Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Dotazy na vše co se holení týče.
OoPs
Příspěvky: 26
Registrován: 08 pro 2012, 00:47
Bydliště: Hradec Králové

Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od OoPs »

Pokusím se sem zapsat poznatky, chyby a zkušenosti začátečníka.

Dnes nadešel den d.
Po teoretických přípravách na webu a tomto fóru, mimochodem všem tvůrcům děkuji za vynikající a přehledný zdroj informací a zkušeností, a po pracném shánění vybavení jsem se dnes ráno vydal na cestu, na jejímž konci je břitva a hladké tváře.

Definitivně uklízím můj Baun 8585, do koše zahazuji Gillette fusion power a na poličku v koupelnové skříňce vyrovnávám Barbus, jezevce od Balea DM, bagr Wilkinson classic, dva balíčky žiletek Gillette, jeden balíček Wilkinsnů, Pitralon a kamenec.

Dnešní den není úplně nejvhodnější pro experimentování s holením, čekají mne dvě důležitá jednání, ale nedočkavost vítězí nad zdravým rozumem :)
Zavírám se v koupelně a dávám horkou sprchu. Doufám, že tím napomůžu změkčení vousu a minimalizuju riziko pořezání. Po osprchování, beru do ruky štětku, kterou jsem před tím společně s bagrem nechal koupat v umyvadle s teplou vodou.
Zapichováním štětky do kelímku s Barbusem nabírám mýdlo (tedy konzistence barbusu spíše připomíná pastu). Poté se krouživými pohyby štětky na svém třídenním strništi snažím vyšlehat pěnu. Vcelku se daří a za chvíli vypadám jak děda Mráz.
Stále ještě pod sprchou beru do ruky Wilkinsona s žiletkou od Gillette. Jsem příjemně překvapen vcelku slušnou hmotností strojku. I když tělo je plastové, tak strojek váží příjemných 45 gramů (zhruba tolik jako stolní slánka), takže máte pocit, že v ruce opravdu držíte nástroj. Je to způsobeno tím, že v plastové rukojeti je vložen kovový váleček. Vyvážení strojku je mírně do hlavy, těžiště je asi v jedné třetině držadla.
Po zhruba minutovém působení pěny, začínám s holením. Opatrně, bez tlaku, pohybuji strojkem, který bez problémů bere strniště a klouže po tváři. Neregistruji žádné tahání ani nepříjemné pocity. Jediným problémem je zrcadlo, které se stále zamlžuje. To vpodstatě znemožňuje holení. Beru tedy do ruky příruční zrcátko, chvíli jej nahřívám pod sprchou a pokračuji v holení. Bohužel mám jenom dvě ruce, takže v tomto gardu nemohu vypínat kůži. Řeším to tedy nepínáním kůže pomocí gest a pohybů hlavy a brady. V každém případě tohle musím vyřešit. Dokud se mi nepodaří odstranit problém se zamlžováním zrcadla, tak buďto sprchování nebo holení.
Po prvním oholení znovu používám stětku, ale pěna z ní už mezitím spadla. Opakovaně ji tedy zapichuju do barbusu a snažím se vykroužit pěnu na tváři. Bez strniště to jde výrazně hůře. Už nevypadám jako děda mráz, ale bílý film na tváři mi ulpěl :)
Holím se proti směru růstu vousů, ale opět bez možnosti vypnutí kůže. Poté opláchnu strojek, štětku i sebe. Holení proběhlo bez šrámů. Lehké zarudnutí pokožky na dvou citlivých místech na krku po chvilce mizí. Sahám po Pitralonu, ale jakmile jej otevřu, okažitě zavrhuji myšlenku na jeho použití. Myslím, že ten odér nepřebije žádný z mých parfémů. Tohle tedy rozhodně není přípravek pro mě. Odkládám Pitralon a bez jakéhokoliv ošetření odcházím do práce.
S výsledkem jsem spokojen tak na 80%. Tváře hladké, v partiích na krku, při pohybu proti směru růstu vousů cítím zřetelné škrábání.
Uvidím s jakým výsledkem proběhne další holení. Osobně jsem mile překvapen. Holení tímto bagrem je velmi snadné a bezpečné. Výsledek, a to i bez použití správného postupu holení, je výrazně lepší než výsledek holení elektrickým strojkem nebo vícebřitým strojkem. Podráždění kůže i bez následného ošetření je výrazně nižší než u vícebřitých strojků s elektrickými vibracemi.
Už se těším na další holení, které doufám zvládnu lépe a s kvalitnějším výsledkem.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od Radgost »

Gratuluji, kolego, gratuluji.
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od Vlcak »

Hmm, velmi zajímavá reportáž. Jsi na začátku cesty správným směrem. Opravdu gratuluji ;)
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od Wiking »

Moc pekna reportaz..
..popisuje v podstate to, cim jsme si zde museli projit vsichni, aby jsme se mohli hrde nazyvat BRITEVNIKY :P
Jen tu vodu po holeni bych nevynechaval, ona ma svuj smysl..
V Ceske Republice se daji koupit i jine vody krome Pitralonu, (pokud Ti zrovna nesedi) ktere nevoni nijak spatne....
Mel jsi uz napr. Don?

L.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Uživatelský avatar
Liqid
Příspěvky: 21
Registrován: 18 bře 2012, 16:27
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od Liqid »

Don je celkem dědkovina :D raději sáhni po Olimon nebo kolínká od Alpy Windsor je taky dobrá.
Carpe diem
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od relka »

Jen maličko k Barbusu..pokud spadla pěna na štětce před druhým mydlením, je lepší štětku lehce vypláchnout a nabrat novou, menší dávku mýdla a vyšlehat. Pěna je kvalitnější. Po oholení doporučuji potřít vlhkou tvář kostkou kamence. Budeš překvapen třeba v létě , pokožka po zpocení nepálí. A použít víceprocentní kosmetiku si brzy oblíbíš. Vítej na foru... přeji pevnou ruku.
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Uživatelský avatar
JohnMetsn
Příspěvky: 32
Registrován: 23 črc 2012, 23:14
Bydliště: Praha 4 / Nagasaki

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od JohnMetsn »

Kdyz ctu ty navrhy...jedna se o nejlevnejsi produkty z duvodu financniho, nebo kvuli pocitu, ze chlap nema na sebe placat nic drazsiho? Nebo je zde nejaky duvod, ktery mi unika?
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od Wiking »

Lide z velkomesta to maji jednodussi.. ale kdyz je nekdo z vesnice, mozna trosku starsi osoba a navic nema zkusenosti z internetovym nakupovanim.. tak co mu zbyva??
:idea: to je muj nazor/odpoved.. :idea:
Fakt je, ze i v levnejsi relaci se daji koupit solidni produkty, jen je treba vedet jake :!:
Holici mydla/kremy zrovna nemam na mysli , ale napr. vody po holeni ceske vyroby nejsou spatne.. chemicke slozeni je kupodivu velmi dobre, az jsem neveril svym ocim, ale skutecne jsou OK (pochopitelne jen nektere) dostupnost bezproblemove i v nejmensi dedine, a nektere nevoni vylozene zle.. ale ta vune je vzdy subjektivni pocit, to je jasne.
Ja mam napr. aktualne 2 vody po holeni typicky ceske vyroby ktere staly opravdu zhruba padesatikorunu a vyhovuji mi.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
OoPs
Příspěvky: 26
Registrován: 08 pro 2012, 00:47
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od OoPs »

JohnMetsn
Odhadl jsi to přesně. Jedná se o ty nejlevnější produkty. Důvodem nejsou finance ani šetření na sobě. Mám rád příjemné a kvalitní věci a určitě se k nim dopracuju. Udělám to ale až ve chvíli, kdy budu vědět, že u holení tímto způsobem zůstanu. Postupuji od nejlevnějších a nejjednodušších věci k těm složitějším a dražším.
Další na řadě je Merkur 23C a to až do té doby, dokud mistr Petr najde čas na renovaci starého solingenu, který jsem koupil na Aukru. Až se naučím s touto břitvou a rozhodnu se u holení břitvou zůstat, pořídím si nového revizora.

Barbus jsem zakoupil, protože tu na něj nebyly špatné recenze. Je jasné, že jsou lepší a kvalitnější mýdla, ale prosincový hromadný nákup mi bohužel utekl o pár dní.
Uživatelský avatar
Liqid
Příspěvky: 21
Registrován: 18 bře 2012, 16:27
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nováčkovy patálie aneb trampoty začínajícího břitevníka

Příspěvek od Liqid »

JohnMetsn píše:Kdyz ctu ty navrhy...jedna se o nejlevnejsi produkty z duvodu financniho, nebo kvuli pocitu, ze chlap nema na sebe placat nic drazsiho? Nebo je zde nejaky duvod, ktery mi unika?
Když mi tyto základní produkty vyhovují, proč kupovat dražší? Zkoušel jsem produkty např. od Adidas, STR8, Playboy a Replay. Bohužel jsem zjistil, že cena zde není úměrná kvalitě. A bohužel toto jsou jen vody po holení, nikoli kolínské, které je orpavdu těžké sehnat v ČR, pokud nebereš přes net nebo nechce Alpu.

Ona ta Alpa sice nevoní nijak světoborně, ale protože se holím večer, tak mi to vyhovuje. Hlavní je, že ji dobře snáší moje pokožka, že "cítím" jak desinfikuje a navíc je dostupná snad v každé drogérii.
Carpe diem
Odpovědět

Zpět na „Ostatní dotazy“