Obtahování na řemeni

...kterak správně ostří břitvy na řemeni sobě obtáhnouti.
Odpovědět
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Nechtělo se mně čekat 3 týdný na brousek č8, zjistil jsem ale že mají v nabídce brousky:
Č. 11. Brousek na břitvu, rozměry 160 x 31 x 18 mm, oboustraná grit cca 2000/6 – 8000
Č. 12. Brousek (původně na břitvu, ale hrubší varianta, kdyby někdo chtěl) rozměry 160 x 31 x 18 mm, oboustraná grit cca 400/1000.
Dnes mi to dorazilo :D Hned jak budu mít trochu času tak se pustím do brousení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Takže dnes jsem se pustil do brousení ;) první jsem ji vzal nasucho na grid 1000 brala neskutečně rychle, brzy jsem docílil toho že mi "zmizela" fix uplně všude, pak na 2000 zmizel malinkaté rýhy a na "mokro" na 6000. Pořád jsem brousil a zkušel až jsem si oholil dost chloupků na levé ruce ruce:-( Chlupky to holí ale vousy ne :? Mělo by to vůbec po broušení na kameni holit? Posílám foto(Bohužel mikroskop stále nemám :( sice bylo objednáno ale položka není skladem, každopádně tento týden jedu do ostravy a koupím ho v kameném obchodě).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ahoj snawe,
broušení je v podstatě věda sama o sobě. Samotné vybroušení základního tvaru ostří je jenom začátkem vlastního broušení. Není to jenom o změně jednotlivých zrnitostí, ale hlavně o přítlaku, rychlosti, směru broušení a také o nebezpečí přebroušení. To je noční můra každého broušení. Do určitého okamžiku se ostří zjemňuje a vzniká dokonalý břit. Pak stačí jeden pohyb na kameni navíc a je zle. Celé pracně dosažené ostří se "strhne" a můžeš začít brousit znovu. Uhlídat ten pravý okamžik kdy odejít z kamene je velmi pracné. Jedna z možností je, po každém krátkém broušení vyzkoušet řez vlasu mezi prsty. Nikoliv přeseknutí visícího vlasu. Pokud Břitva vlas mezi prsty přeřízne, ihned přestat dále pracovat na kameni a přejít na řemen, či řemeny s různými pajcunky. Obtahovat jen velice zlehounka a v tuto chvíli je mikroskop požehnání. Najednou uvidíš jak se "pohoří karpat" na ostří stanou rovnoměrné a pravidelné. Hlavně ty karpaty neodstraňovat. To je totiž to co ve skutečnosti holí. Ty hroty lze velmi snadno poničit i obtahováním a pak Břitva sice ještě může holit, ale nechává ostrůvky vousů a dost poškrábe pokožku. Tož tolik okolo broušení na kameni. Přeji trpělivost a pevnou ruku. Petr.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od HonzaS »

PetrS píše:...Uhlídat ten pravý okamžik kdy odejít z kamene je velmi pracné. Jedna z možností je, po každém krátkém broušení vyzkoušet řez vlasu mezi prsty. Nikoliv přeseknutí visícího vlasu. Pokud Břitva vlas mezi prsty přeřízne, ihned přestat dále pracovat na kameni a přejít na řemen, či řemeny s různými pajcunky...
Ten řez vlasu mezi prsty mě zajímá. To mám zkusit přeříznout v prostoru volně visící vlas? Já jsem rád, že ho přeseknu.

Pravda, vzhledem k délce mých vlasů používám psí chlupy :)
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Snažím se tomu pořád přijít na kloub už zkouším i chlupy na noze :D ... mezi prsty zkouším přeříznout vlas(nevím jestli je to takhle správně ale mezi prsty chytnu vlas a bez řezaní na něj tlačím až ho přetnu) brousím na kameni a řezné vlastnosti se zlepluší jakmile se mi zdá že se to zhoršuje tak přejdu na řemen, už se mi povedlo na špičce (cca 1cm) udělat ostří s kterým se bezproblémů parádně oholím ale zvětší části je břit nepoužitlný když jsem zkusil jednou(z obou stran) přetáhnout na řemenu, oběvil se z jedné strany "gród" :( A znovu jsem to musel celé přebrousit :( Že bych na břit moc tlačil :?: Na špičce je přece jenom menší tlak :idea: Snažím se ale aby břitvu řemen jenom lechtal tak nevíim
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ahoj kolegové,
tak už jste oba správně ponoření do zkoumání kterak učinit ostří ostřím. Kdo tvrdí, že to není žádný problém, buď ještě neví a nebo zastírá náročnost ledabylostí.
to Honza S:
tady je odkaz na obrázek jak vlas držet.
viewtopic.php?f=25&t=182
to snave:
a o pár obrázků níže je velmi dobrý popis pro Tebe.
a) Nejprve na kameni břit vytvaruj
b) Poté na velmi jemném kameni vytvoř čisté ostří
c) řemen - zlehounka
d) zkouška vlasu - pokud neřeže tak JENOM ŘEMEN !!!!!! jinak si ostří utrhneš.
Důležité je nějaký zvětšovák a čučet - skorofurt.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od HonzaS »

Já snad vážně budu muset vzít tu svou jedinou břitvu a vyrazit do Mikulova, abych se podíval, jak se o ni pořádně starat.
Obrázky a popisy jsou fajn, ale pohled na živo je něco jiného.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

No a o tom to je Honzo S,
hned máš důvod se zúčastnit. To právě bude ta zábava kterou tam budeme konat kromě jiného. Ono jednou vidět je za tisíc slov. Budeme se těšit.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
snawe
Příspěvky: 19
Registrován: 13 dub 2009, 17:51

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od snawe »

Tak konečně mám po dlouhé době čas se pustit zase do laborování, sehnal sem si i mikroskop tak snad to konečně půjde správně nabrousit ;) Posílám foto momentálního stavu ostří.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Obtahování na řemeni

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Snawe,
na předchozím příspěvku jsem psal - " zkouška vlasu - pokud neřeže tak JENOM ŘEMEN !!!!!! jinak si ostří utrhneš."
Zapomněl jsem připsat, že na tom řemeni smíš jenom ZLEHOUNKA a sotva pár tahů. Jinak si opět to super jemné ostří utrhneš a tentokrát přímo řemenem. V samotném výsledku je to o citu kdy skončit s broušením i obtahováním a neutrhat si ten nejlepší břit. Po každém takovém utržení břitu, začíná broušení od začátku. Hlavně netlačit vůbec na Břitvu na kameni. Zkouška projetí podél pod břitem, Ti ukáže jak snadno se břit prohne a tím poškodí při tlačení na kameni. Je to o čase a trpělivosti. Nedá se to nijak urychlit. Zato když se to povede tak je to radost převeliká.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Techniky obtahování na řemenu“