Který holící strojek je nejlepší?

...lidově bagry a kotvy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Liqid
Příspěvky: 21
Registrován: 18 bře 2012, 16:27
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od Liqid »

Lord píše:Dekuji za privitani v tomto krasne foru:
uz jsem se dostal mezi partu "silencu" hodinkoveho fora a toto je ponekud jiny level, tak se mam asi na co tesit :)
Nejsi ty kolega chronomagor?

Co se holení bagrem týče, tak jsem na zoušku koupil Wilkinson classic za 80 Kč i s pěti žiletkami, což je řekl bych hodně férová cena.

Nezkoušel někdo porovnávat tenhle plasťák s zde tak populárními Merkury? Zajímalo by mě, zda když jsou cca 5x dražší, zda i lépe holí.
Carpe diem
Uživatelský avatar
Lord
Příspěvky: 16
Registrován: 03 pro 2012, 08:25
Bydliště: Klobouky u Brna

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od Lord »

presne tak kolega chronomagor :)

porovnani tech strojku jsem nezkousel,ale verim ze se ti nekdo rekne, ja vzal hned Solingena 34 a je klid, casem zkusim 37 kuvli tomu zvlastnimu ulozeni ziletky
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od Wiking »

Liqid píše:.

Nezkoušel někdo porovnávat tenhle plasťák s zde tak populárními Merkury? Zajímalo by mě, zda když jsou cca 5x dražší, zda i lépe holí.
Zkousel jsi uz jizdu v plastikovem Trabantu a pote presednul do popularniho Ferrari? :lol: :lol: :lol:
..holeni skutecnym strojkem z oceli je neco zcela jineho nez tim plastovym, ver mi.
I tim se sice da oholit, ale neni to proste ono.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
OoPs
Příspěvky: 26
Registrován: 08 pro 2012, 00:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od OoPs »

Liqid píše: Co se holení bagrem týče, tak jsem na zoušku koupil Wilkinson classic za 80 Kč i s pěti žiletkami, což je řekl bych hodně férová cena.

Nezkoušel někdo porovnávat tenhle plasťák s zde tak populárními Merkury? Zajímalo by mě, zda když jsou cca 5x dražší, zda i lépe holí.
Vydrž Liquide, během pár dnů Ti napíši své zkušenosti.
Má cesta k břitvě toziž vede přes Gilette Fusion, Wilkinson classic a Merkur 23C.
dedek
Příspěvky: 151
Registrován: 04 pro 2011, 16:36

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od dedek »

kolega valihrach ve svém příspěvku píše, že holící strojek Mergress koupit nelze. Je to prosím omyl. Tento holící strojek koupit lze u dodavatele Lee v USA. Jak tento holící strojek vznikl. Mnoho lidí si oblíbili holící strojek Merkur Progress s tím, že měli výhradu k plastovému kolečku na konci rukojeti. Navíc tento mechanismus prý nepřesně volí na stupnici ohyb žiletky. Proto jakýsi inženýr Eric Maier v USA začal nahrazovat plastové kolečko na konci rukojeti strojku Progress kolečkem z kovu, dal tomu přesnější ovládaní a lépe strojek vyvážil. Vše dělá maloseriově a tomuto předělanému holícímu strojku udělil název Mergress. Tento předělaný Progress získal nebývalou popularitu, i když jeho cena je asi o 30 dolarů vyšší než originál Merkur.
dědek
břítva, dýmka a žena se nepůjčují
dedek
Příspěvky: 151
Registrován: 04 pro 2011, 16:36

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od dedek »

dovolte, abych připojil zajímavé video pro ty, kteří jej ještě neznají. Doplňuje diskuzi o holících strojcích. Snad si někdo podle toho vybere ten správný. Přeji šťastnou ruku.
http://www.youtube.com/watch?v=GhShulgYLUA
Dědek
břítva, dýmka a žena se nepůjčují
Uživatelský avatar
dovo
Příspěvky: 18
Registrován: 17 úno 2012, 14:48
Bydliště: Slovensko

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od dovo »

Pozdravujem.
Dostal som do daru 2 holiace strojceky Soluna. Jeden uzavrety, druhy otvoreny. Chcel som zistit, ake to je holit sa klasickym strojcekom a nie elektrickym alebo britvou. A vysledok? Otvorena Soluna nie je vobec pre mna, tak agresivne oholeny som nebol ani prvykrat po britve :D Uzavreta uplny opak, bol som velice prekvapeny. Len pre kratku rukovat sa mi zle drzala. Preto premyslam o kupe Merkuru 23C alebo 39C. Alebo kupit nieco dlhe od Edwin Jagger? Dakujem za rady a pripadne tipy.
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od Slovak Boy »

Ahoj Dovo,

nepoznám síce Solunu, ale viem ťa pochopiť, že si sklamaný po prvom holeni agresívnym strojčekom. Ver mi, že keby si trénoval, bude sa ti ním holiť dobre, no načo sa trápiť. Osobne si myslím po skúsenostiach s nastavovacím Progress strojčekom, že najlepšie nastavenie je mierne agresívne. Proste nesmie byť to veľmi otvorený strojček, ale ani príliš uzavretý. Tie uzavreté potom treba tlačiť, alebo ťahať priveľmi veľa krát. Nakoniec viac podráždia ako agresívne. Alebo neoholia dôkladne. Osobne mám doma Progress, 34C, 37C, 38C, 44C a cestovnú verziu Straight cut. Okrem Progressu a 37C majú všetky ostatné rovnakú hlavu. Napriek tomu sú v každom z týchto kúskoch maličké rozdiely tvorené výrobnými toleranciami a strojčeky sa líšia svojou agresivitou, resp. v tomto prípade svojou jemnosťou. Posledne som bol sklamaný 34C, ktorá mi došla. Každý rok si jednu kúpim a potom to darujem, alebo predám lacno kamarátovi. Teraz som bol sklamaný, pretože ten strojček 34C ani neholil, aký bol uzavretý. Horný šrubovací kryt mal totiž veľmi oblú hranu a tá prečnievala nad žiletku. Aj som písal na nemecké fórum, poslal som tam porovnávaciu fotku a dali mi za pravdu. Marek Palas mi vrchný kryt promptne zamenil a povedal, že to bude sám reklamovať. Osobne si myslím, že kryt mal príliš hrubú vrstvu povrchovej úpravy. No aj spodný diel mojej novej 34C sa máličko líši od napr. 38C. Tie dve koľajničky, ktoré podopierajú žiletku majú mierne iný profil a žiletku viac ohýbajú, ako je pre mňa vhodné. Tým sa zmenšuje vzduchová medzera k spodnému hrebeňu a to je hlavný parameter ktorý určuje agresívnosť strojčeka. No to je už v rámci akceptovateľných výrobných tolerancií. Musím to akceptovať a brať svoju 34C ako svoj najjemnejší strojček a radšej viac ťahať ako tlačiť, inak sa podráždim. Prečo ti to píšem? Dobre si rozmysli, či sa rozhodneš pre 23C, čo je vlastne presne to isté ako 34C, 38C, 44C....alebo chceš niečo primerane agresívne. Môže ti totiž prísť kus, ktorý bude až príliš jemný. Keďže vidím, že si britevník a vieš čo je to držať pevnú ruku, odporúčam ti radšej tú 39C. Ja mám s touto hlavou upevnenou na 37C tie najlepšie skúsenosti. Jediné, čo ti môže vadiť je to šikmé skosenie, ktoré pôsobí tak nesymetricky. Na tejto hlave nie je ani tak zaujímavé to šikmé skosenia a torzné skrútenie žiletky, ako celý horný a dolný hrebeň. Korný hrebeň je rovný a dolný je zaoblený dodola. Pri klasickej 34C je to presne naopak. A práve toto robí z hlavy 37C agresívno jemný strojček. Strojček krásne zaberá ako agresívny, ale nezasekáva sa tak na pokožke, ako to urobí napríklad na agresívno nastavený Progress. Progress má totiž princíp 34C hlavy. A keď by si sa predsa len rozhodol pre hlavu z 34C, tak voľ radšej 38C a nie 23C. To madlo na 23C je tenšie a som si skoro istý, že je šrubovacie. 38C má tiahlo a je pekne ťažká. neviem či vieš, aký je rozdiel medzi šrubovacou verziou hlavy a s tiahlom. Šrubovacie madlo otáčaš a skrutkuješ k skrutke horného dielu hlavy, pričom spodný diel hlavy je osobitný diel. Výmena žiletky je primitívna, v rozobratom stave je to skladné, madlá môžeš zamieňať ako chceš s inými strojčekmi, dokonca si môžeš vysústružiť aj vlastné madlo. Je to len tyčka s vnútorným závitom M3, alebo M4. No sú to tri diely. Verzia s tiahlom je taká, že spodný diel hlavy je s madlom pevne spojený a vrchný diel má dlhšiu skrutku ktorá sa cez spodný diel vkladá do madla. Na spodnej časti madla je ozdobná matica, ktorá je pevne spojená s tenkou trubkou a tá sa vo vnútri madla spojí s tou hornou predĺženou skrutkou a vytvoria spolu kvázi tiahlo. Dotiahnutím dolnej ozdobnej matice pevne všetko spoja. Trubka s ozdobnou maticou je vsunutá zo spodu do madla proti vypadnutiu sú istené rozperným krúžkom. Pri silnejšom povytiahnutí rukou sa to dá celé vytiahnuť z madla, ale neodporúčam to robiť. Ťažko sa to dáva späť, no pri lepšej šikovnosti to ide zvládnuť.
Ak ti ide o to mať niečo pekné, tak najkrajšia je 44C. Je to šrubovacia dlhá verzia 34C hlavy, ale madlo je nádherné, kovové, lesklé, ťažké a sú v ňom jemné vzorky, ktoré vytvárajú akoby perleťový povrch. Najťažšia verzia a tiež veľmi pekná je 38C kovové prevedenie s tiahlom. Madlo má na povrchu jemnú skrutkovicu, čo ma mýlilo pri hmate, ale hneď na to človek zabudne. Keďže ti vyhovovala uzavretá Soluna, tak asi sa rozhodneš pre rozšírenejšiu verziu 34C. Doteraz som nemal problém a všetky čo som mal mali tú správnu jemnosť. Až na ten posledný kúsok. No Marek Palas už vie, že hrubú povrchovú vrstvu má reklamovať. Ja som včera videl Skyfall a Jamesa Bonda tam holí pekná kočka britvou. Stále viac sa pohrávam s myšlienkou pokročiť do tohoto levelu. Keď už nie kočka, aspoň tá britva...
Uživatelský avatar
dovo
Příspěvky: 18
Registrován: 17 úno 2012, 14:48
Bydliště: Slovensko

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od dovo »

Pozdravujem Slovak Boy.
Soluna je strojcek cesko-slovenskej vyroby, lahke hlinikove telo, jednoduchy, vyzera ako hrackarsky :D Mam citlivu pokozku, preto otvoreny narobil viac skody a neuvazujem nad podobnym. Ale z oboch holeni som zistil nasledovne:
1. potrebujem dlhsiu rucku. Soluna je dlha asi 75mm, musel som ju drzat iba dvomi prstami, chybal mi treti+opretie o malicek. Proste citit, ze cosi drzim v ruke podobne ako pri britve. 34C ma 82mm, rozdiel je maly, velmi by som si nepomohol. Cize prichadza do uvahy 23C, 38C a 39C.
2. Soluna ma rucku hrubu 10mm, rovnako ako 23C. Nebolo to tenke, ale ak by bola hrubsia, nevadilo by. To splnuje 38C s 39C
3. Soluna ma len 25 gramov. Ziadalo sa mi viac. Kus poctiveho zeleza v ruke nikdy nie je naskodu. To splnaju vsetky tri.

Takze musim dobre zvazit, ktory bude najlepsi. Presiel som z elektrickeho strojceka priamo na britvu, Mach3 a podobne veci som nikdy nepouzival, ani iny jednoziletkovy. Na cestovanie je vsak praktickejsi.
Pozrel som tvoj tip 44C a kvoli stihlejsiemu madlu by som ostal pri 23C/38C/39C. Laka ma 39C, ale nerad by som zistil, ze torzne ulozenie ziletky nie je pre moju pokozku. Podobne ako pri britve 6/8 - viac mi sedi 5/8, lepsie sa mi s nou naraba. Naviac bol to darcek od manzelky. Preto pojde 6/8 asi prec a 5/8 doplni strojcek zrejme od Palasa. Teda ak zistim cenu postovneho na Slovensko a sposob platby. Akosi som ho tam nenasiel.
Po zhliadnuti Skyfall asi viac ludi vyskusa britvu :D Je to z mojho pohladu zaciatocnika iny level, u mna sviatocny relax cez vikend a asi 2x vecer cez tyzden. Pustim si prijemnu hudbu v kupelni, dam nahriat maly uterak, prichystam vsetky veci, namocim stetku, vymiesam penu s vonou podla aktualnej nalady a venujem sa svojej tvari a zaroven oddychujem. Relax, na ktory som si zvykol a ktory ma casto po narocnom dni fakt bavi. Len by to chcelo kvalitnu audiosustavu priamo do kupelne :D Ak sa rozhodnes raz britvu vyskusat, zistis sam. Pan PetrS zvykne pisat, ze britva si cloveka najde sama. Mna si tiez nasla a verim, ze u teba to bude rovnake.
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Který holící strojek je nejlepší?

Příspěvek od Slovak Boy »

Zdravim Dovo,

rozumiem ti. Hľadáš konkrétne rozmery. Premeral som posuvkou priemery mojich strojčekov?

37C - 72 x 11,90mm 77g
34C 72 x 11,90mm 80g
38C-kovová s tiahlom 94 x 11,75mm 113g
44C-kovová lesklá skrutkovacia 94 x 11,50mm 91g
Progress 80 x 11,80mm 91g

Vidis, ze hrubky sa lisia len v desatinkach a je to sposobene prevedenim povrchu. Drsny ryhovany, alebo jemny.

Ako dlho ti trva jedno holenie britvou?

Juraj
Odpovědět

Zpět na „Holící strojky“