Dotaz na obtahování

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
gilhad
Donátor
Příspěvky: 71
Registrován: 26 pro 2011, 00:21

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od gilhad »

Ja mam remen v originalni krabicce, v obyvaku. Vim, jak priserne se na nem projevilo, kdyz sousedi nahore cosi vrtali do betonu a jemny prasek otevrenym oknem naletal kam nemel - smirgl hadr ... A v obyvaku je stalejsi klima a nizzsi vzdusna vlhkost.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od PetrS »

Miminko se má jak v bavlnce a je pěkně hýčkané :D
To s tím prachem je skutečné neštěstí. Stačí maličko a řemen jakoby přitahoval prach z luftu. :cry:
Pohlazení řemene dlaní před obtahováním dost často odhalí tento nepříjemný stav.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
pepa123
Příspěvky: 3
Registrován: 07 led 2013, 21:01

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od pepa123 »

Ahoj, objednal jsem si na jatagan.eu zelenou leštící pastu (http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/lestici-pasta-zelena) a bílou leštící pastu (http://www.jatagan.eu/vyrob-si-nuz/lestici-pasta-bila). Tuší někdo z vás, jaké zrnitosti mají obě pasty? Lze zelenou pastu použít na finální obtažení břitvy? Zároveň by pomohlo vědět, kdo je výrobcem těchto past (na můj mail s tímto dotazem mi z jagatanu nikdo neodpověděl). Díky moc za radu nováčkovi!
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Radgost »

Ahoj Jožko,
vítej na fóru.
Jakou zrnitost mají uvedené pasty bohužel netuším, nicméně na finální obtažení břitvy před holením se používá jen čistá kůže.
Řemeny s pasou se používají pouze když už obtahování na čisté kůži nepomáhá a ostří břitvy je potřeba trochu „vylepšit“.
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Wiking »

K tomuhle bych jeste podotknul, ze nektere pasty se pouzivaji jen na kameny, a jen nektere se pouzivaji na napajcovani remene.
Ktera kam a proc, to ale nevim!
Kazdopadne si musi clovek byt jisty, nez neco na remen napatla.. :!: :!:

--to byl jen muj maly poznatek--

Jinak ty barvy tech past znamenaji jak jsou hrube/jemne. Je to uz tady nekde popsano, co je co??
(Je to u vsech stejne, drzi se toho vsichi vyrobci, nebo je v tom chaos?)
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Chester
Příspěvky: 60
Registrován: 19 črc 2012, 19:40

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Chester »

Mám za sebou už pár obtahování, ale přece se zeptám, třeba to dělám špatně.
Jak moc je nutné řemen napnout? Vší silou asi úplně ne, ale zase aby nebyl napnutý málo. Dá se nějak poznat správné napětí? Například když do něj ťuknu, tak se rozvibruje jako struna? :D
pepa123
Příspěvky: 3
Registrován: 07 led 2013, 21:01

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od pepa123 »

Ahoj. Díky za reakce. Co se týká barvy past, není jednotný standard mezi značkami. Já si ty z jataganu objednal po doporučení nožařů a jelikož jsem dosud brousil jen nože a končil na kamenech zrnitosti 1000 JIS a jen výjimečně 3000 JIS, tak mě stačilo vědět, že zelená pasta je hrubší a bílá jemnější, každopádně obě jsou na leštění, tudíž na nůž mi tak fungovalo finální obtažení na těchto pastách bezvadně.

Teď bych rád zkusil vstoupil do světa Břitev, jednu jsem si již objednal a proto se zajímám, zda jsou tyto pasty použitelné i na břitvu - tedy nikoliv na obtažení před holením (to budu dělat na čistém řemenu), ale na "broušení" po otupení. A protože jak jsem i zde na fóru pochopil, při broušení a obtahování břitev jsou použité jemnosti kamenů o řád jemnější než na nožích, proto si ty pasty určitě nedovolím použít bez toho, aniž bych předtím zrnitosti těch past zjistil. Případně koupím na tento účel pasty jiné. :-)
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Radgost »

Ano, sám sis odpověděl. :-)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od PetrS »

to Chester
řemen napni jen tolik aby se nepronášel po přiložení Břitvy.
Dále je nutné NETLAČIT NA BŘITVU při obtahování. Přitláčej jen tolik aby se nezačal řemen pronášet.
N youtube je jeden snímek, kde pan holič má řemen málem do "U" a ještě obtahuje hezky dlouho. To je pro obtahování už spotřebovaného ostří, kdy se mu ještě nechce jít na kameny. Pokud toto uděláš u nově nabroušené Břitvy, tak máš už po prvním tahu veškerou ostrost pryč.
Doma nic takového nepoužívej. Ostří se tahem, nikoliv tlakem a na rovném řemenu.
Těch tahů též není zapotřebí mnoho. Když uděláš na nově nabroušené Břitvě 6-10 lehounkých tahů, tak máš ostrost opět obnovenou.

Tato část odpovědi je i pro pepa123

Na řemenu se obnovuje pouze ostrost, nikoliv ostří. Co se na kamenech nabrousí, to se na řemenu pouze spotřebovává. Pokud obnovení ostrostí již trvá na čisté kůži déle, tak se použije řemen s pastou. Tato pasta rychleji obnoví ostrost, ale stejně rychle spotřebuje poslední zbytky ostří a Břitva musí opět na kameny.
Pasta je tedy jen na závěrečné "meziobdobí" aby se krátce prodloužila doba než se jde na kameny.

Nově nabroušené ostří pasta spolehlivě utrhá a naprosto zkrátí životnost ostří. :ugeek:

8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Wiking »

Jemnost past DOVO



Pokud to jeste nikde neni popsano, uvadim par udaju k tem pastam DOVO.

ZELENA: Nejhrubsi - 6µ
CERVENA: Stredni - 3µ
CERNA: Jemna - do 1µ
Chromdioxidova pasta ma 0,4µ
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Odpovědět

Zpět na „Obtahování a broušení“