát na broušení a na mikroskopickém obraze čepele a ostří nějaký technologický pokrok mezi starou a novou břitvou? používají se podle tebe lepší materiály? Nebo se šetří všude?
Ženy a břitvy mají jedno společné. Tupé nestojí za nic...
Darovane břitvě na zuby nekoukej.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začínáme

Příspěvek od PetrS »

Nové technologie přináší novější materiály.
Ani bych neřekl, že by se šetřilo ale spíše se objevují výkyvy v tvrdostech a brousitelnosti.
Na nových už není tak často vidět "řídkou" ocel, ale zase užitné vlastnosti starých ocelí mi připadají lepší. Někdy mi nové oceli připadají svým zpracováním jak "mražená" ocel. Neplatí to pro všechny nové Břitvy. U Revisora, Wackera a Bökera mají ve většině případů nových Břitev "starou" ocel. Dovo má novou ocel kvalitní ale je znát novou technologii. Pákistáni a číňani to je sorta sama pro sebe. Ocel překalená a nadměrně tvrdá. Špatně se brousí a výsledek ostrosti nic moc. Mezi skutečně tvrdé jako například Puma nebo Magnetic patří hlavně naprostá většina Framebacků a taky některé Kamisori. Nejfajnovější ocelí se mohou chlubit W+B. To je zvláštní materiál který má nenapodobitelné vlastnosti. Rozumně se dá brousit a ostrost velmi fajnová.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Techniky broušení na kameni“