Brusné pasty DOVO

...červená, zelená, černá, bílá a nejrůznější oleje...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Brusné pasty DOVO

Příspěvek od Radgost »

Žlutý tuk
Je určen výhradně k základnímu ošetřování řemene. Chrání řemen před vysycháním. Následkem vysychání se na kùži mohou objevovat praskliny, které mohou poškodit ostří břitvy.
Tuk v tubě žlutě značené slouží řemenu jako kondicionér.

Bílá (šedá) pasta

Je určena k nanášení na textilní stranu řemene.
Jedná se vlastně o křídovou pastu.

Černá pasta
Je určena k jemnému dolešťování ostří.

Červená pasta
(nejčastěji užívaná)
Tato pasta je mezi ostatními používána nejčastěji. Mezi ostatními DOVO pastami má střední brousící účinek.
Výrobce doporučuje nanášení na textilní stranu řemene, v našich končinách jsem ji ovšemi viděl používat pouze na kůži.

Zelená pasta
Tato pasta má ze všech zmiňovaných nejsilnější brusný efekt.
Výrobce doporučuje aplikaci na textilní stranu.

Upozorňuji, že se všechny pasty, krom bíle značené, dají všechny aplikovat i na kùži.

Orig. DOVO leták s popisem past naleznete v příloze ve formátu PDF pod fotografiemi.
DOVO pasty.JPG
Dovo.JPG
Dovo Strop Paste Guide.pdf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
frazer
Příspěvky: 95
Registrován: 18 kvě 2009, 11:57
Bydliště: Stochov
Kontaktovat uživatele:

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od frazer »

Ospalé rozehřáté dopoledne přeji, milý kolego :-)

Objednal jsem z netu červenou a černou pastu, a musím Vám říct, že je to naprostá krása:-) přihazuji fotografie nového obalu, past samotných a návodu uvnitř.


Starý obal je v příspěvku nad, fota:
Obrázek

Obrázek

Obrázek


a červená:
Obrázek

aaa černá:
Obrázek

Návod:
Obrázek
Břitva je krásná i zákeřná jako život - stačí nepozornost a není cesty zpět.
chalhonza
Příspěvky: 16
Registrován: 19 čer 2009, 20:08

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od chalhonza »

Včera jsem si na poště vyzvedl tyto v předchozím příspěvku zobrazené brusné pasty a měl bych kolegové dotaz. Je nutné řemen před nanesení pasty napajcovat směs šitolu, uhlí a křídy , nebo mohu rovnou samotnou pastu na řemen a flaškou leštilkou zaleštit? Vím, že se v návodu píše na řemen, ale pro jistotu se ptám :)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od PetrS »

Tyto pasty nepotřebují žádný podklad.
Lze je přímo nanášet na řemen. Jen doporučuji je nanášet v množství velice malém a hodně roztírat.
Co popadá z řemene na noviny - opět použít. Méně je více.
Při zalešťování použij tenčí falšku (pivo) protože vinná je neforemná do ruky a hlavně si hlídej nálepku.
Tu neodstraňuj, protože lepidlo pod ní je špatné - kazí řemen. Tak aspoň budeš vědět kterou stranou nemůžeš zalešťovat.
Když řemen fénem krapet zahřeješ, tak půjde pasta lépe do kůže. Lze zahřívat před i po napastování, ale pozor na zkroucení kůže.
Stačí jen slabě zahřát - ne roztavit pastu :lol:
Přeji pohodové pastování a lehoulinké obtahování.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od Vlcak »

Doplním informaci, kterou jsem již dal do jiného vlákna, ale do tohoto vlákna rozhodně patří.

Podle toho co jsem dohledal by měly být zrnitosti past DOVO následující:

žlutá pasta - na údržbu řemenu, v podstatě místo oleje, neměla by obsahovat žádná brusná zrna
bílá pasta - není na kůži, ale na plátěnou část některých řemenů, což ale není časté
černá pasta - 1 až 3 mikrony (jiný zdroj 1-2 mikrony), mělo by se jednat o grafitový prášek
červená pasta - 3 až 5 mikronů (jiný zdroj 3-4 mikrony), mělo by se jednat o oxid železa
zelená pasta - 5 až 8 mikronů (jiný zdroj 5-6 mikronů), mělo by se jednat o oxid chromu
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od Vlcak »

Podělím se s Vámi o pár zkušeností a obrázků z použití černé a červené pasty DOVO.
Nechal jsem si od PetraS zaslat ještě druhý řemen napnutý v kolíbce, protože jsem se rozhodl je používat s pastami pro obnovování ostří.
Na této fotografii jsou oba řemeny čisté, před aplikací past.
Světlý je zcela nový s čistou suchou kůží, jak Vám přijde od PetraS.
Tmavý je starší, používaný a ošetřený dříve pouze olejem Effax, který je také na obrázku.

Obrázek

Na nový světlý řemen jsem aplikoval černou pastu DOVO a na tmavý řemen jsem aplikoval červenou pastu DOVO.

Obrázek

Na test jsem použil břitvu ERN, kterou jsem si nabrousil před necelým rokem na srazu v Uherském Ostrohu a střídavě ji na holení od té doby používám.
Poslední dobou již obtažení na řemenu nepomáhalo a břitva začínala trochu tahat.
Fotografie ostří této používané břitvy z mikroskopu (zvětšení 100x, ale obrázek pro web trochu zmenšen).

Obrázek

Obdobná fotografie ostří po použití řemenu s červenou pastou DOVO.

Obrázek

Fotografie ostří po použití řemenu s černou pastou DOVO.

Obrázek

A na závěr fotografie ostří po obtažení na čistém řemenu.

Obrázek

Rozdíly myslím vidět jsou, ale když z mikroskopu vytáhnu kameru a nasadím normální okulár tak jsou rozdíly vidět okem mnohem lépe. Ta kamera není moc kvalitní a jsou problémy se zaostřením, přesvětlením od lesklého povrchu ostří, chromatickou aberací atd. Okem se to pozoruje mnohem lépe. Ale mikroskop se osvědčuje a jsem rád, že jsem si ho pořídil.

Následující holení touto břitvou bylo opět výborné a jsem zvědav jak dlouho takto obnovené ostří vydrží. Zkusím jej pak znovu obnovit na těchto řemenech a když už to nebude stačit půjde na kameny.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od PetrS »

Gratulji Vlčáku - je to nádhera.
Jediný snímek silnější tisíce slov. :ugeek:
Krásně a perfektně názorně ukázáno jaké jsou výsledky po zpracování ostří na řemenech s pastou i čistém řemenu.
Ty problémy se zaostřováním znám velic dobře a Jituš, která mi Břitvy pod mikroskopem fotí, už má též hodně zážitků s "nevyfotitelným" břitem. Je zajímavé, že dokud je ostří místy rezavé nebo matové, tak jsou snímky krásně prokreslené, mají hloubku a je na nich toho hodně vidět, ale jak se břit leskne, tak je to silný problém.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Brusné pasty DOVO

Příspěvek od Vlcak »

Díky za slova pochopení :oops:
Na černé pastě jsem možná mohl zůstat ještě déle a přidat 20 - 30 obtažení na každou stranu, ale poprvé jsem zkusil 100 obtažení jak na červené pastě, tak černé pastě a šel jsem dále. Nicméně i takto bylo následné oholení, což je můj hlavní test, výborné. Nevím, jestli bych dosáhl více. Příště zaexperimentuji. Již se blíží čas, kdy bude nutné obnovit ostří na Revisorce.

Hlavní problém snímků z mikroskopu je osvětlení. V mikroskopu integrovaná horní LEDka je nepoužitelná, protože svítí na ostří kolmo a není téměř nic vidět. Osvětlení musí být z boku z poměrně ostrého úhlu. Chci v budoucnu experimentovat s polarizovaným světlem, což by mělo dost pomoci. Ale to je do jiného vlákna.
Odpovědět

Zpět na „Brusné pasty a jiné pomůcky“