Dotaz na obtahování

Všeobecné dotazy na řemeny, brusné kameny a...
kono
Příspěvky: 68
Registrován: 04 dub 2012, 10:49

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od kono »

...páni gentlemani,co používáte to nejjemnější ostří na světě,mám dotaz...já nevím,jsem teprve začátečník,ale proč by musel být řemen co nejvíc napnutý?...mě pořád vyhovuje můj starý řemen z transmise a nedokážu si představit,že by starej holič,co měl řemen pověšený na futru od oficíny,měl nějaký zvláštní napínání...prostě vzal do jedné ruky Břitvu a druhou napjal řemen a už obtahoval...kdyby to napnutí mělo být použito např. při obnovení ostrosti(nepíšu ostří,asi víte proč) na pastě,tak to chápu,ale při běžném obtažení?...stejně se nemůže na Břitvu tlačit...děkuji...
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od relka »

Prověšený řemen bude srážet ostrí po radiusu...Břitva nebude ležet na ploše ale bude se dotýkat řemene jen hranou břitu....
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
kono
Příspěvky: 68
Registrován: 04 dub 2012, 10:49

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od kono »

...díky za odpověď...ale ti staří barbíři si s s tím asi hlavu nedělali...teda aspoň podle toho,co se pamatuju já...teda,když jsem byl poslán s dědou k holiči,tak nás zmáknul za pár chvilek oba...já měl hlavu jako ruskej mužik a děda byl napatlanej kamencem...ale zase používal (ten holič) březovou vodu na vlasy a ta krásně voněla...
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od relka »

ono to může být tak i tak..starej profík měl v zásobě řadu Břitev a mohl si dovolit "spotřebovat" nabroušení rychleji, protože to byl kšeft,měl kam sahnout pro ostrou a na nové přebroušení si v pohodě vydělal..nebo měl grif a neznalý ani nepostřehl to pevné napnutí řemene a práci rukou..
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Uživatelský avatar
irenko
mistr brusič
Příspěvky: 523
Registrován: 29 pro 2009, 21:08
Bydliště: Strečno,Slovensko

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od irenko »

mala poznámka:
po brúsení som na poslednom zraze obťahoval britvu na svojom závesnom remeni, ja som bol presvedčený, že ho napínam a aj výsledok tomu zodpovedal, ale kolega Mushroom, ktorý ma pri tom pozoroval, sa pýtal, prečo mám pri obťahovaní ,,prevesený" remeň :lol: .......

každopádne ja doporučujem poriadne závesný remeň napnúť
,,Neexistuje správne a nesprávne oholeníe."
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Ivánek »

Nejen průvěs, ale i přítlak. Chce to přítlak oněch pověstných motýlích křídel a s tahy šetřit. Svůj řemen před obtahováním řádně vyšponuji šroubem. Posléze na straně s pastou 10x tam a zpátky, na straně bez pasty tak 12x. Přiměřenou rychlostí. Tahy jdou k ostří cca pod 35° (pilka).
Uživatelský avatar
Wiking
Příspěvky: 1548
Registrován: 13 úno 2011, 17:24
Bydliště: Česko-saské Švýcarsko

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Wiking »

Nevim zda to uz bylo nekde receno, tak se proste slusne zeptam.
Ze pred oholenim kazdy z nas na remeni obtahne britvu, je 100% logicke.
Ja se holim na 3x, po srsti, z boku a proti.
Je zde nekdo, kdo obtahuje Britvu i mezi tema jednotlivyma trema oholenima?
Nebo spis jen obtahnete Britvu, a oholite se na 3x a konec?

Co je normalni ci mene obvykle?
Diky za odpoved. Proste me to zajima..
L.
"Byt zarostly je zvireci. Oholeni je znakem vyssi civilizace." Orig.: "Alles Behaartsein ist tierisch. Die Rasur ist das Abzeichen höherer Zivilisation."Arthur Schopenhauer, nemecky filosof, (* 22.2.1788 - † 21.9. 1860)
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od PetrS »

Před každým z Tvých tří holení Wikingu,
je zapotřebí zlehka obtáhnout Břitvu.
Jedno holení znamená, Jedno namydlení a poté sundání pěny Břitvou i s vousy.
Holíš-li se 1x po, pak 1x proti a nakonec jedenkrát pro doholení, tak jsou to celkem tři samostatná holení a znamená to, tři samostatná obtahování.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od mons »

A co varianta tří břitev na jedno oholení.
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Dotaz na obtahování

Příspěvek od Vlcak »

Také to jde, ale máš pak víc práce s údržbou - vysušení, naolejování.
Ale inspiroval jsi mě. Až dorazí můj třetí kousek od pana Austa, tak si to nějaké nedělní dopoledne vyzkouším.
Pomazlit se s hned třemi kráskami najednou bude fajn :P
V týdnu jsem rád když se k břitvě dostanu. Dnes ráno, před odchodem na vlak to bude zřejmě jen rychlovka s Merkurem a japonskou Feather.

Jinak já druhé obtahování většinou nedělám. Záleží na pocitu při holení. Občas na něj ale dojde.
Odpovědět

Zpět na „Obtahování a broušení“