Identifikace břitev

Všeobecné dotazy na břitvy
Honza92
Příspěvky: 4
Registrován: 12 lis 2012, 00:57

Identifikace břitev

Příspěvek od Honza92 »

Zdravím všechny,
Jako břitevník - začátečník bych vás chtěl poprosit o pomoc s identifikací těchto kousků. Zdědil jsem po dědovi(bývalém holiči) celou sadu břitev a doplňků, z nichž nějaké určitě zažily 2. světovou a možná i tu první :) z toho se část břitev zdá opotřebovaná/nepoužitelná. Skoro všechny jsou Solingen. Jenom mi připadá zvláštní, že jsou všechny tak malé .Rád bych zjistil jak na tom jsou co se týče použitelnosti, renovovatelnosti. Pak je tam ještě obtahovací řemen a kámen, který je na omak "ultra" hladký(skoro jako sklo) a vůbec netuším jeho grit nebo způsob používání - voda, olej? Do fotek jsem ke konci přidal vlastní břitvu 5/8 pro poměr k velikosti ostatních, jako jediná má zlatý nápis.
Díky

http://valleyman465.rajce.idnes.cz/nastenka/
Naposledy upravil(a) Honza92 dne 01 kvě 2013, 00:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4425
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Identifikyce břitev

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Honzo92,

gratuluji Ti k rodinnému pokladu Břitev. Skutečně ty stařičké Břitvy byly broušeny stejným stylem a pro používání k holení druhých. Jedinou kterou buď používal pro svoji potřebu, nebo nepatří do série, byla 2 - EVERDS. K této sestavě Břitev patří jiný kámen než je vyobrazený Swaty. Někde musíš mít úzký, do žlábku probroušený kámen s docela výraznými rýhami, na kterém byly Břitvy pravidelně broušené. Naprostá většina vystavených Břitev má "holičský" styl broušení a ty úzké se používaly na "dřevorubecké" tváře plné vrásek a s velmi tvrdými vousy. Protože klientelu měl různorodou, tak měl celou škálu Břitev aby zvládl jak úřednickou, tak i fabrickou tvář.
Pro klasické holení je Tvoje madam Von Mlejnek velmi dobrá a ještě by se k ní ze sestavy hodila právě ta Everds. Ostatní se dají též používat, ale už by to nebylo ono. Jak si zvykneš na větší, tak do příliš úzke se Ti nebude chtít jít.
Zdravím, Petr.
8-)

Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Identifikyce břitev

Příspěvek od ater »

Ahoj,

ten brousek je barber hone. Je o nich celý článek v češtině tady: http://www.britva.cz/holicuvbrousek.html .
Honza92
Příspěvky: 4
Registrován: 12 lis 2012, 00:57

Re: Identifikyce břitev

Příspěvek od Honza92 »

Díky moc za perfektní odpovědi. Tvůj odhad byl výborný, mistře - mám k tomu i dost použitý kámen neznámého gritu s rýhami, řekl bych 500-1000. Ještě bych se chtěl zeptat jak bych měl ty malé, uzoučké břitvy brousit. Svoji "normální" jsem byl schopen celkem slušně naostřit na kamenech. Měl bych s těmito postupovat stejným způsobem? V jednom z příspěvků zde jsem myslím četl, že menší břitvy kámen moc ubírá :shock:
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Identifikace břitev

Příspěvek od ater »

Vyfoť nám ten použitý kámen. Ideálně na denním světle. A zkus jak voní.
Honza92
Příspěvky: 4
Registrován: 12 lis 2012, 00:57

Re: Identifikace břitev

Příspěvek od Honza92 »

Nemá v podstatě žádnou výraznější vůni, možná nějakou velmi slabou. Rozměry jsou 5x20. Foto zde: http://valleyman465.rajce.idnes.cz/kamen
Uživatelský avatar
irenko
mistr brusič
Příspěvky: 523
Registrován: 29 pro 2009, 21:08
Bydliště: Strečno,Slovensko

Re: Identifikace břitev

Příspěvek od irenko »

Honza92 píše:Nemá v podstatě žádnou výraznější vůni, možná nějakou velmi slabou. Rozměry jsou 5x20. Foto zde: http://valleyman465.rajce.idnes.cz/kamen
tento kameň je na britvy nevhodny, je velmi hrubý o 1000 nemôže byť ani reč, pravdepodobne je to carborundum
,,Neexistuje správne a nesprávne oholeníe."
Honza92
Příspěvky: 4
Registrován: 12 lis 2012, 00:57

Re: Identifikace břitev

Příspěvek od Honza92 »

Tak v tom případě netuším čím mohly být broušeny.....jiný kámen jsem u toho nenašel.
Slava
Příspěvky: 2
Registrován: 13 bře 2015, 18:46

Re: Identifikace břitev

Příspěvek od Slava »

Dobrý den přeji,

jsem tu nový a jelikož bych si to nerad hned pro začátek rozházel mezi zdejšími členy (jelikož vím, jak je na jiných fórech zakládání duplicitních "nováčkovských" příspěvků nepopulární), tak se s dovolením (Honza92 určitě promine) vetřu do tohoto vlákna. Jelikož jsem fanoušek ostří (hlavně nožů, dnes už i břitev), nemohl jsem si odpustit nepořídit si jeden kousek na zkoušku. Hlavně mě i láká trochu toho "oldschoolu" a holení břitvou mi připadá takové pěkně gentlemanské a tradiční (určitě v dobrém pochopíte, jak to myslím). Podařilo se mi proto na aukru vyhrát jednu pěknou Solingenku s rytinami. A jelikož bych se o ní rád dozvěděl něco trochu víc od zdejších znalců, chtěl bych požádat o nějaké informace, bude-li to možné. :) Stáří? Vzácnost? Cena (jestli jsem jí nějak výrazněji nepřeplatil :lol: )? Rytiny?

Jinak střenka je z nějakého hodně tenkého plastu, který se k sobě dá bez problémů zmáčknout. Čep už také není ono, protože břitva je lehce vyosená a má tendenci se zakousávat do střenky. Určitě plánuji do budoucna jejich předělání (pokud tedy nezjistím, že je to nějaká vzácnost a střenky jsou původní, to bych to v rámci zachování historie ponechal tak).

Předem děkuji za každou odpověď. ;)

Jinak jsem s dovolením vypůjčil fotky od původního majitele, tak pokud by jste to náhodou četl p. Mašku, tak se nezlobte. Nebyl čas jí nafotit a teď už je špatné světlo. :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Identifikace břitev

Příspěvek od Zipíno »

Na střenkách se zdá původní nýtování, nebo alespoň použité původní podložky. Nicméně německá výroba byla striktně nýtována na stříbriniklové nýtky. Tím, že na tento kousek jsou použity levnější, ocelové tak by období výroby mohlo být někdy v době války, kdy byla měď - jedna ze složek slitiny - strategickým materiálem.
Ještě poznámka k ošetřování - BROUSIT VÝHRADNĚ S PÁSKOU - jinak bude stopa po broušení narušovat ten krásný zdobený hřbet!
Druhá poznámka - brousit pomocí křížových, obloukových tahů, aby zůstala zachována souběžnost hřbetu a vysmátého ostří.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Odpovědět

Zpět na „Břitvy“