Agresivní / neagresívní strojek

...lidově bagry a kotvy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od Slovak Boy »

Mám viac strojčekov ktoré by mali mať rovnaké hlavy, hlavne od Merkuru, ale nemajú. Jeden je agresívnejší, napr. 38C druhý taký jemný, až sa s ním nedá oholiť napr. 34C. Počul som tu viac názorov na agresívne alebo neagresívne holenie. Ja by som sa veľmi rád oholil max. dvoma ťahmi a jemne. Počul som tu názor, že všetkým sa dá oholiť, len niektorými strojčekmi treba viac namydlení. Potom, ako som veľmi spokojný podľa mňa so stredne agresívnym Edwinom Jaggrom a nespokojný s jemnulinkým 34C, tak pokukujem po Mühle R41 a Mühle R89. No keď čítam tie postrehy, obávam sa, aby nebol R41 hrozne agresívny a R89 taký jemný, ako 34C. Veľmi dobre sa mi holí 37 C. Stará bakelitka je na mňa už ale príliš. Obávam sa, aby R41 nebola podobná.

Rád by som tu otvoril diskusiu o agresivite, resp. jemnosti, ako komu čo vyhovuje, ako sa s tým vysporiadal, ako sa holí, aby sa nepodráždil a súčasne sa neholil na 4 krát. Nechcem tu rozoberať prestaviteľné strojčeky. Len porovnanie medzi hlavami, resp. strojčekmi. Aj medzi jemnými fúzami a silnými. Ja mám skôr silnejšie fúzy.

Ak máte skúsenosti, píšte prosím.
tritrek
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011, 09:33
Bydliště: Slovensko

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od tritrek »

Ja sa holím britvou, asi 9x z 10 prípadov, ale pred tým som používal "bagre". Niektoré som si nechal, ktoré sa mi páčia a vyhovujú. Môj štýl holenia sa je zhodná pri britve ako aj pri strojčeku, a to WTG - ATG. Nech mi hovorí kto čo chce, takto sa nevyhádžem, nezarastajú mi chlpy, proste pohoda, havaj. Taktiež si myslím, že namydliť sa buď dá, alebo sa nedá. Nemyslím si, že by sa dalo viac, či menej namydliť - má sa tak akurát. Občas sa môže stať, pri nekvalitnej pene, že sa ti vysuší a musíš sa ku koncu znova namydliť. Ale späť k bagrom.

Merkur 34C aka HD - podľa mňa zlatý stred
Merkur 38C aka barberpole - nemal som to rád, asi kvôli dlhej a ťažkej rúčke
EJ DE89 - bezproblémové ale dokonalé holenie
Muhle R41 (nová hlava) - vraj agresívnejší, ako slanty, ja ho mám rád, asi najviac z DE
Gillette Tech (UK a USA) - veľmi jemnulinké, šetrné, ale dokonalé holenie
Gillette SuperSpeed 40s (ako aj UK braček Parat) - zlatý stred, skôr šetrný
Gillette SuperSpeed RedTip, BlueTip a TV Special - zlatý stred, niektoré trošku agresívnejšie, ale stále na míle od R41
Gillette Slim Twist - podľa mňa identická hlava so SS
Gillette SuperAdjustable a Adjustable a Black Beauty a FatBoy - podľa mňa identická hlava so SS s možnosťou nastavenia agresivity, 1-2 ako Tech 7 je už skoro R41
ggrand
Příspěvky: 125
Registrován: 05 úno 2013, 01:17

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od ggrand »

Abych pravdu řekl, tak dle mého názoru rozdíl v tom, jak holí 34C a 38C má taky Merkurovská kvalita a hlavně hmotnost rukojeti. Sice tyhle dva strojky nemám a nikdy neměl, ale měl jsem 37C a teď mám 39C a hlavy jsou stejné, přesto požitek z holení úplně jinde, v mém případě ve prospěch 39C.
Super adjustable na 9 není ani skoro jako R41. Skoro jako R41 je možná Futur na maximu a přesto je to neporovnatelné, kvůli naprosto odlišné konstrukci strojku. tudíž je i jiná poloha a tvar žiletky vůči tváři.
Když se oholím do hladka s R41(2013), tak další holení mě čeká až o den později oproti oholení do hladka jiným strojkem. Bohužel holení s R41 není pro mě tak příjemný zážitek jako s R89. Víc to tahá, člověk musí být víc ve střehu.
Přemýšlet nad R89 a mít doma EJ, je zbytečnost.
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od Slovak Boy »

Ďakujem Tritrek, hoci niektorý pojmy neovládam (WTG-ATG, slanty) vidieť, že máš skúsenosti.
Mydlením som mal na mysli dodatočné ťahy. Môj problém je, že sa málo agresívnymi strojčekmi neviem oholiť, no ty si ku každému typu dal poznámku dokonalé holenie.
Aj k agresívnemu, aj k jemnému. Z toho mi vyplýva, že ty sa vieš oholiť všetkým. A ja asi niečo robím nesprávne. Napríklad Willkinson Classic, alebo Gillette Buterfly kovový, čo som dostal od strýka z Ameriky ešte pred 20 rokmi, s tými sa nedokážem oholiť, lebo je veľmi jemný. Potom to driem a som podráždený hrozne.

Môj prehľad je takýto:
Merkur 34C prvý bol jemný, ale vedel som sa ním oholiť - daroval som ho kamarátovi
Merkur 34C druhý má oblé hrany na hornom diely a má malú vzduchovú medzeru, veľmi jemný, neberie mi poriadne fúzy na kritických miestach
Merkur 38C agresívnejší ako obe 34C, čo som mal, musím byť opatrný
Merkur 37C agresívny, ale nezadrháva, spodný hrebeň strojčeka nezavadzia ako pri hlavách typu R89, krásne vedie pevné ostrie žiletky, s ním sa asi najlepšie vždy oholím, trošku treba dávať pozor na prítlak.
Merkur Progress 500 – nastaviteľný, vynikajúci, vycentrovaný, kvalitne spracovaný aj horný diel. Trošku mi vadí nevyváženie, celá hmota je v hlave.
EJ DE89 – pre mňa je toto zlatý stred. Najlepšia hlava tohoto typu. Oholenie pohodlné a dokonalé.
Bakelitový strojček za 2 Eurá - veľmi agresívny, hoci sa ním dá veľmi dobre oholiť. Zadrháva keďže ide pod tupým uhlom. Nepáči sa mi trojuholníkový profil vrchného dielu.
Willkinson Classic – príliš jemný, len veľmi ťažko sa ním dobre oholím a keď aj, tak som potom veľmi bolestivo podráždený. Veľmi malá vzduchová medzera pod ostrím.
Gillette Butterfly – príliš jemný, len veľmi ťažko sa ním dobre oholím a keď aj, tak som potom veľmi bolestivo podráždený. Veľmi malá vzduchová medzera pod ostrím.
Astra plastová butterfly s kovovými krídelkami - príliš jemný, len veľmi ťažko sa ním dobre oholím a keď aj, tak som potom veľmi bolestivo podráždený. Veľmi malá vzduchová medzera pod ostrím.

Poslednú dobu sa mi darí už lepšie oholiť 34C, hoci je jemný. Nesnažím sa zobrať všetko hneď na prvý krát. Radšej natriem ešte raz mydlom a znovu zľahka prejdem.
Možno tam je pes zakopaný. Ak máš Tritrek skúsenosť poraď. Hoci aj s britvou po ktorej poškuľujem. Odrádza ma však ten sersan, čo k tomu potrebujem. Nevmestí sa mi to do kúpeľne.

Ešte jedna vec. Holím sa každé ráno. Musím, sedím v kancli. Je britva vhodná na každodenné holenie? Niekedy mám zle ošetrenú a suchú alebo dokonca prehnanou prípravou veľmi rozmočenú kožu. Vtedy sa podráždim.
Ak je ale vo vnútri koža mastná a pružná, ostrie sa po nej ľahšie kĺže. Možno aj tam je druhý pes zakopaný, že nie vždy som spokojný a neviem sa oholiť všetkým, ako ty.

Vďaka za rady.
tritrek
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011, 09:33
Bydliště: Slovensko

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od tritrek »

Fúha, no tak pekne po rade :)

WTG-XTG-ATG = with the grain, across the grain, against the grain, anglická terminológia pre ťahy v smere rastu chĺpkov, krížom a proti. Toto poradie sa odporúča na tro kolečka, teda namydlíš sa, WTG, namydlíš sa XTG a namyldlíš sa a nakoniec ATG. ATG sa neodporúča, kým sa ti pleť nezvykne na holenie so žiletkou. Absurdne, mne príde holenie sa britvou 100x šetrnejšie a menej dráždivé, ale to som možno len ja :)

Slant - špeciálny typ DE strojčekov (apropo, DE samozrejme za Double Edge, nie za Nemecko :D), kde je hlava kvázi prekrútená a žiletka v nej tiež. Napr. Merkur 37C Slant Bar DE Safety Razor, kukni si.
EDIT Wiking: Ja zde musim podotknout, ze temto bagrum se take velmi casto rika torzni (nebo torsion) bagry, atd. Takze slant = torzni!

Veľmi dúležité je podľa mňa voľba žiletky do strojčeka, na pleť a podľa skúseností. Feather, či červená Gillette sa neodporúča začiatočníkom, lebo sú setsakramentsky ostré. Naopak, ušetria ti čas, peniaze a kopec zarastených chlpov a malých rán keď si na ne zvykneš. Väčšina ľudí sa bojí R41iek, a ak používajú, tak s nejakou tupšou žieltkou, ja jedine s Feather. Neviem prečo, možno som to bral ako výzvu a naučil som sa tak, ale teraz, ak nejdem na obchodné jednanie (čomoc nechodím) či do divadla (tiež) tak R41+Feather mi stačí jedno kolo.

34C je strojček, s ktorým sa dá oholiť aj o 3ej ráno s 3 promile alkoholu v krvy, neexistuje, že sa porežeš :lol: :lol:

Ad príprava, kým mäkšie sú chlpy, tým lepšie ich britva či žiletka reže = tým menej rezných rán a iritácií = spokojnosť. Ak sa ti zdá, že sa ti žiletka zadrháva o pleť, tak je pes zakopaný buď v tvojej pene, alebo hej :D Môže sa stať, že pena je príliš mokrá a rýchlo padne a stratí lubrikačnú schopnosť, alebo tamdáš zas primálo vody a je to skôr kaša, než pena, a zase to je zle. Skús sa s tým pohrať.
ggrand
Příspěvky: 125
Registrován: 05 úno 2013, 01:17

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od ggrand »

Taky můžu jen doporučit ostré žiletky jako Feather, Gillette 7´oclock, Perma sharp... Nemusí být ani třeba problém ve tvoření pěny jako v mýdle samotném. Po barbusu mi prostě strojek nejede, skáče a ať dělám co dělám, není to ono. Třeba takové Arko klouže parádně a to i po opakovaném tahu, kdy už v místě pěna není. To je jen takový příklad.
tritrek
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011, 09:33
Bydliště: Slovensko

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od tritrek »

ggrand píše:Taky můžu jen doporučit ostré žiletky jako Feather, Gillette 7´oclock, Perma sharp... Nemusí být ani třeba problém ve tvoření pěny jako v mýdle samotném. Po barbusu mi prostě strojek nejede, skáče a ať dělám co dělám, není to ono. Třeba takové Arko klouže parádně a to i po opakovaném tahu, kdy už v místě pěna není. To je jen takový příklad.
Podľa mňa je zase Barbus (ale len mydlo! krémy nie) úplne super... až na tú "vôňu"... Ale čo britevník, to mydlo :roll: 8-)
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od Slovak Boy »

Vďaka Tritrek za rozsiahlu odpoveď. Súhlasím s tebou, že agresívnych strojčekov sa netreba báť a že 34C sa neporežem ani opitý. No ja sa ním podráždim. Proste jemné strojčeky u mňa nefungujú. Barbus v kelímku je slušný krém si myslím, hoci netvrdím, že nie sú lepšie. Aj správnu vlhkosť peny viem namiešať. Prípravu robím akurát, aby boli fúzy mäkké, ale koža nerozmočená.

Agresívny 37C je super, ale hnevá ma, že 34C sa neviem oholiť tak ako treba. A to ani nehovorím o Butterfly, alebo Wilkinson classic. Niečo robím nesprávne. Alebo sú tie strojčeky ozaj slabé. Možno som netrpezlivý a chcem byť oholený na dve namydlenia, alebo idem skoro proti srsti. Chcem sa ešte spýtať, či sa vieš oholiť dokonale aj veľmi jemným strojčekom a aký je u teba rozdiel v postupe pri holení alebo ťahoch veľmi jemným a veľmi agresívnym strojčekom.

Môj 34C má príliš zapustené ostrie v medzere a mám podozrenie, že je to nepodarok. Ale možno je to len veľmi jemné prevedenie.
ggrand
Příspěvky: 125
Registrován: 05 úno 2013, 01:17

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od ggrand »

Chtít být po 2 namydlení dobře oholen a nemít podráždění je dle mého utopie. Tohle dělám maximálně tak s R41, jinak 3 kola+občas dodělávka v určitých partiích.
Jestli ti přijde 34c jemnější než Edwin, tak je problém v Merkuru. Všude, kde se podíváš ti majitelé řeknou, že 34c je agresivnější než Muehle/Edwin.
A jaké mýdlo teda používáš?
tritrek
Příspěvky: 46
Registrován: 12 zář 2011, 09:33
Bydliště: Slovensko

Re: Agresivní / neagresívní strojek

Příspěvek od tritrek »

Slovak Boy píše:Vďaka Tritrek za rozsiahlu odpoveď. Súhlasím s tebou, že agresívnych strojčekov sa netreba báť a že 34C sa neporežem ani opitý. No ja sa ním podráždim. Proste jemné strojčeky u mňa nefungujú. Barbus v kelímku je slušný krém si myslím, hoci netvrdím, že nie sú lepšie. Aj správnu vlhkosť peny viem namiešať. Prípravu robím akurát, aby boli fúzy mäkké, ale koža nerozmočená.

Agresívny 37C je super, ale hnevá ma, že 34C sa neviem oholiť tak ako treba. A to ani nehovorím o Butterfly, alebo Wilkinson classic. Niečo robím nesprávne. Alebo sú tie strojčeky ozaj slabé. Možno som netrpezlivý a chcem byť oholený na dve namydlenia, alebo idem skoro proti srsti. Chcem sa ešte spýtať, či sa vieš oholiť dokonale aj veľmi jemným strojčekom a aký je u teba rozdiel v postupe pri holení alebo ťahoch veľmi jemným a veľmi agresívnym strojčekom.

Môj 34C má príliš zapustené ostrie v medzere a mám podozrenie, že je to nepodarok. Ale možno je to len veľmi jemné prevedenie.
Možno by si mal skúsiť pre-shave oleje? Ja nemám husté chlpy na tvári, takže to je plus pre mňa, viem, že u ľudí s hustým ochlpením to môže byť problém a vo veľa prípadoch pomohol prechod na holenie britvou!

Rozdiel v ťahoch mám jediný: s agresívnymi si dávam pozor, ako ťahám, na krivky a na uhol. Pri jemných sa môžem aj rozprávať s niekým pri holení :P

A čo sa týka tvojho Merkura, je možné, že je nepodarok, dosť sa sťažuje na kontrolu kvality a vôbec na kvalitu vyhotovenia u Merkura. U nás, na Slovensku je priam nemožné sa stretnúť s iných nadšencom klasického holenia, takže možnosť "skočím za kamošom a porovnáme si strojčeky" neplatí...Možno by si mohol odfotiť hlavu z predu a z boku s žiletkou a niekto to môže porovnať so svojim podľa fotky. Nie je to ideálne, ale stále lepšie, než nič.
Odpovědět

Zpět na „Holící strojky“