@blackqwar: Na japanoský nůž si kup japonské vodní syntetické kameny, jsou na tyto nože dělané. Na VG-10 neber super tvrdé kameny pokud s broušením začínáš. Já bych si pro začátek a v cenovém limitu co jsi dal koupil středně tvrdé kameny 1k a 6k. U VG-10 se trochu hůř odstraňuje otřep a je lepší ostří víc vyleštit, proto 6k kamen, jinak by stačil i 3k. Středně tvrdé (a tvrdé) kameny jsou vhodné na velké zrno, které tvoří VG-10 díky 1% uhlíku a 15% chromu - obsahuje hodně karbidům chromu. Nejde o super otěruvzdornou a tvrdou ocel, jde dobře brousit (vělký / rychlý úběr materiálu), většinou jsou nože kalené na 60HRC, max. na 62 HRC. Kdybys měl třeba nůž z Hitachi White steel 1 zakalené na 64HRC tak to je těžko brousitelné, tvrdé a potřeboval by jsi spíš měkčí kameny, tvrdé by tento materiál braly pomalu a někdy štípou ostří.
1k bych bral - Traditional Stone by Naniwa, Grit 1000 -
https://www.dictum.com/en/sharpening/be ... ageSize=12
6k bych si vzal - Traditional Stone by Naniwa, Grit 6000 -
https://www.dictum.com/en/sharpening/be ... ageSize=12
Nebo bych si vzal Sigma Select II kameny:
http://www.fine-tools.com/sigma.html - Sharpening Stone, 1200 grit a Honing Stone, 6000 grit. Neber 1k kámen, dává hodně "písčitou" zpětnou vazbu a není dobrý pro začátky.
Diamantové brousky neber pokud nejsi suveréní brusič, na titěrném ostří jap. nože s ním můžeš napáchat docela dost škody. Tvůj nůž má ve hřbetu 3mm, fazetka ostří bude nejspíš pod 0,5mm. A kdyby časem na velké zuby tak místo DMT si kup Atoma, je mnohem víc konzistentní a neštípe křehké materiály a Atoma #400 je navíc i super na rovnání synt. vodních kamenů.
Brousky jan jsou super tvrdé a hrubé mají jen hrubý povrch, nemají větší brusná zrna než jemné brousky. Hrubý povrch časem zajedeš a nebude to fungovat moc dobře. Jsou i dost úzké a to není pro začátky dobrý a je těžký je srovnat (díky tomu jak jsou tvrdé). Nejsou vhodné na japonské uhlíkové oceli, které štípou.