Slovensko a zákon o holení

Dotazy na vše co se holení týče.
Odpovědět
Lama
Příspěvky: 31
Registrován: 12 říj 2010, 09:29
Kontaktovat uživatele:

Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od Lama »

Zdravím všetkých britvomilov

Prednedávnom som sa bol ostrihať a ako vždy aj teraz sa aplikovalo zažité, že sme začali viesť nezáväznú diskusiu. A už ani neviem ako ale prišlo na otázku holenia britvov.

Pani kaderníčka bola vyučená, tak mi spomínala že sa kedysi na učňovke ešte učili ako správne holiť a podobne, ale jedných dychom dodala, že dnes je to už nezákonné ževraj kvôli hygiene.

Vedel by mi niekto poradiť, alebo rovno poslať link na zákonník, kde je toto uvedené?
Všimol som si, že v Čechách tento problém nie je.

Ďakujem
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od Wiking »

Velmi zajimave. Napisu muj poznatek:

Mam jednoho kamose, ktery ma 16tiletou dceru, ktera se ve Varnsdorfu uci na holicku (kadernici?). Ted je asi ve druhaku? nevim presne. A ta me pozadala, jestli bych se par dni neholil, ze pry si musi najit vousateho "modela" (hehehe, ja a model, tak snad na pivni pupek, hehehe) ktereho musi u nich v uceni oholit za pritomnosti pani mistrove, aby prospela. Proste ze to oholeni se bude znamkovat.

Nikdo z jejich muzskych vrstevniku se nenasel.. nevim jestli z duvodu toho ze maji v 16ti letech malo vousu, nebo ze si netroufli se nechat oholit necim jinym nez "Mach3", hehehe.

Nechtel jsem byt extremista a do uceni prijit s vlastni Britvou, a tak sem se posadil, a k oholeni doslo tou "Shavetou" jak se dava polovina ziletky. Pouzila pul zelene Astry.

Trosku jsem se bavil s tou mistrovou, a ta rikala ze Britvy se dnes z hygienickych duvodu nepouzivaji, ale tyhle ty Shavetky na pul ziletky ano, ze v tom neni problem.

Takze tak..
L.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Lama
Příspěvky: 31
Registrován: 12 říj 2010, 09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od Lama »

Wiking píše:Velmi zajimave. Napisu muj poznatek:
...
Takze tak..
L.
Počas tej debaty s kaderníčkou som zistil, že britvy aj u nás boli zakázané a používali sa tie vecičky na vkladané žiletky.
Ževraj teraz je to ale zakázané durchom-durch.

(osobne si myslím že je to kravina a kľudne za to budem aj lobbovať nech sa to vráti späť. Viem si predstaviť že v kúpeľných alebo veľkých mestách by sa to mohlo uchytiť.)
Uživatelský avatar
valentin75
Donátor
Příspěvky: 437
Registrován: 04 dub 2011, 13:09

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od valentin75 »

Nie som si istý,ale podľa mna ten zákon vznikol "jedna baba povedala".Mám ex kaderníčku a tá mi to tvrdila tiež,ale žiadny relevantný dôkaz nepredložila.
Isto sa nemôže používať klasická britva,tak ako sa nemôže opakovane používať injekčná ihla.Ale prelomené klasické žiletky(tiež len jednorazovo) a rôzne shavette bez problémov.Tu ide o to že nový zákazník=nová čepel,a to je pre nich nerentabilné.A podľa mna oni ani nerozlišujú shavette a britvu.Povie sa že s hygienických dôvodov sa nemôže používať britva a to pre nich znamená že sa nemôže holiť vôbec.
Palo
vormen
Příspěvky: 30
Registrován: 03 kvě 2012, 08:21

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od vormen »

jak dlouho to může být zakázané? před pár lety se mi stalo, že mi holička po ostříhání oholila vzadu krk břitvou. když jsem viděl jak bere onen nástroj, tak jsem se dost vystrašil, ale holení bylo opravdu perfektní, nic nebylo cítit a krk jsem měl vyleštěnej jak psí ..... :D
Lama
Příspěvky: 31
Registrován: 12 říj 2010, 09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od Lama »

vormen píše:jak dlouho to může být zakázané? před pár lety se mi stalo, že mi holička po ostříhání oholila vzadu krk břitvou. když jsem viděl jak bere onen nástroj, tak jsem se dost vystrašil, ale holení bylo opravdu perfektní, nic nebylo cítit a krk jsem měl vyleštěnej jak psí ..... :D
Veď vravím, že v Čechách s tým nie je problém ;) Aj v Brne či v Prahe nájdete holičské salóny, kde Vás oholia britvou (I keď neveim, či klasickou, alebo takou s výmennými žiletkami)
Práve preto by som chcel počuť od niekoho, kto sa vyzná v zákonoch, že aký zákon sa na to vzťahuje.
Ďakujem ;)
Uživatelský avatar
valentin75
Donátor
Příspěvky: 437
Registrován: 04 dub 2011, 13:09

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od valentin75 »

Dobre,nebudeme sa dohadovať.Napísal som dotaz na Regionálny úrad verejného zdravotníctva .
Uvidíme či nám odpovedia.
Palo
Lama
Příspěvky: 31
Registrován: 12 říj 2010, 09:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od Lama »

valentin75 píše:Dobre,nebudeme sa dohadovať.Napísal som dotaz na Regionálny úrad verejného zdravotníctva .
Uvidíme či nám odpovedia.
Výýýborne.
To bol nápad minimálne za zlatého bludišťáka ;)
Potom daj vedieť ako to dopadlo
Uživatelský avatar
valentin75
Donátor
Příspěvky: 437
Registrován: 04 dub 2011, 13:09

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od valentin75 »

Zdravím priatelia.
Dnes som dostal odpoveď na môj dotaz ohladne holenia britvou v kaderníctvach/holičstvách.
Bolo to až na druhý pokus,prvý regionálny úrad mi neodpovedal,tak som oslovil druhý.
Môj dotaz znel či je holenie zakázané úplne alebo je možné pri použití shavette alebo dezinfekcii
britvy.Dalej som sa pýtal či môžem citovať odpoved.
Citovanie mi nedovolili vzhľadom na to že mi odpovedali ako súkromnej osobe a vzhľadom na to
že sa to dá zistiť na webe http://www.uvzsr.sk citovanie nie je potrebné.
Bližšie o tom pojednáva § 23 č 355/2007 Z. Z
a vyhláška MZ č.554/2007 zz(§5) ako vykonávací predpis k zákonu 355/2007
Aby som to zhrnul za predpokladu použitia vždy novej čepielky v shavette pri každom zákazníkovi
alebo pri dezinfekcii a sterilizácii britvy po každom oholení je holenie britvou(shavette)
v kaderníctvach a holičstvách možné.

doplnil som číslo vyhlášky kde sa to pojednáva,pozri § 5.


Palo.
Palo
ilop
Příspěvky: 10
Registrován: 15 úno 2011, 16:11

Re: Slovensko a zákon o holení

Příspěvek od ilop »

Holenie nie je zakázané tak ako to napísal valentin75.
Jeden z problémov je ten ako tam popisuje.
Druhý problém je v tom že kaderníčky to moc nechcú robiť z finančného dôvodu.
Za čas jedného holenia ma z el. strojkom ostrihaních dvoch ludi a zarobených 5eur.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní dotazy“