Japonske prirodni kameny

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vlcek »

Omlouvám se neumí moc s těma fotkama :-(
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vlcek »

Detail nagura. Kámen pije vodu řekl bych středně není zcela měkký, ale pro mne má jednoznačně dobrou brusnou a čistou stopu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od mons »

Je zajímavé, že kameny jsou připevněny k dřevěné podložce. Proč asi, jaký to má význam ? :?:
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vlcek »

Jde o podfrézovaný plát z modřínového dřeva. Udržuji kameny na rovné podložce, dále se jich tolik při přítlaku dřevěnou tyčí fumaegi silně nedotýkám. Už se my i stalo, že jsem kámen odlomil protože jsem na něj hodně tlačil. Část kamenů mám z boční strany oblakovanou lakem urushi, kvůli vyšší čistotě a pevnosti z bočních stěn. Lak urushi používám i na prstové kameny.

Rád odpovím na Vaše otázky, ale jsem jen špatný amatér

Vlcek
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vlcek »

Dnes jsem zase lakoval lakem urushi a svědí mě ruka jako svině :lol: z čeho asi.

Mějte krásný večer
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od mons »

Mám zalakováno průhledným lakem na nehty, stačí to taky.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od ater »

@vlcek: Ta nagura je opravdu Mikawa Koma nagura, hezký velký kámen, ten je už dnes drahý a v budoucnu bude ještě víc.

A to uchigumori vypadá, že je z dolu Ohira (vrstva Tenjyou suita), má hezký range vzor (ty červené tečky) a taky má jen jednu ke-suji (netoxická čára na kameni). Hezký kamen, asi produkce před 2. světovou. :-)

Určitě nejsi amatér když máš takový kameny.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od ater »

@mons: Dřeva jsou na zpevnění kamenů, u některých o tom přemýšlím, ale zatím jen přemýšlím o materiálu podložky, nechci aby se s vlhkostí menil její tvar.
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vlcek »

Podložky jsou vážně problém, nedovolil bych si v tomto směru dát jakoukoli radu. Správně vertikálně postavená léta dřeva jsou dobrá, určitě jsem ale musel podfrézovat podložky podélnýma drážkama. Osobně jsem sáhnul po modřínu.

Co se týče lepidla, určitě ne dispergované tuším že polymeri (a to ani typ D4) lepidlo ani Chemoprén. Vyzkoušel jsem stavební pěnu a jsem spokojený, přijde mi osobně jako naprosto ideální v mnoha směrech.

Kámen Ohira má vlasový kesuji, tj. není v jednom místě čistý, zajímavé je ovšem to, že neškrábě tato partie a již jí dál neodrývám. Je to kámen více měkký, odběr oceli vyšší, kámen, ale zase razantně neubývá. Nemám srovnání pro tento kámen. Jedině poslední kameny z lomu pana Namikawa, který koupil myslím loni 2013, má obdobné vlastnosti. Obdobné vlastnosti z mého pohledu laika, jinak si myslím, že se to nedá s ničím srovnat. Je nesmírně vyvážený, pro Vás by to na finál, ale nebylo. Toshiru co produkuje tento kámen, to je vyloženě posvícení. Toshiru má hodně světlou barvu, zvlášť když vyschne.

Kupoval jsem teď z nových dvou lomů tři kameny uchigumori, ale dva z toho ne pro mne. Jeden kámen se mi velice líbil, byl světlejší, hodně červeného point dekoru, mám pouze Koppa tohoto typu a je bezvadná. Jde o Uchigumori-do a zítra ho jemně přeleštím, namočím, vyfotím a pošlu. Napíši také do Japonska o který kámen jmenovitě jde. Má brášku asi jinou vrstvu,k terá je docela bílá, jako by to byla ta světlá Nakayama, která dělá tu silně hustou toshiru. Z toho kamenu a jeho tmavší verze mám fakt radost, protože v dalších letech budou v prodeji.

Z lidmi jako Vy přátelé bych se rád někdy setkal osobně byl by to pro mne studijní svátek.

Vlcek
vlcek
Příspěvky: 35
Registrován: 15 říj 2011, 16:38

Re: Japonske prirodni kameny

Příspěvek od vlcek »

Zasílám slíbenou Hazuja kámen, je to poměrně kvalita.

Objednal jsem si teď jako tento prstový kámen velmi levně ne Koppa, ale celý kámen, jak dojde vyfotím a poreferuji Vám o něm (mám ze zdroje jich víc, ale tento bude asi velice čistý). Je to z novější produkce jednoho lomu. Opravdu zajímavá produkce, zatím kvalita. Některé kameny jsou z dlouhodobě odkryté vrstvy, možná horní. Plocha některých kamenů je na povrchu mírně erodovaná.

Vlcek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“