Břitva po dědovi

Všeobecné dotazy na břitvy
makrelino
Příspěvky: 2
Registrován: 07 srp 2013, 10:47

Břitva po dědovi

Příspěvek od makrelino »

Zdravím Vás,
můj děda vždycky vyprávěl historky ze své mládí. Jednou vzpomínal na svého dědu a ja se každou nědeli holil se svou břitvou. Řekl mi dokonce, že tu břitvu uchoval a má ji někde schovanou. Vždycky jsem se chtěl zeptat, jestli by mi ji neukázal, ale čekal jsem tak dlouho, až už bylo pozdě...
Když jsme ale procházeli jeho věci, tak jsme ji však našli. Album naleznete tady: http://imgur.com/a/FbIKN . Ptal jsem se na jiném podobném fóru, jestli by ta břitva mohla být opravdu tak stará, a podle jednoho zdroje pochází z 20. let, což by tak zhruba odpovídalo. http://www.reddit.com/r/wicked_edge/com ... _album_in/.
Rád bych se chtěl zeptat, jestli je zde nějaký potenciál, že bych se jednoho dne mohl tou břitvou oholit. Evidentně se to téměř století na ní podepsalo - potřebuje pořádně vyčistit a nabrousit. Na výše zmíněném foru jsem dostal spiše negativní odpověď, tak jsem se rozhodl, že to zkusím ještě tady.
Děkuji za odpověď :)
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od Zipíno »

Tato Břitva je opravdu hodně stará a také hodně používaná. Podepsal se na ní zřejmě křivý kámen, na kterém byla broušená - je to vidět podle obroušených plošek na bocích hřbetu a podle nerovnoměrné šířky ostří. Uprostřed délky čepele je znatelně podbroušená. Její renovace je běh na velmi dlouhou trať a náklady do ní vložené těžko vyváží výsledný efekt. Spíše bych radil ji jen vydesinfikovat, zakonzervovat a uložit jako "rodinné stříbro". Pokud se však rozhodneš pro renovaci, tak by se sní určitě oholit dalo.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od mons »

Břitva už hodně pracovala , dopřej ji zasloužený odpočinek. Někdo ji měl hodně rád.
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od Ivánek »

Babo raď. Ale dle mého názoru bych postavil nový břit a začal se břitvou po dědovi holit. Je to fantastický pocit. Zažívám ho, když se holím Válečnou Kráskou po mém dědovi.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od PetrS »

Ahoj makrelino,
vítej na zdejším foru a zároveň Ti gratuluji k rodinnému stříbru v podobě dědičné Břitvy.
Jestli jsem to správně pochopil a Tvůj děda mluvil o svém dědovi (ne otci), tak Ty by jsi měl být pátým pokolením jež by tuto Krásku používal ke svému holení. Taková Břitva to už je něco jako rodový meč.
Celkově je na této Krásce znát letité používání s úctou a respektem k tomuto nástroji a dokonce prozrazuje, že byla léta odkládaná vždy jen na ručník a nikoliv pouze na stůl či rovnou podložku. Při prvním podívání jsem si myslel, že podle stylu broušení byla používaná pro holení druhých. Broušená byla na malém kamenu ale rukou jemnou a citlivou.
Určitě by si zasloužila ji navrátit do Břitevnického života. Když si časem pořídíš jinou Břitvu která Ti bude třeba více vyhovovat velikostí či výbrusem, tak tato letitá Dáma, zůstane navždy Tvá první a hlavně - je rodinná...
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
makrelino
Příspěvky: 2
Registrován: 07 srp 2013, 10:47

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od makrelino »

Děkuji Vám všem moc za odpověď.

nejspíše se rozhodnu pro navrácení břitvy zpět do života.
Pocit holit se Břitvou po svém prapradědovi zvítězil. Kvalita nejspíše nebude nejlepší a možná to bude nákladné, ale přece. Jak řekl PetrS, bude první, a to je hlavní.

Ještě opravdu klobouk dolů před Vašimi pozorovacími schopnostmi. :)
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od Zipíno »

Pozor! Tu kvalitu nesmíte, pane kolego, vůbec podceňovat!
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Oliver
Příspěvky: 9
Registrován: 14 led 2014, 17:44

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od Oliver »

Priatelia,
tak -a mám za sebou prvé -kompletné holenie
(po 45 rokoch mokrého holenia so žiletkou)
britva -asi 100 ročná -po starom otcovi -Solingen Biedermeier H.Eicker 4/8
novo nabrúsil Silvester Košík
obťahovací remeň -krásny od -PetraS
barbus klasik
5 minút naparenie horúcim uterákom
štetka hjm
holenie po srsti i proti
samozrejme -nie je to dokonale dohladka
ale bez krvi
...no proste zážitok.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od PetrS »

GRATULUJI.
A jsi náš...
Od teď už to bude jenom lepší a fajnovější a taky relaxační.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Břitva po dědovi

Příspěvek od relka »

:D Na ono "poprvé" se nezapomíná. Gratuluji a přeji i nadále pevnou ruku
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Odpovědět

Zpět na „Břitvy“