Muehle Rocca

...lidově bagry a kotvy.
Bob76
Příspěvky: 477
Registrován: 15 dub 2016, 09:38
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Bob76 »

Ono název nerez ještě nezaručuje,že je to opravdu z nerezi.Také to může být název povrchové úpravy a v tom případě jde samozřejmě jen o "náhražku" a zmatení kupujícího.
Trpělivost a čas udělají více než hněv a síla. Jean De La Fontaine
Všichni musíme čelit rozhodnutí mezi tím, co je správné a co je snadné . J.R.
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Slovak Boy »

Určite to nie je nerez. Je to tá istá povrchová úprava, akú mal niekedy iKon. Ten mal ale problem s tým, že mu to mierne hrdzavelo a tak prešiel na čiernené hlavy. Zatiaľ mi Rocca nežltne a dokonca ani iKon nemám zožltnutý hrdzou. Je Pravda, že sa ním neholím často. Rozhodne však hlava ani strojček nepôsobí lacno a presnosť rozmerova a tvaru je rozhodne lepšia, ako pri pochrómovaných povrchoch, kedy neviete, aká hrubá vrstva sa vám na to nanesie. Muehle aj Edwin už ale aj túto technológiu zvládli a netreba sa báť, že odpadne, alebo nefunguje závit. No aj tak ak vezmete dve rovnaké Roccy a premeriate detailne rozmery, nebudú sa líšiť, tak ako sa líši Muehle hlava od Muehle hlavy.

Ja si osobne myslím, že Rocca je chemicky poniklovaná. Ale nie som si istý.
Pike
Příspěvky: 43
Registrován: 09 čer 2016, 09:50

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Pike »

Nevím, ale přijde mi to jako trochu zvláštní debata. Na stránkách výrobce se nepíše nic o povrchové úpravě, ale jasně se tam jako použitý materiál uvádí Edelstahl/Stainless Steel. A u výrobce tak renomovaného, jako Muhle, bych byl nakloněn tomu věřit.
Naživo jsem strojek sice neviděl, ale na fotkách to podle struktury povrchu vypadá jako litá nerez, z vnější strany zabroušená a přeleštěná, z vnitřní strany ponechaná v původním stavu po lití.
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Slovak Boy »

Nie som si istý, že je to poniklované, ani či je to oceľ, alebo nerez.
Som si však skoro istý, že materiál je rovnaký ako má iKon a tvar je veľmi presný.
Nebojujem tu za Muehle, ale viem aký presný je iKon a mám doma dve Roccy, ktoré sú úplne identické.
Naproti tomu hlavy od Muhle / Edwin Jagger sa líšia kus od kusa vo vzduchovej medzere, v agresivite.
Krividil by som im však, veľmi sa obaja zlepšili. No na iKon a Roccu nemajú, je to iná technológia.
Možno aj brúsenie. Ak tu niekto váha kúpiť ten strojček len kvôli hlave, závitu, alebo lacnému vzhľadu, tak môžem ubezpečiť, že závit je maximálne vporiadku, mierne voľnejší, ale OK a lacno ten strojček nevyzerá ani náhodou. Akurát sa neleskne.

To, že je strojček presne vyrobený ešte nemusí znamenať, že je aj dobrý. Keby som si ku iKonu nekúpil otvorený hrebeň, tak tým jemnučkým Shavecraftom sa neoholím. Pozor, Rocca je veľmi podobná svojmu menu. Je trošku ostrá a agresívna skoro ako R41, ale nie až tak ako R41. Ale o tom sme už písali.
Freedom
Příspěvky: 78
Registrován: 08 úno 2014, 19:43

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Freedom »

Jak jsem psal, že může vypadat "lacině", tak jsem opravdu myslel jen ty obtisky kolíků. Jinak vypadá perfektně, jen by se mi prostě líbil dokonale hladký povrch - všude...

iKon dělá některé hlavy nerezové a některé ze slitiny hliníku. Tento nerezovou hlavu nemá. Upravse trochu klame: "Použita 100% nerezová ocel jak u rukojeti iKON OSS, tak u hlavy s matnou povrchovou úpravou."
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Slovak Boy »

Freedom, pozri sa na stránku muehle. Je to stainless steel. Nerez. Tak som sa mylil. Myslel som ze nerez je leskla. Stopy po vyhadzovačoch má aj iKon. Ale ledva ich vidieť. Až teraz mi je jasné, že Rocca nemá teda povrchovú vrstvu. Mám oba strojčeky v ruke iKon aj Roccu. Vážne nepochybujem že je to rovnaka oceľ. Bolo by to aj logicke dať tam overený matroš konkurencie.
dedek
Příspěvky: 151
Registrován: 04 pro 2011, 16:36

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od dedek »

Ještě jednou nerez. Taky se přikláním k názoru, že tak světoznámý výrobce jako je Muhle by si nedovolil klamat své zákazníky a pokud na svých stránkách uvádí, že hlava je vyrobena z nerezové oceli, pak já tomu věřím. Nejsem metalurg a tak jsem si vzal na pomoc Wikipedií, kde se praví:
"Korozivzdorná ocel ( slangově nerez, nerezová ocel ) je vysocelegovaná ocel se zvýšenou odolností vůči chemické i elektrochemické korozi.
Nerezovou ocel pak podle chemického složení a struktury řadíme do 3 základních skupin. Ačkoli korozivzdorné oceli obsahují vysoké množství legur ( příměsí ) až 30% chromu, až 30% niklu, nebo do 24% manganu a dalších, vždy se jedná o slitinu uhlíku s železem tj. ocel".
Další kapitolou je pak povrchová úprava. Ta může být lesklá, matná, saténová, kartáčovaná, či jinak barevně upravovaná. Jako příklad bych uvedl různé povrchové úpravy nerezových kuchyňských dřezů.To doufám, že zná téměř každý.
Pokud je Rocca matná, tak to z výše popsaného na věci nic nemění.
břítva, dýmka a žena se nepůjčují
dedek
Příspěvky: 151
Registrován: 04 pro 2011, 16:36

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od dedek »

Ještě jednou nerez. Taky se přikláním k názoru, že tak světoznámý výrobce jako je Muhle by si nedovolil klamat své zákazníky a pokud na svých stránkách uvádí, že hlava je vyrobena z nerezové oceli, pak já tomu věřím. Nejsem metalurg a tak jsem si vzal na pomoc Wikipedií, kde se praví:
"Korozivzdorná ocel ( slangově nerez, nerezová ocel ) je vysocelegovaná ocel se zvýšenou odolností vůči chemické i elektrochemické korozi.
Nerezovou ocel pak podle chemického složení a struktury řadíme do 3 základních skupin. Ačkoli korozivzdorné oceli obsahují vysoké množství legur ( příměsí ) až 30% chromu, až 30% niklu, nebo do 24% manganu a dalších, vždy se jedná o slitinu uhlíku s železem tj. ocel".
Další kapitolou je pak povrchová úprava. Ta může být lesklá, matná, saténová, kartáčovaná, či jinak barevně upravovaná. Jako příklad bych uvedl různé povrchové úpravy nerezových kuchyňských dřezů.To doufám, že zná téměř každý.
Pokud je Rocca matná, tak to z výše popsaného na věci nic nemění.
břítva, dýmka a žena se nepůjčují
david_ul
Příspěvky: 908
Registrován: 27 bře 2013, 12:51

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od david_ul »

Zdravím Vás kolegové,

nemůžu si pomoc, ale v té hlavě strojku vidím podobnost (neměřil jsem jen koukám) v profilu jako u strojku Merkur Futur nebo Merkur Progress. Vidím tam hodně podobnost ve spodní části hlavy. Připadá mi, že by to mohli být podobné či stejné úhly pro držení čepelky. Co si o tom myslíte. Je mi jasné, že zmíněné Merkury mají arestaci čepelky. O té nemluvím. To je jasné. Jde mi čistě o pohled na spodní část hlavy a úhel konce hlavy u ostří čepelky.

Možná se pletu nebo ne.

David
David a jeho žiletky
Uživatelský avatar
Slovak Boy
Příspěvky: 311
Registrován: 01 led 2011, 09:11
Bydliště: Humenné Slovensko

Re: Muehle Rocca

Příspěvek od Slovak Boy »

Ahoj Davide, viem čo ťa trápi.

Dobre vieme, že Merkur Futur má uhol sklonu spodného hrebeňa trošku viac nadol, oproti napríklad Merkur 34C, hoci je to jedna firma. Práve ten sklon mi pri Future veľmi vyhovuje. Future hrebeň vlastne predlžuje sklon žiletky. Neviem ako je to na Progrese, nemám ho už dlhodobejšie doma, ale myslím, že Progress hrebeň je zhodný s 34C, čo nie je až take ideálne, ako má Futur. Dôležitý je aj "Predkus" žiletky. Ako ostrie presahuje rovinu toho hrebeňa. Rocca má sklon hrebeňa podobný ako má Futur, ale ten predkus má väčší. A uhol sklonu žiletky k tvári je väčší ako 30°.
Výsledok je tým pádom neporovnateľný s Futurom.

Môže ti byť jedno, aká je to geometria. Dôležitý je pocit z holenia a ten ti viem prirovnať k R41 a k bakeliťáku. Proste ak nemáš urobenú dobrú prípravu, tak aj Rocca zadrháva a podskakuje po fúzoch. Komu je však R41 prisilná káva, ale chce mať niečo agresívnejšie, tak Rocca je ideálna.
Holenie s ňou je ľahšie, ako s R41, ale ťažšie ako s Futurom.

Ak by som mal však porovnať Roccu s Kentom Black handle, alebo Parkerom 26Cm alebo s Merkurom Futur nastaveným na agresívnejší stupeň, napríklad 3, tak Rocca bude pocitovo stále iná, ako tieto strojčeky. Tieto všetky strojčeky majú sklon žiletky 30° a idú hladučko po pokožke, ak sa nimi netlačí. Rocca nejde nikdy hladko, prirovnal by som to k orbe poľa. Rocca je ako kolmo nastavený pluh pri orbe poľa. Bude orať ale ťažko sa ťahá. Nič to však nemení na výsledku holenia. A aj príjemný pocit je po holení aj pri holení. Je to proste iný zážitok. Vynikajúca alternative ku všetkým hore spomenutým strojčekom.

Kto však nechce míňať peniaze a už má doma agresívneho tvora, ako je Merkur Futur, Kent, alebo Parker, tak Roccu si môže ušetriť. Výsledok holenia je rovnaký.
Odpovědět

Zpět na „Holící strojky“