První pokus o střenku

Vše kol výroby renovace a střenek
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od HonzaS »

Tak jsem dnes "povařil" střenky z jabloně ve lněném oleji. Že dřevo ztmavne jsem věděl. Nicméně, změna z prakticky bílé na prakticky černou mě mírně zarazila.

Uvidíme, jak to dopadne po přeleštění karnaubou.
Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 618
Registrován: 27 říj 2013, 18:57
Bydliště: Valašsko

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Drvoštěp »

Po karnaubu už ti to zůstane. Fotka by nebyla?
8-)
Lepší dobře nabroušená břitva než zle nabroušená žena.
HonzaS
Donátor
Příspěvky: 323
Registrován: 21 lis 2008, 21:27

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od HonzaS »

Obrázek to moc nechytil. Ve skutečnosti je ten odřezek světlejší. Navíc, zdá se, že ty střenky přes noc trochu zesvětlaly. Když jsem se vytáhl z oleje, tak kresba nebyla skoro znatelná.
Že to karnauba nezesvětlí je mi jasné. Jen mě zajímá, jestli nevytáhne kresbu.

A samozřejmě se mi po olejové lázni jedna střena zkroutila do vrtule. Rovnám nad konvicí na čaj, ale stejně tam budu muset dát podložku. Tak 2 - 3mm :evil:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Drvoštěp
Příspěvky: 618
Registrován: 27 říj 2013, 18:57
Bydliště: Valašsko

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Drvoštěp »

Má to moc pěknou kresbu. Dřevo je tvárné a neustále "pracuje".
Pro začátek bych zkusil dřevo nahřát nad párou a pak zatížit mezi deskami nebo upnout do svěrky a vyčkat nějakou dobu.
Podložky počkají. :) Postup od jednoduchého ke složitějšímu.
Ať se dílo zadaří!
Lepší dobře nabroušená břitva než zle nabroušená žena.
Uživatelský avatar
Radyx
admin
Příspěvky: 1078
Registrován: 21 lis 2008, 15:39
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od Radyx »

Napínáš mě Honzo, dobrá práce, pokračuj! 8-)
vsezved
Příspěvky: 612
Registrován: 12 kvě 2014, 09:35
Bydliště: Plzeň jih

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od vsezved »

Právě pracuji na své první renovaci a už pomalinku začíná dostávat finální podobu. Pokud máte nějaké doporučení, co zlepšit, tak sem s ním. Za každou kritiku budu rád. Materiál je stabilizovaný nádor z kořene břízy z jarního setkání od Monse. Stejný materiál použil i Vlcak.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
mons
Příspěvky: 942
Registrován: 13 led 2011, 21:30
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od mons »

Fakt pěkné, taky se už konečně musím k tomu dokopat, je mi hanba.
Uživatelský avatar
relka
Příspěvky: 721
Registrován: 21 lis 2008, 17:28
Bydliště: Praha

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od relka »

HonzaS píše: "povařil"
Možná možný zdroj problému. Vysoká teplota působící na tenký plátek dřeva které sasává olej.. Klasicky se línej olej nebo fermež co vím nanášel poprve teplý a asi tak za půl hodiny se otřel ten co se nevsáknul. Druhý den se nanesl chladný...zase se otřel. Olej vytvrdne po nějakém čase na povrchu působením UV záření. Když ho dřevo natahne do hloubky, zůstane tam tekutý...nevytvrdne. Co to udělá kolem čepu, pokud se tam dostane mýdlo a vlhkost si netroufnu odhadnout..Ohledně výsledného odstínu, dej tomu čas. Mám představu, že různě tvrdé vrstvy dřeva nasáknou za rozdílnou dobu a kresba po čase "dojede". Osobně ho mám moc rád, příjemná povrchovka na pohled i na omak. Mám ho na nožích i na hračkách pro vnoučata...
Nastal čas, kdy nové nevyhovující je nahrazováno starým osvědčeným.
Uživatelský avatar
FerencH
Příspěvky: 448
Registrován: 20 zář 2018, 07:11
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od FerencH »

Můj první kabátek, použil jsem americký ořech, jak na střenky, tak i na klínek, pivot nýtek je v mosazném pouzdru, který to pěkně vystřeďuje bez nějakého kvedlání a čepel se uzavírá do optimálního středu mezi střenky… to jsem podchytil zejména od PetraS. Střenky napuštěny lněným olejem.
--
Klínek – po straně obou ploch jsem si udělal do finálního stavu a s obroušenými polštářky na prstech. Na jedné straně jsem ho aretoval vteřiňákem na střenku. Poz..mohl jsem volit i jiné lepidlo a také zvolil, ale na to nemám koule, aby čekal jen na to vytvrzení, proto po 15 minutách jsem po setření původního použil to vteřinové – jen mini kapička.
Nevím, jak to dělají ostatní, ale ať jsem zkoušel např. stáhnutí střenek s klínkem pomocí šroubku M1,6 mm, abych pak pokračoval na pivot nýtku … tak při práci na stažení u pivot nýtku se mi to celé rozjíždělo..
Proto jsem volil prvně na FINÁL stav uzavřít a stáhnout nýt u klínku .. rozevření pak na konci dělalo cca 15 mm a přesto pěkně ale jemně!! pružilo, .. a pak přechod na práci u pivot nýtku a jeho finální uzavření.
Trochu dosmirkoval okolí kolem klínku, opravil střenku olejem a konec. .. vlastně ještě nabrousím a bude OK. Komplet foto na rajče zde:https://ferenc-h.rajce.idnes.cz/2019_02 ... us_strenky
--
foto níže a abych se nedubloval, pár foto je v tématu u nýtkování zde
F
PS Po nabroušení a sundání chráničky z ostří pak Edituji – vložím foto.
viewtopic.php?f=41&t=115&p=40401#p40401
105 Střenky.jpg
106 Stažení u klínku.jpg
107 Stažení u pivot.jpg
108 nová.jpg
109 Původní.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) FerencH dne 27 úno 2019, 14:52, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
PetrS
mentor
Příspěvky: 4418
Registrován: 14 lis 2008, 19:29
Bydliště: Česká Lípa

Re: První pokus o střenku

Příspěvek od PetrS »

GRATULACE PŘEVELIKÁ !!!

Pravá Srdcová Dáma, co má svůj příběh a je to pouto na furt...

8-)
Břitva je jako život - dokud máš pevnou ruku, nemusíš mít obavy.
Odpovědět

Zpět na „Střenky“