Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Všeobecné dotazy na břitvy
Odpovědět
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od PetrS »

Ahoj BJBailey,
vítej na zdejším foru mezi přáteli ostří nejjemnějších.
Šavetka, neboli držátko ve tvaru Břitvy na žiletky je dobré pro holiče aby doholoval ostříhané vlasy. Též se dá šavetkou oholit, ale není to pravé ořechové. Jak říká klasik - dá se použít, ale nenadchne.
Gold Dollar je pro začátek celkem dobrá volba a po dobrém nabroušení je i holení s ní dobré. Časem si pořídíš Krásku podle svých představ, ale to už budeš mít natrénováno na GD.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Yaron
Příspěvky: 492
Registrován: 03 kvě 2013, 14:57
Bydliště: Praha - východ

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Yaron »

Ahoj a dobrý den vážení gentlemani,

dovolte mi prosím stručně se představit a hlavně poděkovat PetroviS za jeho rady a za perfektní nabroušení mé první břitvy.
Není to dlouho, narazil jsem na toto fórum a doslova se zamiloval do té doby nenáviděného holení. Začínal jsem s jednorázovými strojky, holil se jakýmsi dvoubřitým Gilettem, el. holícím strojkem Philips a jinými moderními holítky. Holení byla vždy nepříjemná činnost, následovalo pálení a zarůstání vousů, zrudnutí kůže pod krkem a jiné útrapy. Poslední tři roky jsem udržoval pomocí zastřihávače strniště ( žil jsem v tom, že mám citlivou pleť ) a k holení jsem se nechtěl vracet. Po pročítání tohoto fóra a hltání informací týkající se mokrého holení břitvou jsem koupil svou první ... Krásku, Dámu 5/8 Dovo Carpe Diem. Dle varování od zkušenějších kolegů a zejména PetraS, břitva přišla samozřejmě "no - ready to shave", takže po předchozí emailové komunikaci s Mistrem Petrem putovala obratem do českolipského Sanatoria odkud přišla zpět spolu s nádherným obtahovacím řemenem perfektně nabroušená. Mezitím jsem objednal štětku, prozatím Tweezerman, holící mýdlo Proraso, kamenec Osma bloc atd. První holení byl sice zážitek, ale bohužel jsem tentokrát nedbal rady zkušených břitevníků oholit pouze tváře, já jsem se rozhodl oholit celou tvář :). Šlo to vcelku dobře, ale bohužel při doholování jsem se několikrát pořezal. Kamenec byl po ruce, takže se to obešlo bez ztrát krve, ale těch pár jizev mám na tváři dodnes a to jsou to již cca tři měsíce. Trochu krve a menších jizev bylo ještě podruhé a myslím i po třetí, ale od té doby si to už jen užívám. Nádhera, skutečný gentlemanský zážitek. Krásný rituál šlehání pěny, obtahování břitvy na řemenu aj. Dokonale hladká tvář, po citlivé pleti ani stopa, žádná zarudnutí, zarůstání fousů. Jsem opravdu nadšen a nyní se holím opravdu rád, užívám si tu svou půl až třičtvrtěhodinku :). Nechal jsem se zlákat kolegou Wikingem a ostatními břitevníky pro společný nákup břitvy od pana Ralfa Austa. Chci mít dvě Krásky, v případě, že by jedna musela na nabroušení, nedovedu si totiž představit, že bych se měl holit čímkoliv jiným.

Tedy, ještě jednou vřelé díky PetroviS za jeho rady a velmi ochotný, gentlemanský přístup a za perfektní nabroušení mé Krásky.

Petře, dovol dotaz, bohužel, při jednom holení, jsem ostřím břitvy cinknul o baterii na umyvadle a způsobil malý zoubek na jinak dokonalém ostří. Na tváři moc cítit není, ale škrábe mi řemen. Až mi přijde nová Dáma od pana Austa, mohu svou Dovo Carpe Diem poslat k tobě? Moc děkuji.
Living on the edge.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od PetrS »

Gratuluji k úspěšnému zvládnutí holení Břitvou a též k vychutnávání relaxačních zážitků při tomto rituálu. Cinknuté ostří znamená ohnutý břit a ten Ti velice brzy zničí obtahovák. Budeš se muset na nějaký čas rozloučit se svou kráskou než na ni dojde řada abych jí onen zub mohl napravit.
Zdravím Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Libor
Příspěvky: 130
Registrován: 28 srp 2013, 13:02
Bydliště: Netolice

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Libor »

Ahoj břitevníci,
hlásí se vám nový člen fóra. Rád bych se začal holit břitvou, jež mi v hlavě leží dobrý třičtvrtěrok. Definitivní rozhodnutí padlo po návštěvě holičství Tomáše Kožíška na Smíchově. Někdy v průběhu podzimu chci prolézt vetešnictví u nás v Budějcích a pro začátek si pořídit nějakou starou zachovalejší ocelovou krásku, případně jednu z levnějších solingenek. Zatím už nějaký čas prohlížím fórum a sbírám poznatky o všem možném, i o nákupu staré břitvy, takže rád uvítám další rady, jak nenaletět vetešníkům, ale dobře nakoupit. Každopádně bych určitě využil služeb mistra Petra Smékala, pokud mistr nemá práce nad dvě hlavy. Nějaký pěkný řemen a pravděpodobně i jezevčici.

Díky a přeji hezký den :)
Začneš-li se holit břitvou, jako bys překročil Rubikon. Není cesty zpět...
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Vlcak »

Ahoj Libore,
tak ti přeji šťastnou ruku při výběru a neboj, ta správná břitva si tě najde.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Libore,
vítám Tě mezi Břitevníky. Začal jsi velice dobře, ochutnáním jaké to je být oholen Břitvou.
Aby jsi měl alepoň trochu jistoty, že Tvoje první Kráska bude co do kvality alespoň v dobré úrovni, tak by bylo vhodné zakoupit některou z nových levěnjších Solingenek. Na té se můžeš naučit vše kolem holení a poté když Tě osloví další Kráska, tak už budeš vědět co od ní očekávat a též jak má vypadat.
Práce skutečně nad dvě hlavy, ale řemeny se už dokončují a ještě jedna Madam Jezevčice tam čeká na svého gentlemana a tak stačí napsat na můj email.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Libor
Příspěvky: 130
Registrován: 28 srp 2013, 13:02
Bydliště: Netolice

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Libor »

Ahoj, máte někdo z vás zkušenosti s břitvami firmy Hans Baier? Díky :-)
Začneš-li se holit břitvou, jako bys překročil Rubikon. Není cesty zpět...
vector
Příspěvky: 8
Registrován: 14 říj 2012, 22:16

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od vector »

Dobrý den,
většina dotazů v tomto vlákně se týká starších či levnějších břitev. Přemýšlím o koupi nové břitvy, jsem sice nováček, ale věřím, že mi přiroste rychle k srdci, proto bych do ní chtěl investovat klidně i pět tisíc. Rád bych se proto zeptal jakou doporučujete kvalitní značku a případně jakou koupit velikost. Většina zahraničních fór radí 5/8.

Přemýšlím o nákupu v tomto obchodě, mám s nima skvělé zkušenosti: http://www.executive-shaving.co.uk/shav ... razors.php , ale nejsem si jist co zvolit, proto vás prosím o návrhy.
Díky!
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od PetrS »

Ahoj vectore,
vítám Tě na zdejším foru. Pokud jsi se rozhodl pro vyšší investici do své První Břitvy, tak mezi osvědčenou kvalitu patří nabídka limitované edice thiers issard. Samozřejmě jsou i ostatní značky s velice kvalitními výrobky.
Velikost 5/8" je pro spokojené holení. Mnohým vyhovuje a zároveň je dostatek spokojených uživatelů, kteří preferují větší velikost, tedy 6 - 8/8" Velikost čepele je především otázkou pocitů spojených s holením. Větší čepel je těžší a tak má větší setrvačnost při holení. Kdo holí dlouhými tahy, tak tuto vlastnost ocení. Menší velikost 5/8" se zase lépe ovládá a tak pro kratší tahy je výhodnější.
Teprve až si vyzkoušíš co Ti vyhovuje, tak budeš moct učinit rozhodnutí ohledně velikosti Břitvy.
Zdravím, Petr.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Ivánek »

Ahoj vectore,
zvaž velice svoji touhu investovat do Břitvy 5000 Kč. To není nic pro začátečníka. Jednak nevíš, zda Tě Břitva zaujme na trvalo, jednak s jednou Břitvou nevystačíš. Asi by bylo dobré jít cestou nějaké levnější břitvy buďto z eBaye nebo ze starožitností. Přidáš-li fotku nebo odkaz, zaručeně se najde někdo, kdo Ti rád poradí. Budeš mít další vydání: štětka, mýdlo, řemen, voda po holení, kamenec a co já vím ještě. Počítej minimálně se 4-mi Břitvami. Dvě budeš používat (musíš je nechat po holení odpočnout), 2 budou čekat na nabroušení. A ostatek, také budeš mít více mýdel atd.
Co se týče šířky čepele, PetrS má pravdu. A věz, že budeš muset taky vyzkoušet různé šířky :P
Věřím ale, že Tě bacil Břitvomil nakazí nevyléčitelnou chrobou. Pak teprve budeš moci vybírat to pravé ořechové. Pokud bys chtěl opravdu krásnou Břitvu, najdeš jich na eBayi hafo. A jsou to Břitvy s příběhem, obvykle minimálně stoletým. Tomu také odpovídá materiál, který je již řádně vyzrálý. Úmyslně nejmenuji Aukro, nabídka je tam slabá. Z dnešní nabídky Aukra, je tam 21 Břitev, doporučil bych Ti http://aukro.cz/2x-stara-nepouzita-brit ... 20144.html za 1370 Kč. Za tuto cenu by jsi měl 2 nepoužité Břitvy Mikov, 2 obtahovací kolíbky a arkansaský kámen. Bohužel aukce za 40 minut končí.
Ostatní Břitvy tam buďto nestojí za nic nebo jsou předražené.
Odpovědět

Zpět na „Břitvy“