Korundový brousek BELSKY.BR

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mephisto »

Bylo by to složité .... ale zase přelomové :D Jen ovšem nevím jestli by to za ty peníze pak stálo, resp. kolik lidí by to kupovalo.

Jinak, nepospíchej. Udělej si v klidu co máš doma .. přece pak nebudeš betonovat za mrazu :D Aspoň já to vydržím i do nového roku. Ono vždy je výsledek lepší, když se dělá v klidu, než na honem. Na nůž od Ládese taky už nějaký ten měsíc čekám, i když už se na něj těším. Ale dávám mu čas, aby ho dělal jen když má chuť a zrovna ho to baví. ;)
I když ten už by nejspíš byl, nebýt průšvihářů v kalírně.... :?
Obrázek
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Ještě mne tak napadlo, když už jsem u vymýšlení nového systému - co byste říkali na vodítka
ze stabilizovaného nebo ošetřeného dřeva (buk, ořech) s trochu masivnější konstrukcí, abych je mohl pohodlně držet v ruce třeba i já :D a s mechanickým upínáním brousků (kombinace DMT + Lansky + trochu vlastní invence). Co jsem zatím zjišťoval, tak jejich malovýroba by se u truhláře, který mi soustruží rukojeti, vešla do cca 120,- Kč/ks, tedy laciněji než silon, na který, jak jsem se dnes dozvěděl, kvůli jeho vlastnostem suchý zip (ani nic jiného) prý nepřilepím. A brousky by pak stačily jen dva oboustranné - grity jako brousky č. 8A a 8B.
Uživatelský avatar
Radgost
admin
Příspěvky: 3418
Registrován: 13 lis 2008, 15:29

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Radgost »

Nechť je ctěná libost. Rád se nechám novými metrriály překvapit. :-)
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od adrspach »

Rekl bych, ze ke komercnimu vyuziti pro prodej do domacnosti bude to drevo vice pritazlive nez plast a co se ceny vyroby tyce nedavno jsem videl krasny soustruh na kopirovani drevenych nasad na dlata. Nejdrazsi na tom bylo ten mosazny krouzek na konci nasady.
Jeste je nekde k mani fotka abych videl o cem se to vlastne bavime?
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Ahoj, menší soustruh bych bral - jen kdybych ho měl kam dát a měl čas na něm dělat.
Původně jsem ho měl v plánu koupit a vyrábět si rukojeti sám, ale po školení u truhláře jsem si to zase hodně rychle rozmyslel, protože ona to zas taková sranda není (když nepočítám průmyslově vyráběné rukojeti a násady z CNC soustruhů apod.) a raději zaplatím pár korun navíc za profi práci. Navíc soustruh by mi byl na vodítka k ničemu, na tohle je třeba větší fréza na profily s přípravky.

A pokud půjde vše podle plánu, na konci příštího týdne by tu měly být fotky první klemy s hrazdičkou místo pevně definovaných otvorů a nového vodítka, staré vodítko je zatím k nahlédnutí zde:
http://knife.cz/Default.aspx?tabid=54&g=posts&t=4820
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mephisto »

Rozhodně nejsem proti tomu. Zvlášť pokud to bude více vyhovovat kombinaci materiálů, tak je to bez debat. Jen ta masivnější konstrukce by moc neměla přesahovat šířku brousku, aby u nožů, kde je ostří až k rukojeti, nezavzela a dalo se dobrousit po celé délce ostří. A u zas moc širokého brousku může být problém na zvlněném ostří....
:oops: A už do toho nekecám ... stejně tu mám pořád připomínky jen já ... :o :D
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od PetrS »

Pánové,
je radost Vás sledovat jak vytváříte společným myšlením krásného a užitečného pomocníka na broušení. Tomu říkám konstruktivní diskuze. Jen tak dál a dobré dílo se podaří. Zdravím, Petr. 8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Mephisto píše:Rozhodně nejsem proti tomu. Zvlášť pokud to bude více vyhovovat kombinaci materiálů, tak je to bez debat. Jen ta masivnější konstrukce by moc neměla přesahovat šířku brousku, aby u nožů, kde je ostří až k rukojeti, nezavzela a dalo se dobrousit po celé délce ostří. A u zas moc širokého brousku může být problém na zvlněném ostří....
:oops: A už do toho nekecám ... stejně tu mám pořád připomínky jen já ... :o :D

Nevadí, naopak, čím víc názorů, tím lépe, brousky budou stejně široké jako teď (22 mm), ale spodní základna bude široká 60 mm a se stavitelným dorazem, aby se mohl nůž pořádně opřít, a shora ho budou držet dva profily široké 20 mm ( i když ty ještě můžu nechat zúžit, ale vzhledem k tomu, že by měly udržel i masívnější nože, asi je nechám tak). A k rukojeti budeš moci zajet bez broblémů - tohle nebude mít otvory jako klasické klemy, nech se překvapit :D
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mephisto »

Aha, takže jestli tomu dobře rozumím, tak to bude v U tvaru, tím by měl být brousek v prostoru a držen jen na nejužších krajích..... Tak potom by asi problém opravdu nebyl i při masivnějším vodítku ;)
Obrázek
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Tak klema je už hotová, (budu kopírovat z knife):
Dneska se u nás pěkně rozpršelo a já jsem byl osvobozen od nucených prací na zahradě, takže jsem měl konečně čas dodělat moji klemu na „takové to domácí broušení“. Snažil jsem se o to, aby byla co nejméně náročná na výrobu, sestavení a používání, ale aby také něco vydržela a udržela. Základna je z taženky o šířce 50 mm, délka 110 mm, dva na sobě nezávislé upínací segmenty dovolují pevně a spolehlivě upnout jakýkoli tvar a výbrus čepele do výšky 16 mm bez nutnosti výměny šroubů. Upínání je řešeno imbusovým šroubem, který je částečně zapuštěn do základny a částečně do horního segmentu, po nastavení šířky nože horním šroubem (stačí prstem) se do otvoru v segmetu zasune imbusový klíč, kterým se šroub vytočí nahoru a segment pevně utáhne. Snažil jsem se nůž po utažení z klemy vytáhnout nebo s ním alespoň pohnout, ale neměl jsem šanci. Na koncích segmentů a na základně je přilepená jemná kůže, aby se při upínání nepoškrábala čepel nože. Horní lišta dovoluje bez problémů brousit čepele dlouhé 35, možná i víc, ale delší jsem doma nenašel. Na noži širokém 17 mm jsem úhloměrem naměřil úhel broušení 14 stupňů, nůž široký 40 mm se dá brousit pod úhlem 10 stupňů. Úhel broušení je libovolně nastavitelný, bohužel pomůcku na nastavení úhlu (plastová destička z CD s magnetem,aby se dala přichytit na horní lištu) zatím nemám, tedy mám - uloženou v PC, ale protože mi odešla tiskárna do věčných lovišť, bude k vidění až příští týden spolu s vodítkem, které musím předělat, protože 3 mm nerez drát co používá DMT je na vodítko slabý a při silnějším tlaku se prohýbá a nedrží pevný úhel. Fotky nejsou nic moc, fotil jsem to večer s bleskem a z ruky, až bude svítit sluníčko, nafotím komplet celou sadu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“