Korundový brousek BELSKY.BR

...Naniwy, nagury, břidlice, coticule, Charnley Forest, etc., etc...
Odpovědět
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Zipíno »

Mám jednu drobnou otázku: Je možné protáhnout závitové tyče, které drží vodítko brousku pod základnu nože tak, aby nad vodítkem brousku přečnívaly jen tak dlouhé konečky na které by se zachytila matka? Pak by bylo možné brousit plynulými dlouhými pohyby bez nutnosti zvedat drousek z nože a přesouvat vodítko za šrouby.
671 grains of diplomacy-.50 BMG
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Zipíno píše:Mám jednu drobnou otázku: Je možné protáhnout závitové tyče, které drží vodítko brousku pod základnu nože tak, aby nad vodítkem brousku přečnívaly jen tak dlouhé konečky na které by se zachytila matka? Pak by bylo možné brousit plynulými dlouhými pohyby bez nutnosti zvedat drousek z nože a přesouvat vodítko za šrouby.
Je to možné, otvor i závit je skrz celý podstavec, ale nevadily by pak na druhé straně, nebo si si navrtáš díry do stolu? :-)
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Zipíno »

Stůl si dopředu nastavím úzkým prkénkem s otvory. Navíc pak můžu za přečnívající šrouby připevnit k tomu prkénku i držák nože :lol:
671 grains of diplomacy-.50 BMG
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Zipíno píše:Stůl si dopředu nastavím úzkým prkénkem s otvory. Navíc pak můžu za přečnívající šrouby připevnit k tomu prkénku i držák nože :lol:
Když je uříznu přesně na míru, tak nemusíš nic nastavovat, podstavec je docela stabilní, a nemusí se připevňovat.
Zipíno
Příspěvky: 1005
Registrován: 23 bře 2009, 08:09
Bydliště: Velim

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Zipíno »

Nevím jak by byl stabilní při broušení klestícího nože s délkou čepele 305 mm a váhou kolem 1 kg
671 grains of diplomacy-.50 BMG
Uživatelský avatar
Mephisto
Příspěvky: 60
Registrován: 16 čer 2009, 15:17

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od Mephisto »

Vypadá to velice zajímavě. Jen dvě věci mi přijdou jako menší mínus.
1. To že se nůž bude muset po dojetí 1-3 linií otáčet v klemě. Při větším broušení se to může rovnat až stovkám povolování a utahování klemy s obracením čepele.
2. Nejspíš nejsou nastavitelné dané úhly (pokud jsem to dobře pochopil). Tím myslím to, že nože mám většinou přebroušené ve 2-3 úhlech a tak tedy před dalším obtažením stačí nastavit onen úhel a trochu přelíznout. Zde když to budu přenastavovat, tak nejspíš nikdy netrefím stejný úhel jako už na ostří je.

Co se mi hodně líbí, je dvojité uchycení čepele, to je fajnové. U Lanskyho je s tímto právě problém, že stačí malá narovnost a jeden úchop se stává po chvíli nestabilní ... zvlášť u větších čepelí.
Obrázek
adrspach
mentor
Příspěvky: 1772
Registrován: 05 pro 2008, 21:44

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od adrspach »

Skoda, ze na tech fotkach nebyl v kleme uchycen nuz. Ma predstavivost je trosku omezena a do nozu nedelam. Rad bych se v tom vyznal, protoze momentalne uvazuji o zakoupeni sady na noze.
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Když se mi to povede, ve středu tu bude klema s nožem i vodítkem, zítra jsem zase do večera v práci, ve středu bych měl mít konečně trochu volno.

PS: protože mi do věčných lovišť odešla tisková hlava v tiskárně na CD, nemohl jsem dokončit zamýšlený přípravek na měření úhlů, než našetřím na novou tiskárnu, bude to chvilku trvat, ale v rámci improvizace to vyřešil jeden plochý magnet a plastový úhloměr z Baumaxu, celkem za 12,- Kč + 10 minut práce :D

4 Mefisto: Právě o ten dvojitý úchop mi šlo, aby se daly pevně upnout i klínovité a asymetrické nože, s delšími šrouby jsem v pohodě upnul i malou sekyrku :D přední šrouby mají do strany vůli, takže se přizpůsobí sklonu čepele, a přípravek na pevně dané úhly - podle mne být ani nemusí, na úhloměru je jasně vidět úhel broušení i když upneš nůž v jakékoli poloze a změna úhlu je záležitostí okamžiku - vytáčením spodní matky + zafixováním horní matkou a dotočením opěrné matky na vedlejším šroubu pod lištu kvůli stabilitě.
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

adrspach píše:Skoda, ze na tech fotkach nebyl v kleme uchycen nuz. Ma predstavivost je trosku omezena a do nozu nedelam. Rad bych se v tom vyznal, protoze momentalne uvazuji o zakoupeni sady na noze.
Bohužel sluníčko a focení venku jsem dnes nestihl, ale abys měl trochu představu, udělal jsem před chvílí narychlo pár fotek, ale s mým foťákem a bleskem je to mizérie, navíc vodítko bude asi až na konci týdne, ale to už budu dělat asi sám :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
jan03
Příspěvky: 82
Registrován: 16 dub 2009, 23:04

Re: Korundový brousek BELSKY.BR

Příspěvek od jan03 »

Snad se mi povede ještě jedno foto:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Odpovědět

Zpět na „Brusné kameny“