Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

... štětky, misky a jiné propriety...
clayman
Příspěvky: 3
Registrován: 03 lis 2016, 07:49

Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od clayman »

Ahoj všici,

budu si objednávat mýdlo na holení a zvažuju, že bych k němu přibral i hrnek na mýdlo od Taylor of Old Bond Street, ale nejsem si jist, jestli je to vysloveně užitečná věc na svoji cenu. Navíc jsem dostal od PetrS v soukromé korespondenci doporučení připravovat si pěnu přímo na tváři, ať louh pěkně pracuje. :)

Každopádně rád bych se vás všech doptal na zkušenosti s tímto hrnkem, pokud je někdo máte. :)

Moc díky předem za odpovědi.

Vousáč
Příspěvky: 795
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od Vousáč »

Já osobně tenhle typ hrníčků pěnotvorů nemám rád.
Dávám přednost klasické keramické misce, nabereš na štětku trochu mýdla a v misce vypracuješ za pomocí trochy vody
hustou pěnu.
Pro začátek bych si zvolil tuhle variantu - vyjde mnohem levněji cca do 100 Kč.
A časem uvidíš.


Pro úplnost abych nebyl zas tak negativní, tady je podobný pěnotvor, jenom o něco levnější a tuším že i s holícím mýdlem.
https://www.upravse.cz/vyrobek/geo-f-tr ... -na-holeni

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od PetrS »

Ahoj clayman,

ten modrý hrníček z Vousáčova odkazu doma mám a musím konstatovat, že je to velmi dobrá pomůcka pro práci se štětkou. Je lepší než ten bílý (který jsem též měl) a to z toho důvodu, že modrý má nad rukojetí (ouškem) odkládací drážku pro štětku. Oba typy hrníčků nejsou vyrobeny pro tvoření pěny, ale pro "nabrání" mýdla na štětku a odkládání štětky s vytvořenou pěnou. Proto je ve vaničce pět otvorů na odtok vody. Při výrobě pěny na mýdle se pěna nemá kde udržet a spadávala by mimo hrníček. Ovšem jako teplo udržovací miska funguje výborně. Dost velké množství horké vody uvnitř hrníčku jej udržuje krásně teplý a tím pádem i odložená Jezevčice je zahřívaná. Škoda, že hrdlo pro namáčení Jezevčice přímo do vody je vhodné pouze pro malé průměry Jezevčic. Pokud by jsi chtěl namočit uzel větší jak 20mm tak je to problém, protože musíš uzel prsty zmáčknout aby se dostal dovnit. Pro rozdělávání pěny v misce, je mnohem výhodnější dvouplášťová miska ve které lze pěnu rozdělávat, udržovat teplou a i odloženou Jezevčici udržuje v teple. Protože mýdlo pracuje systémem, že voda s mýdlem zahájí chemickou reakci při které louh zpracovává keratin vousů v relativně krátkém časovém úseku, tak je škoda aby tato reakce proběhla v misce a nikoliv přímo na vousech. Proto preferuji rozdělávání pěny přímo na tváři aby louh z mýdla (kdysi se mu říkalo "natron") hezky papal vousy co nejdéle a nejintenzivněji. Ovšem stejně jako většina zdejších činností je vše především o pocitech a tak každý si sám najde co mu nejlépe vyhovuje a tak se pěna rozdělává v misce stejně jako na tváři a spokojenost je na obou stranách. Ještě snad dodat, že pokud misku, tak dvouplášťovou a hlavně dost velký průměr aby Jezevčice nepřepadávala ven, ale ne zase příliš velkou aby nezklouzávala dovnitř do pěny.
8-)

clayman
Příspěvky: 3
Registrován: 03 lis 2016, 07:49

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od clayman »

Ahoj Petře, tady Zbyněk :)

díky tobě a Vousáčovi za odpověď. Dle slov vás dvou to vypadá, že by se ten hrníček mohl nakonec celkem hodit, ačkoli, jak jsi naznačil, jezevčice větších rozměrů zjevně mají problém procpat se tím otvorem. Předpokládám, že když jezevčici nacpu do toho otvoru a bude se máčet ve vodě, že to nerozpustí, resp. nesmyje rozmíchanou pěnu, ale jen "napustí" jezevčici vodou. (Trochu bojuju s tím, představit si, jak ta věc funguje. Chápu, že nahoře si člověk nabere mýdlo, aniž by se mu celá kostka válela ve vodě vyteklé z jezevčice, což je hodně fajn, ale nevidím tak úplně cíl toho vkládání štětky do otvoru.)

Ještě jednou díky vám oběma za odpovědi. Vypadá to, že nakonec si ten hrnek přeci jen pořídím. :)

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od PetrS »

Ahoj Zbyňku,

ten hrníček byl projektovaný v době, kdy se většina vody ohřívala na kamnech v nádobě ze které se pak potřebné množství odlévalo. Proto by jsi musel mít dvě nádoby na holení. Jednu ve které budeš mít mýdlo a druhou, ze které si budeš brát vodu pro přidání do Jezevčice aby měla potřebnou vlhkost. Jak ale napěněnou Jezevčici namočíš do vody aby si nasála co potřebuje, tak vodu ihned "upatláš" pěnou. Tak to spojili do jednoho celku. Trojfunkční hrníček. Uvnitř horká voda na ohřívání hrníčku a Jezevčice. Nahoře miska na mýdlo s dírkami aby přebytek vody měl kam odtéct. Po nabrání mýdla na Jezevčici, lze mýdlo dát schnout a Jezevčice je kam odkládat do teplého místa a proto je tak báječný ten žlábek nad ouškem. Když pochybí voda v Jezevčici, je kde nabrat a vůbec nevadí, že je kontaminovaná mýdlem. Stejně už tam nateklo trochu dírkami horní misky. Spotřeba vody pro tento účel je minimální a ušetří se jeden samostatný hrnek na vodu. Dnes v době kouhoutí vody není s dávkováním vody problém. Prostě se připustí tekoucí horká voda podle potřeby, ale kdysi to nebylo až tak samozřejmé. Navíc holení často probíhalo u stolu v sedě před krabičkou se zrcadlem a tak na stole nebylo zapotřebí mít víc nádob, než bylo nezbytně nutné. Pro ohřátí vody na holení bylo zapotřebí naštípat třísky a donést dřevo, nejlépe suché smrkové klestí aby byl rychlý žár, zatopit ve šporheltu, donést ze studny vodu, připravit tolik horké vody aby byla část na nádobí a další část na oholení, umytí po holení a ještě se tou mýdlovou vodou z holení opláchlo zápraží aby bylo vše bezezbytku využito...
Tož tak jsme kdysi s vodou hospodařili a tak byl takový hrníček velice užitečný, jen ty štětky byly tenkrát poněkud menší než dnes používáme a tak se papulka hrníčku dělala tomu úměrná, ale jinak je vše dodnes naprosto funkční.
8-)

Vousáč
Příspěvky: 795
Registrován: 06 dub 2013, 14:40

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od Vousáč »

Petře díky za jednoduché a výstižné popsání hrníčku
a ještě víc díků za krásně popsanou atmosféru dob dnes již zapomenutých, při čtení toho článku jsem se přenesl do
historie a živě si představil jak v přítmí sednice, sedí hospodář u kuchyňského stolu, před sebou otevřenou holící krabici,
ve které je malé zrcadlo. Za svitu petrolejové lampy s knotem na maximum tiše skřípe houština vousů, ostří břitvy vydává zvonivý zvuk a v zrcadle se odráží napůl osvětlený obličej, pokrytý holící pěnou ... :mrgreen:

Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4176
Registrován: 14 lis 2008, 19:29

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od PetrS »

Jsem rád Vousáči, že jsi se vcítil do atmosféry té tdoby. Až na tu petrolejku, je to všechno jak popisuješ. :D
Holívalo se po ránu, obvykle v neděli. Tehdy ještě neděle byla od slova nedělati, kromě poklízení dobytka a o žních a senách když šlo o úrodu a sušení či svoz. Holení se muselo stihnout do devíti aby stihl jít na hrubou o půl desáté.
8-)

clayman
Příspěvky: 3
Registrován: 03 lis 2016, 07:49

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od clayman »

Petře, moc díky za vysvětlení a barvitý popis. :mrgreen: Taky jsem to všechno viděl v živých barvách. :)

Bob76
Příspěvky: 414
Registrován: 15 dub 2016, 09:38

Re: Hrnek na holení Taylor of Old Bond Street

Příspěvek od Bob76 »

PetrS píše:Ahoj Zbyňku,

Ten hrníček byl projektovaný v době, kdy se většina vody ohřívala na kamnech. Pro ohřátí vody na holení bylo zapotřebí naštípat třísky a donést dřevo, nejlépe suché smrkové klestí aby byl rychlý žár, zatopit ve šporheltu, donést ze studny vodu, připravit tolik horké vody aby byla část na nádobí a další část na oholení, umytí po holení a ještě se tou mýdlovou vodou z holení opláchlo zápraží aby bylo vše bezezbytku využito...
Tož tak jsme kdysi s vodou hospodařili a tak byl takový hrníček velice užitečný. .
8-)
Připomněl jsi mi mého dědu s tím názvem,šporheltem :-) Potěšilo mě to.