Laciné strojky, Weishi vs Feather

...lidově bagry a kotvy.
Odpovědět
ggrand
Příspěvky: 125
Registrován: 05 úno 2013, 01:17

Laciné strojky, Weishi vs Feather

Příspěvek od ggrand »

Pro doplnění sbírky jsem potřeboval nějaký jednodílný strojek. Ideální pro mé chutě by byl Gillette Super Adjustable ( ten s černou dlouhou ručkou ) v super stavu, ale cena za dražbu,dopravu a daň by se vyšplhala na můj vkus až příliš vysoko.
Proto jsem se podíval jiným směrem a to k nynější produkci. Asi pro přehršel modelů mi nebyla sympatická značka Parker a taky pro pověst dost agresivních strojků, takže tu jsem vyřadil. Začal jsem se zajímat i kvůli ceně o čínský výrobek značky Weishi. Je mnoho takových strojků nejen se značkou Weishi. Vybral jsem si celokovový 9306 ze slitiny mědi(výrobce sice na stránkách uvádí copper, ale myslím si, že jde o slitinu než o čistý kov). Strojek přišel v plastové cestovní krabičce se sadou žiletek ani nevím jaké kvality, protože jsem používal svoje žiletky. Co mě překvapilo, tak povrchová úprava neměla chybu. Zejména, pokud přihlédnu ke kvalitě strojků Merkur. Zkrátka za ty peníze naprostá paráda. Jednodílné strojky jsou všechny samy o sobě chrastítka, dokud se nedotáhnout. Jelikož existuje i celohliníková verze toho strojku, zajímalo mě, jak bude tahle lepší těžká. No není to pírko, ale pár gramů navíc by snesl. Hlava se ovládá pomocí spodní části rukojeti. Na řadu přišlo holení. Weishi má pověst málo agresivních strojků a to můžu potvrdit. Holí v poměrně malém rozpětí úhlů a to ještě ne nijak extra důkladně. Aby se člověk dobře oholil, musí perfektně zvládat techniku holení. To může být i plus pro začátečníky, že se bez obav o pořezání naučí dobře holit. Všiml jsem si, že jedna strany žiletky je rovná a druhá uprostřed prohnutá, protože jedny dvířka byly prohnuté. Pokusil jsem se tedy silou dvířka narovnat. Nešlo to. Musel jsem je vymontovat a o hranu stolu ohnout do roviny. Píšu tu ale o zlomek milimetru, rozhodně nešlo o nic závažného. Nakonec jsem jej prodal, protože mi přišel vůči mým jiným strojkům laciný.
Ale po nějakém čase mě dále v hlavě tlačila myšlenka na jednodílný strojek. Feather je světě holení pojem a tíhnu spíše k delším rukojetím a vůbec, chtěl jsem vidět, jaké umí udělat strojky v cenové hladině lepších Weishi. Dnes není velice z čeho vybírat u Featheru, takže mám doma Feather Popular. Strojek z kombinace plastu a asi oceli. Strojek se prodává v cestovní krabičce se 2 žiletkami Feather. Krabička působí méně bytelným dojmem než Weishi. Strojek sám o sobě má rukojeť i spodní část hlavy z černého plastu. Provedení a dokončení plastů je výborné, žádné otřepy či deformace. Jelikož většina kovový dílů je soustředěna v horní části strojku, tak i těžiště strojku je v těchto místech. To je rozdíl oproti Weishi, který má těžiště spíše v rukojeti. Ani jedno není dobře či špatně, jde o zvyk. Zklamala mě povrchová úprava kovových dílů. Nemají takový lesk a celkově působí hůř než Weishi. Čínské výrobky jsou často podceňovány a Weishi je dalším příkladem, protože zpracování Weishi bych čekal u strojku Feather, který má vespod vyraženo Made in Japan a ne naopak. Po zkušenostech s prohnutýma dvířkama Weishi jsem zkontroloval rovnost žiletky a ejhle, stejný problém i u Featheru! Tak jsem zkusil dvířka narovnat ve strojku a přišlo další překvapení. Ono to šlo ve strojku srovnat. Prostě blato! Dvířka Weishi jsem musel znásilňovat o hranu stolu a Feather dvířka srovnám mezi prsty :o Další překvapení, tentokrát příjemné mne čekalo, když jsem si prohlížel uložení žiletky. U většiny strojků je potřeba si pohlídat, aby vložená žiletka nebyla zekřivo. U Featheru má spodní část hlavy na koncích žiletky výstupky, které žiletku automaticky srovnají. Toto řešení přesně naplňuje pointu jednodílných strojků-jednoduchost obsluhy. Rozevřu dvířka, vložím žiletku, zavřu, o nic se nestarám a jen holím. No a jak Popular holí? Holí jemně, ale o poznání lépe než Weishi. Také dovolí větší nepřesnost v úhlu vůči pokožce.
Bohužel, jako už to tak bývá, tak i jednodílné strojky mají nevýhody. Mezi ně patří hlavně čištění. Mají různé zákoutíčka, rohy, ohyby, no hrůza pro někoho, kdo má rád svůj strojek čisťounký bez usazenin mýdla.
Závěr bych vyvodil asi takovýto : Zpracováním a jistě i životností vede Weishi, který je materiálově naprosto jinde. Jenže neholí tak dobře a to je problém, o to tu vlastně nejvíc jde. Takže mi z toho porovnání nevychází žádný jistý vítěž, protože pokud mi jde jen o kvalitu oholení, tak u mě vede v kategorii levných strojků 3 dílný čínský strojek Ri Mei ( hlava je agresivnější kopie Gillette Tech) za poloviční cenu obou výše porovnávaných.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Vousáč
Příspěvky: 800
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Re: Laciné strojky, Weishi vs Feather

Příspěvek od Vousáč »

Teda jo. Tak tomu říkám vyčerpávající úvaha. ;)

Postřehy velice přesné.
Sám používám Astru 901, což je jednodílný strojek tzv. typu motýlek.
Tam je ale usazení žiletky vychytáno a člověk nemusí mít strach, že by seděla špatně.
Co se čištění motýlkových strojku obecně týče, nejsou to strojky pro padavky. :lol:
Tím myslím, že mít na něm všechno pintlich vyčištěno je pro někoho, kdo chce mít všude lesk jako blesk, docela nadlidský výkon.
Těch zákoutí a rohů je tam požehnaně a ze spodu se ani moc nedívám... :mrgreen:
V noci slyším i vousy růst
david_ul
Příspěvky: 917
Registrován: 27 bře 2013, 12:51

Re: Laciné strojky, Weishi vs Feather

Příspěvek od david_ul »

Zdravím Tě Vousáči,

osobně používám holící strojek Timor 1321. Což je skoro kopie Gillette :). Stejný strojek je i Weishi. A já na to jdu po česku :) Mám k němu zubní kartáček s měkkým chlupem. Pro čištění používám čistý jar. Tím to ošmrdlám a pořádně opláchnu v horké kohoutkově vodě. Nic víc nic míň. Opláchnu v čisté vodě a je to. Je mi jasné, že ten bordel v holícím strojku musí ven. Je tam zbytek mýdla, vousů a mapy od vody. Mě stačí takto čistit strojek jednou týdně pořádně a jinak po každém holení jej propláchnu v proudu teplé vody. Takhle čistím i hrnek na mýdlo na holení. Nakonec pro lidi co nemají v koupelně jar tak stačí tekuté mýdlo na ruce neředit a opláchnout jak strojek tak hrnek a je to.

Mějte se tu fajnově.

David
David a jeho žiletky
Vousáč
Příspěvky: 800
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Re: Laciné strojky, Weishi vs Feather

Příspěvek od Vousáč »

Dobrý návod.
Vyzkouším.
V noci slyším i vousy růst
Odpovědět

Zpět na „Holící strojky“