Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Všeobecné dotazy na břitvy
Odpovědět
vector
Příspěvky: 8
Registrován: 14 říj 2012, 22:16

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od vector »

Děkuji za rychlé odpovědi. Já se již nějaký čas holím starým repasovaným gilette strojkem na žiletky ze třicátých let, ale myslím, že je čas postoupit o level výše. Mýdla, kamenec, štětku ad. již doma mám.

Asi máte pravdu, 5000 je moc, nyní uvažuji nad něčím podobným: http://www.revisor-solingen.de/html/5-8_9.html
Podstatná je pro mne však i vizuální stránka, střenka ad., ale pro koho ne, že? :) samozřejmě bych i nějaký starožitný kousek, ale narazit na něco v dobrém stavu je těžké. Ještě mě napadlo, jestli PetrS ve své ostřící a restaurátorské činnosti nemá nějaké poklady připravené na prodej :)

Nicméně, jestli jsem to pochopil správně, po koupi břitvy ji budu stejně muset poslat jednomu ze zdejších odborníku na nabroušení? Nebo stačí řemen a zvládnu první uvedení do provozu doma sám?
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od PetrS »

Brousím, renovuji, ale nenakupuji ani neprodávám Břitvy a tak v tomto směru Ti nemám jak pomoct.
Řemen obnovuje ostrost nabroušené Břitvy, ale nedá se na něm nabrousit. Nabrousit se musí na kamenech kde se vytvoří ostří a ostrost. Poté se před každým holením ostrost obnovuje a zároveň se tak spotřebovává ostří. Po určitém čase už řemen nechce ostrost obnovovat a tak lze použít řemen s obtahovací pastou. Ta sice dokáže ostrost obnovit, ale zároveň spotřebuje poslední zbytky ostří a Břitva pak musí jít opět na kameny.
Tož tak nějak je to s tím "broušením" na řemenu.

Břitva z Tvého odkazu je dobrá volba.
8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Libor
Příspěvky: 130
Registrován: 28 srp 2013, 13:02
Bydliště: Netolice

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Libor »

Ahoj břitevníci,
pořád nějak uvažuji nad tím, jakou břitvu si pořídit do začátků. Prolézal jsem weby a nejdřív jsem si vybral DOVO Carpe Diem, ale pak jsem našel jinou (odkaz níže), nechci plast, ale dřevo, nakonec se mi ten eben líbí víc, jak červené dřevo. Máte s touto břitvou nějakou zkušenost? Prosím o krátké zhodnocení,
http://www.strihacistrojky.cz/e-shop/ho ... 4-580.html
(výhoda je, že si ji po objednání můžu u nás vyzvednout)
Díky
Začneš-li se holit břitvou, jako bys překročil Rubikon. Není cesty zpět...
Uživatelský avatar
Ivánek
Příspěvky: 268
Registrován: 08 bře 2012, 19:45

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Ivánek »

Břitvu se neodvažuji hodnotit, ale u Ing. Milana Palase jsem již 2x nakoupil a jsem s ním spokojen co do komunikace i do obdrženého zboží. Koupil jsem u něho elektrický strojek Wahl se zastřihováním chlupů v nose a nůžky DOVO Silouhetten. A pokud budu v budoucnu něco potřebovat, opět se obrátím na něho. Neberte to jako reklamu, ale jako zkušenost.
Uživatelský avatar
Vlcak
Donátor
Příspěvky: 533
Registrován: 21 pro 2011, 08:19
Bydliště: Olomouc

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Vlcak »

Břitva je klasika - DOVO, uhlíkovka 5/8, dvojitý stabilizátor, oblá hlava, střenky eben. Doporučuji nechat zkontrolovat případně nabrousit zkušeným břitevníkem a bude sloužit minimálně 100 let :P
U Palase jsem také nakupoval a vše v pohodě.
Libor
Příspěvky: 130
Registrován: 28 srp 2013, 13:02
Bydliště: Netolice

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Libor »

Díky,
ono se asi u solingenek nedá seknout, max narazit na vadný kus, jak jsem se, myslím, někde na fóru dočetl.
Jo Břitvička (asi Bětka, nebo vymyslím ještě nějaké jiné jméno :-D) určitě půjde pod mikroskop, aspoň informativně, abych věděl, jak vypadá její ostří. Ještě ji asi zkusím dát na tvář, jestli nebude tahat a pak by pravděpodobně stejnak jela do sanatoria, protože vím, že nemůžu počítat s perfektní ostrostí.
Jinak s klasikou počítám do začátků, mám rád jednoduchý čistý styl. Asi mě nemine podobná vášeň a časem jí přibude kamarádka, asi s širší čepelí, nebo nějaký historický kousek, časem si mě taky najde.
Začneš-li se holit břitvou, jako bys překročil Rubikon. Není cesty zpět...
Gurney Haleck
Příspěvky: 2
Registrován: 23 zář 2013, 12:24

Re: Začátečnické otázky a pomoc při výběru břitev

Příspěvek od Gurney Haleck »

Ahoj vážení účastníci fóra.
Jsem zde nový účastník a dovoluji si Vás touto cestou pozdravit a požádat o přijetí do skupiny. Již nějaký čas sleduji veřejnou část fóra na kterou je vidět bez přihlášení. Velice mne Vaše zkušenosti a poznatky zaujaly ačkoliv již nejsem žádný zajíc a holím se již hodnou řádku let. Nejprve jsem začal klasickým žiletkovým strojkem Astra (motýlek), který doposud vlastním. Následně jsem přešel k dvoubřitým škrabátkům od různých výrobců. Před cca 10 lety jsem si zakoupil elektrický stojek, kterým jsem se holil denně až do nedávna. Jak už to tak v životě bývá, kruh se u mne uzavřel a opět se holím žiletkovým strojkem, tentokrát strojkem od firmy Edwin Jagger, model DE 89. Je to fajn, ale nějak se stalo, že mne zlákala břitva. Sice jsem po ní, jakožto po nástroji určenému k holení, pošilhával praktick celý život, ale nějak jsem nenacházel odvahu břitvu zakoupit a jít "do toho".
Až nyní, když jsem si začal číst Vaše vzájemné zkušenosti, které byly a jsou pro mne velmi podnětné a inspirující, jsem se odhodlal k činu a zakoupil sobě starší břitvu Heljestrand Sweden Lux a starší pádlo s řemenem na obtahování. Nyní jsem v úvahách, zda dokoupit další vybavení a pokusit se brousit, nebo se obrátit na odborníka, abych něco nepo...
Vidím, že jsem napsal román. Je tedy čas zkončit. Zdravím všechny břitevníky a těším se na další zkušenosti, o které se zde na fóru v budoucnu podělíte.
Want
Příspěvky: 24
Registrován: 02 dub 2014, 13:43

Břitva z druhé ruky

Příspěvek od Want »

Základem kvalitního holení je kvalitní nástroj. Využijte toho, že stále ještě lze ve vetešnictvích, bazarech a starožitnictvích nalézt dostatek kvalitních nástrojů za cenu lidovou.

Pokud se chcete především holit, není nutné kupovat rovnou novou břitvu o jejíž kvalitě vám není nic známo, když jsou k sehnání kvalitní nástroje v ceně od dvou do pěti set - záleží na tom do jaké míry si je prodejce vědom co vlastně nabízí.
  • Především volte nástroj podle typu svého vousu. Čím tvrdší vous, tím větší klín musí břitva mít.
  • Široké nástroje s tenkým ostřím jsou dobré na větší, hladké plochy. Pro tváře zbrázděné hlubokými vráskami se mi osvědčila břitva užší.
  • Nikdy nekupujte břitvu, která má zubaté, nebo zvlněné ostří!
  • Nekupujte břitvu, která je hodně zbroušená - je to známka toho, že materiál čepele není moc kvalitní. Taková břitva pravděpodobně nedrží ostří a bylo ji nutné často brousit na kamenech. Kvalitní břitvu stačí pouze obtahovat na řemeni.
  • Mírně rezavá břitva je akceptovatelná pouze tehdy, má-li bezvadné ostří
  • Střenky chrání ostří. Není důležité jak jsou zdobené, ale jak plní svůj účel. Jsou-li špatné pouze střenky, tak do koupě jděte pouze v případě že jste schopni vyrobit si střenky nové.
  • U nás většinou narazíte na břitvy ze Solingenu, ale břitvy domácí provenience také nejsou špatné.
  • Nikdy nekupujte pseudobřitvu - pouhý držáček na klasickou žiletku!
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Břitva z druhé ruky

Příspěvek od ater »

Want píše:
  • Nekupujte břitvu, která je hodně zbroušená - je to známka toho, že materiál čepele není moc kvalitní. Taková břitva pravděpodobně nedrží ostří a bylo ji nutné často brousit na kamenech. Kvalitní břitvu stačí pouze obtahovat na řemeni.
Podle mě jen obtahovat nestačí, občas břitva musí jít na kameny a to řádově za několik měsíců normálního používání. Zbroušené jsou břitvy často po holičích, břitvy které měly zuby a někdo je odbrousil ...
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Břitva z druhé ruky

Příspěvek od Radgost »

Want píše:Základem kvalitního holení je kvalitní nástroj. Využijte toho, že stále ještě lze ve vetešnictvích, bazarech a starožitnictvích nalézt dostatek kvalitních nástrojů za cenu lidovou.

Pokud se chcete především holit, není nutné kupovat rovnou novou břitvu o jejíž kvalitě vám není nic známo, když jsou k sehnání kvalitní nástroje v ceně od dvou do pěti set - záleží na tom do jaké míry si je prodejce vědom co vlastně nabízí.
  • Především volte nástroj podle typu svého vousu. Čím tvrdší vous, tím větší klín musí břitva mít.
    Neplatí univerzálně.
  • Široké nástroje s tenkým ostřím jsou dobré na větší, hladké plochy. Pro tváře zbrázděné hlubokými vráskami se mi osvědčila břitva užší.
    Ano, na tváře zbrázděné hlubokými vráskami je jistě vhodnější užší břitva, nicméně nelze tvrdit, že široké břitvy jsou určeny na hladké, větší plochy.
  • Nikdy nekupujte břitvu, která má zubaté, nebo zvlněné ostří!
    Z jakých důvodů? Čepel s malým zubem lze ubráním materiálu opět zprovoznit. I Zvlněné ostří lze nabrousit.
  • Nekupujte břitvu, která je hodně zbroušená - je to známka toho, že materiál čepele není moc kvalitní. Taková břitva pravděpodobně nedrží ostří a bylo ji nutné často brousit na kamenech. Kvalitní břitvu stačí pouze obtahovat na řemeni.
    To, že je břitva hodně zborušená vůbec neznamená, že je z nekvalitního materiálu, dále, břitva čas od času pořebuje nabrosit na kamenech. Tvrzení, že kvalitní břitvu stačí obrahovat na řemeni je nesmyslné.
  • Mírně rezavá břitva je akceptovatelná pouze tehdy, má-li bezvadné ostří
    Proč?
  • Střenky chrání ostří. Není důležité jak jsou zdobené, ale jak plní svůj účel. Jsou-li špatné pouze střenky, tak do koupě jděte pouze v případě že jste schopni vyrobit si střenky nové.
    Proč? Střenky si můžeme nechat vyrobit.
  • U nás většinou narazíte na břitvy ze Solingenu, ale břitvy domácí provenience také nejsou špatné.
  • Nikdy nekupujte pseudobřitvu - pouhý držáček na klasickou žiletku!
    Proč?


Vůbec je příspěvek plný zavádejících "pravd", která mohou začátečníka dosti zmýlit.
Wante, zdrž se prosím příspěvků k věcem, kterým nerozumíš.
Odpovědět

Zpět na „Břitvy“