Poradna

Dotazy na vše co se holení týče.
Odpovědět
chalhonza
Příspěvky: 16
Registrován: 19 čer 2009, 20:08

Re: Poradna

Příspěvek od chalhonza »

Dobrý večer,
při prohlížení aukra mi padla do oka tato břitva:
http://www.aukro.cz/item679743109_prodam_britvu.html
Moc se mi líbí a rád bych znal Váš názor, zda koupit či ne.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Poradna

Příspěvek od PetrS »

Ahoj chalhonzo,
Břitvu od Linharta mám, i když ne s originál střenkami, a můžu potvrdit, že materiál Břitvy je velice kvalitní. Dobře se brousí, dlouho drží ostří a jsem s ní velice spokojený. Břitva na Aukru je nejen v originál střenkách, ale ani nýtování není předělávané. Je to 4/8 s polodutým výbrusem. Bude chtít trochu vyčistit a naleštit, ale je to poctivý dříč. Za tu cenu je to víc než dobrá koupě. Až si ji nabrousíš, tak uvidíš jak budeš spokojený. Jediné co není poznat, jsou střenky z druhé strany. Tak snad nebudou prasklé. Jinak broušená byla s trochu větším přítlakem (spěchal) a tak má malinko více zbroušené okraje. To však není žádný velký problém - srovnáš a doostříš. Klínek vypadá taky v pořádku, jen si budeš muset malinko utáhnout nýtek v čepeli, je trochu volnější. Přihoď co nejdříve aby byla Tvoje. Zdravím Petr.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
chalhonza
Příspěvky: 16
Registrován: 19 čer 2009, 20:08

Re: Poradna

Příspěvek od chalhonza »

Díky, pokusím se ji získat ;)
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Poradna

Příspěvek od Mephisto »

Nechci se hádat :D , spíš spekuluji, ale při broušení větším přítlakem se váce zbrousí prostředek než kraje. Kraje se obrousí, pokud ostří nedosedá kolmo k brousku .... což se stane i při spěchu, ale spíš je to špatnou zručností. U nožů to třeba není až takový problém, ale u přímého ostří břitvy je to znát.
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Poradna

Příspěvek od PetrS »

Udělej Mephisto malý pokus.
Vezmi brousek, polož na něj napříč pravítko a zatlač na okraje pravítka. Pak uvidíš jak při vedení obouruč se dotýkají jen okraje brousku. To pak na ostří jsou ty dva obloučky vybroušené na břitu. Je jasné, že na Břitvě není ten oblouk až tak velký, ale přeci je tam znát. Pružnost ostří si můžeš vyzkoušet taky jednoduše. Kvalita výbrusu se kontroluje přejetím břitu naplocho přes nehet. Když si nastavíš břit tak aby jsi viděl jeho lesk, tak tím protažením krásně uvidíš jak se celý břit prohýbá. Pokud je výbrus 1/4 dutý nebo dokonce klínový, tak je to prohnutí velmi slabé, ale při plnodutém je to nádhera sledovat jak při tažení po nehtu ta "vlna" jede po čepeli. Předpokládám, že brusič měl rovný brousek a vedl Břitvu obouruč. Nože se chovají většinou přesně naopak. Čím větší přítlak, tím více je vybrušovaný střed.
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Poradna

Příspěvek od Mephisto »

Tak to je fakt, to mě nenapadlo. Já brousím obouruč, ale trochu jinak. Dvěma prsty přidržuji hlavně za hřbet a břitvu jakoby tlačím pře sebou. Čímž je tlak přímo na ostří minimální. Navíc místo přítlaku měním různým rozevřením prstů.
Navíc při větším broušení střídám broušení šikmé ... čili klasicky dopředu a do strany. A proušení přímé, kdy si udělám na břitu čárky a jedu s co nejmenším překrytím. Tím se i urychlí postup broušení.
Tímto se snažím obejít možnost stálého přítlaku na jedno místo a zároveň se vyhnout nedostatkům jednoručního broušení ....

Mám tu teď břitvu, které má též více vybroušené kraje a říkal jsem si, že je to z jednoručního broušení, kdy se stává, že člověk neuhlídá vyvážený přilehnutí a přítlak břitu. Ale jak to tak píšeš, tak je možné, že je to i následkem obouručního broušené na širším brousku (na tenčím by to šlo až do centimtrů po obou stranách).

Každopádně díky za dobrý postřeh. ;)
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Poradna

Příspěvek od PetrS »

Jednoruční broušení je nejvíce používané na diamantových kotoučích na ležato při továrním broušení velkého množství stejných a nových kusů, ale naše broušení je více lidské a tam právě to obouruč vedení umožňuje pracovat s ostřím již různě změněným a mnohdy naprosto nepravidelným. Tam by diamant udělal velmi záhy krátký konec s posledními zbytky původního ostří. Proto je to naše broušení ponejvíce o citu a intuici kde a kolik přitlačit, a kterým směrem vést tahy. Sám už to prožíváš. 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
chalhonza
Příspěvky: 16
Registrován: 19 čer 2009, 20:08

Re: Poradna

Příspěvek od chalhonza »

Dobrý den,

pokukuji po obtahovacím řemenu a rád bych se s cenou dostal co nejníže. Na e-bayi jsem našel toto:
http://cgi.ebay.com/Leather-Razor-Strop ... 7C294%3A50

co si o tomto řemeni myslíte? Vyplatí se do něho investovat?
Díky za případné rady.
chalhonza
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Poradna

Příspěvek od Radgost »

Jedná se o klasický obtahovací řemen s gurtou.
25 $ je dobrá cena.
chalhonza
Příspěvky: 16
Registrován: 19 čer 2009, 20:08

Re: Poradna

Příspěvek od chalhonza »

Díky za bleskovou odpověď, řemen je na cestě.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní dotazy“