Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Vše kol výroby renovace a střenek
Odpovědět
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od relka »

canis_dei píše:použití bambusu
No, prkýnka na krájení do kuchyně jsou celkem levný a pěkný. Tak je použít jako polotovar? U materiálu z kmínku bych se možná obával kroucení po opracování.Zase je to jeden kousek materiálu, nelepený, kompaktní. Ale pouhé napuštění olejem bude malá ochrana před stykem s vlhkotí a mýdlem.
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Zeb
Příspěvky: 44
Registrován: 07 říj 2015, 08:20
Bydliště: Praha

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Zeb »

Vsezvede, fermež je skvělá na napuštění dřeva, ale HROZNĚ dlouho trvá, než je pak zaschlá tak, aby dřevo neklouzalo v ruce a nebylo na povrchu mastné. Olej je ale správná cesta, poněvadž neuzavírá dřevo a to může dále krásně dýchat, takže když se do něj nějaká voda dostane, může zase rychle ven. To je obrovská výhoda oproti lakům, které dřevo uzavřou a když se pod lak dostane prasklinkou voda, je celý výrobek odsouzen k opravě...
Oleje můžeš použít buď přírodní, nebo pigmentované. Já mám nejlepší zkušenost s výrobky WOCA. Mají i balení po snad 20ml, jako vzorky, což je množství, které ti vystačí na 5 střenek úplně v pohodě. Koukni na podlahářství, které prodávají podlahové oleje a zkus se u nich poptat.
Ryžo
Příspěvky: 108
Registrován: 06 kvě 2015, 13:09

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Ryžo »

Jaseň je tvrdé, pružné, pevné drevo s peknou kresbou. Má podobnú štruktúru ako dub, takže svetlý dub a tmavší jaseň si veľmi ľahko spletieš. Hlavne pri menších opracovaných a upravených kusoch, ( nevidíš borku ani bel, nemôžeš privoňať). Dub síce vydrží pod vodou " nekonečne dlho" (tisícky rokov), ale kedže to nie je Tvoj prípad, jaseň je fajn.
V domácich podmienkach môžeš menšie kúsky dosúšať aj na radiátory (nie sú tam také pnutia, ako vo veľkých fošniach). Ak to zo špalku vyštiepneš pôjde to prirodzene medzi vláknami, podľa toho, ako sú priame resp. skrútené. Takže tam nebudú pnutia, ako keď to pozdlžne reže gáter - ten ide aj cez vlákna. A keď sa vytvorí prasklina, zoberieš drevo vedľa a aspoň si sa jej preventívne vyhol.
Ak chceš dosušiť extrémne rýchlo, zasyp predmetný kúsok dreva kuchynskou soľou, ak zvlhla, vymeň a opakuj.
Čo sa týka napúštania, začal by som terpentínovým olejom - je redší, dostane sa hlbšie a vyschne rýchlejšie ako fermež. Potom fermež. Je pravda, že schne niekoľko mesiacov, ale povrchová vrstva uschne rýchlo, to vo vnútri Ťa až tak netrápi.(skúsenosť zo snookrových tág). Fermež je lepšia - stabilnejšia, ako potravinárske bio ľanové oleje - tie veľmi rýchlo degradujú.
Jeden problém s jaseňom je, že ho nikdy nevybrúsiš do skla ako buk, alebo javor. V tmavých rokoch ostanú vždy póry - obzvlášť pri tangenciálnom reze. Tu by som videl riešenie napustiť rozpusteným včelím voskom, alebo ešte horúcim roztaveným. Spoľahlivo zaplní póry a potom zaleštiť. Je pravda, že nie je až tak tvrdý. To by asi riešil karnaubský vosk - asi najtvrdší vosk.(Obsahujú ho všetky kvalitné autovosky) Buď ho pridať k včeliemu, alebo psledné napúšťanie len s ním.
Čo sa týka flakov pri včelom neviem, ale karnabský je odolný.
Väčšina sa väčšinou mýli. U mě dobrý.
vsezved
Příspěvky: 612
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35
Bydliště: Plzeň jih

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od vsezved »

Děkuji za podněty,

dnes jsem změřil vlhkost dřeva a je cca. 12%. Po pročtení nějakých informací z knife.cz myslím že už nebude pracovat. Terpentýnový olej nebude problém u nás sehnat, tak asi začnu s ním.
ater
mistr brusič
Příspěvky: 832
Registrován: 10 lis 2011, 22:39

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od ater »

@vsezved: Jasan je na sušení celkem nenáročný. Uspěchat sušení se často nevyplácí -> dřevo popraská. U jasanu a malých kousků se to asi nestane. Jinak doma se nejlíp suší tak, že zavoskuješ řezy, těmi vysychá dřevo nejrychleji a dáš tak na 2 roky do papír. krabice někam na skříň, krabici uplně nezavřeš. Díky tomu ti pak dřevo vysychá hezky pomalu (to je to co ty nechceš ale je to nejlepší).

Terpentýn se používá jen jako ředilo jiných olejů abys napustil dřevo víc do hloubky. Mě nejlíp funguje tungový olej ředěný pomerančovým olejem. Když obojí koupíš v nějaké prodejně chemie nebo surovin pro výrobu kosmetiky tak se dostaneš na dobrou cenu.
Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 618
Registrován: 27 říj 2013, 18:57
Bydliště: Valašsko

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Drvoštěp »

Kouskem svíčky přejedu obě konce toho špalíku dřeva a pak ještě bříškem palce uhladím povrch.
Dřevo schne tak rok, dva. :roll:
Uspěchat se nedá.
Lepší dobře nabroušená břitva než zle nabroušená žena.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od HonzaS »

Sušení se dá urychlit v mikrovlnce. Aspoň jsem na to kdesi pár návodů našel...
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od Radgost »

V mikrovlnce????????? :o
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od relka »

A nebo vyvařit v roztoku kuchyňské soli...Tady se ale může maličko změnit barevný odstín. Chce to vyzkoušet
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: Pomoc s výrobou dřevěných střenek

Příspěvek od HonzaS »

Jo, v mikrovlnce.
Zkusím pohledat - mám dojem, že jsem si to uložil. Jestli se nepletu, tak to je nějak jako opakovaně na chvilku pustit a nechat vydýchat.
Asi tak nějak: http://haslip.info/woodturning/microwave.html
http://mgorrow.tripod.com/microwave.html
Odpovědět

Zpět na „Střenky“